Forum Replies Created
-
#28476 |
Ej no, nie ważę stówki 🙂 Ale odniosę się trochę do tych testów płetw Leaderfinsa. Ja mam od Bartka płetwy carbonowe o średniej twardości. I chyba nie ma nic innego co miałoby lepszy stosunek ceny do jakości. Pływa się naprawdę mega fajnie. Kalosz tej płetwy mógłby być faktycznie nieco bardziej zwarty. Pływałem na piórze Leaderfinsa i kaloszu Omera i moim zdaniem było jeszcze lepiej – całość trochę się wtedy usztywnia. W twardych płetwach Bronka, które testowałem w Rybniku pływało mi się również znakomicie. Myślę że nie można powiedzieć, że one są lepsze albo gorsze bo to zależy do czego i dla kogo – jakbym miał sobie kupić drugi komplet płetw, które wykorzystywałbym do jednego strzału na zawodach albo do pływania delfinem to pewnie wziąłbym płetwy twarde. W delfinie różnica w pływaniu była spora na korzyść twardych. Do stylu nożycowego, dłuższych treningów lepsza będzie twardość średnia. Marcin też słusznie pisał że trzeba wziąć poprawkę na wagę/wzrost. Tak jak ja, czy Bronek możemy sobie śmiało pozwolić na pływanie w średnich albo twardych albo bardzo twardych to osoba o przeciętnej wadze, zwłaszcza taka, która chce się nauczyć dobrej techniki nie powinna z twardością wychodzić poza poziom średni.
#26906 |To ja zaklepuję czwarte miejsce 🙂
#26904 |Scubapro meridian ma opcję pomiaru tętna. Pomiary można potem zgrać na komputer (gdy posiada się interfejs bo przez logbook bezpośrednio z kompa do niczego się nie dokopiemy)
Bawiłem się w to przy statykach i tutaj zwykły pasek bryzgoszczelny od pulsometru za 100 zł sobie poradzi (ale warto to najpierw sprawdzić w sklepie).
Do nurkowań w głąb albo trzeba dokupić pasek Scubapro albo nieco bardziej zaawansowany pasek Polara (ja mam Polar T31 coded)
pzdr, M
#26884 |Marku, ja dość regularnie piszę na warszawskiej grupie na Facebooku ale ostatnio odzew słaby. W tygodniu na Warszawiance bywam we wtorki lub czwartki
#25088 |Ja robię apnea walki bardziej dla zabawy ale zauważyłem dość ciekawą prawidłowość. Jeśli w danym dniu rano przy ustalonym dystansie (powiedzmy wejście na 3 piętro) AW idzie mi dobrze to wieczorem również nieco łatwiej pływa mi się dłuższe dystanse na basenie.
Dla mnie więc to taki trochę próbnik
Pzdr
#20635 |hej, to może ustalmy ilu jest zamawiających i z jakich miejsc zamawiamy
Ja też rozmyślam nad tym – najchętniej zamówiłbym do Warszawy
Pozdrawiam
Michał Widelski
#10938 |A moim zdaniem podciągnięcie nóg do siebie nie jest za dobre – widać to na 1:08 na filmie
Tzn płaszczyzna pleców powinna być nieco bardziej równolegle w stosunku do lustra wody
#10927 |Nagraj film i wrzuć link – ktoś pomoże
#10906 |dot. noseclip, okularki a metodologia
Perry, robiąc pomiary w okularkach i bez musisz pamiętać o sprawie fundamentalnej – nie ma dwóch takich samych statyk (ani kolejnego dnia ani w serii) i badając wpływ jakiegoś czynnika na coś musisz mieć pewność że w maksymalnym stopniu eliminujesz/minimalizujesz wszystkie czynniki pozostałe.
Po pierwsze więc: absolutnie nie możesz robić tego w ten sposób że pierwszą statykę robisz w okularkach/nosku drugą w serii bez okularków/noska i wyłącznie na tej podstawie wyciągasz wnioski. Tętno w pierwszej statyce w serii może się rozkładać w czasie nieco inaczej niż w drugie i nieco inaczej niż w kolejnych i co więcej może osiągać różne poziomy. Żeby więc to metodologicznie miało wartość to powinieneś wykonać kilka prób w tych samych warunkach z noskiem/okularkami (ale nie tego samego dnia!) a potem w podobnych warunkach kilka prób bez noska/okularków i dopiero wtedy porównywać. Sam pomiar tętna też powinien wyglądać nieco inaczej. Z moich obserwacji wynika, że tętno po rozpoczęciu statyki spada ale stabilizuje się znacznie później niż po 1 minucie (u mnie jest to około 3:40) Tak więc pomiarów powinno być w trakcie chyba trochę więcej np. 1 na 30 sekund. Sprawą drugą jest podobieństwo statyk z noskiem/okularkami bądź bez tego wszystkiego. Rób te pomiary rano, bo wtedy jest największe prawdopodobieństwo że będziesz je przeprowadzał w podobnych warunkach. Jak będziesz to robił wieczorem to miej świadomość że i przebieg dnia, dieta, aktywność może mieć wpływ większy na Twoje pomiary niż fakt założenia bądź nie okularków.
Pozdro! Michał W.
#10660 |Z tego co piszesz to treningi na sucho masz w miarę uporządkowane ale chyba też byłoby warto abyś pomyślał nad uporządkowaniem treningów basenowych. Nie jest to łatwe, tak jak piszesz, bo czasami sobie coś założysz a na basenie na jednym torze 15 osób i z założeń robi się d…. skoro jednak piszesz, że zrobiłeś tyle 50-tek ile nigdy wcześniej to załóż sobie ich konkretną ilość np. 16, określ ściśle przerwy np. 2 min. i tego się trzymaj. Jeśli poczujesz że pójdzie z dużym luzem to następnym razem skróć nieco przerwy itd.
Walking apnea i inne rzeczy to są fajne sprawy ale do dłuższego pływania najlepiej się można przygotować pływając.
Pzdr.
#5317 |Mam te Tribordy i to są bardzo twarde płetwy, które raczej wymagają siły i techniki niż pozwalają je kształtować.
Moim zdaniem to na początek chyba lepiej obejrzeć się za czymś używanym bądź czekać na jakąś okazję na scubastore.com
Pzdr
#20277 |wymieniłem ostatecznie na cressi eyes evolution (niestety droższa) i jestem bardzo zadowolony – ani w basenie ani na 30m nic nie ciekło
#20276 |A mi omer alien podcieka strasznie i to na 3,5m w basenie. ponieważ to zakup z decathlonu to może spróbuję wymienić właśnie na mystica
#20125 |Cześć
Generalnie nie ma pianek do wszystkiego. Nie wiem jak Tribordy ale to grubsze Nabaji (4,5/1,5mm), które podlinkowałeś może nadawać się do statyki ale albo to będzie jedna statyka albo seria kilku statyk w basenie z nieco cieplejszą wodą (np w brodziku). Próbowałem jej także do dynamiki ale jest moim zdaniem za ciepła. Myślę że sprawdzi się w ciepłych wodach. Do dynamiki lepsze jest cienkie Nabaji, choć w przypadku długich treningów jest ono z kolei trochę za cienkie
Pzdr
Michał