Viewing 20 posts - 1 through 20 (of 29 total)
  • kobab
    Członek
    Post count: 5
    #9431 |

    Witam serdecznie,

    Po jakim czasie treningu udało Wam się osiągnąć wynik w granicach 60m bez płetw, bez żadnych ciężarków etc.?
    Z racji tego że nigdy w życiu nie miałem płetw na nogach jestem ciekaw jaka jest relacja między dystansem pokonywanym bez płetw a z płetwami?? Takie 60 m bez płetw pozwalałoby na ile w płetwach? Z płetwami jest dużo łatwiej?

    Pozdrawiam i proszę o wyrozumiałość 😉 narazie jestem raczkującym obywatelem podwodnego świata. Proszę potraktować moje pytania jako przejaw ludzkiej ciekawości, a nie jako pytania fridajwera.

    Pozdrawiam serdecznie!


    emero
    Keymaster
    Post count: 349
    #9434 |

    Witaj!

    W wątku o tegorocznych zawodach w Józefowie wywiązała się dyskusja na temat współczynnika korekcyjnego DNF -> DYN

    Podjąłem próbę wyliczenia go dla rzeczywistych wyników uzyskanych w oficjalnych próbach przez około 400 freediverów z całego świata 🙂 Było to dla mnie dość duże zaskoczenie, ale wzór przedstawia się następująco:

    DYN=0,88*DNF+45m %)

    Należy go raczej rozpatrywać w kontekście dystansów osiąganych na zawodach czyli DNF w granicach 75m-175m (stąd te +45m – zupełnie bez sensu dla DNF=10m), ale dla Twoich 60m, wychodzi jakieś 98m z płetwą/płetwami.

    Sprawdźcie jak wzór się ma do waszych personal best, a jeśli kogoś to interesuje mogę podać metodę obliczeniową 🙂

    Pzdr! 8)


    kobab
    Członek
    Post count: 5
    #9432 |

    Dzięki wielkie nie spodziewałem się aż tak DOKŁADNEJ odpowiedzi.
    pozdrawiam!!


    nostres
    Członek
    Post count: 406
    #9433 |

    „Takie 60 m bez płetw pozwalałoby na ile w płetwach? Z płetwami jest dużo łatwiej?”

    To zalezy jaka masz technike w pletwach i bez wiec ciezko jest to przeliczyc dla kazdego tak samo. Czym bardziej poprawny styl tym wieksza wydajnosc i wiecej metrow.
    Generalnie w monopletwie plynie sie dalej ale co jesli ktos w tej pletwie plynie fatalnie a bez pletw bardzo dobrze?

    Ja pare lat temu jak sprobowalem DNF zrobilem 75m a w monopletwie zblizalem sie do stowy. Po kilku sesjach basenowych robilem 100m bez pletw i w pletwie. Jak pocwiczylem wiecej w pletwie i poprawilem styl szybko dolozylem prawie 40m a DNF zostalo w miejscu.
    Wszystko zalezy na czym sie koncentrujesz i co cwiczysz najwiecej. Niewielu jest freediverow ktorzy blyszcza w kazdej kategorii, chyba ze tak jak ci nieliczni, ktorych cale zycie to freediving maja czas (i chec) trenowac wszystko..


    rhonk1991
    Członek
    Post count: 3
    #9435 |

    kobab: Ja również jestem początkującym, w DNF przepływam 50m, natomiast z monopłetwą udało mi się dopłynąć do 62m. Ale ciąglę próbuję dalej i nie potrafię się przełamać :J Jeśli chodzi o mnie to wolę pływać w mono niż DNF. Większy FUN jak dla mnie 🙂 Jeśli jednak zdecydujesz się na pływanie bez płetw, koniecznie zkombinuj sobie neckweight – całkiem inne pływanie 🙂
    Pozdrawiam


    freetony
    Członek
    Post count: 5
    #9436 |

    Emero, ja poproszę o metodę obliczeniową 😉


    nesh4
    Członek
    Post count: 7
    #9437 |

    Witam,
    Dopiero co zakończyłem pływanie w klubie i moją ciekawość wzbudził freediving. Mam do was kilka pytań. Czy pływając bez płetw pod wodą należy po ruchu ramion dołożyć kilka ruchów stylu motylkowego czy po prostu płyniemy non-stop żabą?
    Przepraszam kobab że wtrącam Ci się do tematu ale też dopiero zacząłem przygodę z freedivingiem a nie chciałem zaczynać nowego tematu 🙂


    Bartek Janiszewski
    Participant
    Post count: 1204
    #9438 |

    Witaj nesh4

    Odnośnie DNF to niektórzy po złożeniu rąk wzdłuż ciała dorzucają jeszcze płytki ruch nogami a la delfin ale osobiście uważam do za zbędny wysiłek. Lepiej spokojnie wyleżeć i skupić się na hydrodynamicznej postawie ciała żeby maksymalnie przedłużyć fazę szybowania.
    Chłopaki, jak zaczynacie pływać więcej DNF niż w płetwach to koniecznie zróbcie sobie necki, od razu macie kilka metrów więcej i mniej cykli na 1 basen.

    pzdr.


    Maciej
    Participant
    Post count: 288
    #9439 |

    Temat sie rozwija 😉

    Ja też jestem początkujący, więc kolejny problem do kolekcji, to ile powinien ważyć neck.

    Otóż odpowiedź jest…
    …w Tesco 😉
    Są tam opaski do ćwiczeń na ręce i nogi. Polecam gorąco na nogi 2×1,5k bowiem mają wyciągane woreczki ze śrutem po 300g i można idealnie się wyważyć oraz zobaczyć co komu daje neck.
    Cena za komplet to jakieś 20zł 😉
    …ale obciążenie jest stalowe

    Polecam – po dwóch sesjach na basenie z tym homontem wiem duzo więcej, niż się spodziewałem, a to jeszcze nie wszystko.


    josetsu
    Członek
    Post count: 356
    #9440 |

    ja DNF robie okolo 60m i odpuszczam nie wchodze w faze walki, w pletwach OMER MILENIUM robie 75 maksymalnie i dalej nie ma szans. sadze ze troche bym pocwiczyl i wiecej zrobie bez pletw. niestety mono nie mam:(


    nesh4
    Członek
    Post count: 7
    #9441 |

    Witam mam jeszcze jedno pytanie. Czy płuca napełniać jednostajnie od brzucha w górę czy tak się dopychać? I mam je napełnić na full czy tak nie całkiem?

    Dzięki za odp:)


    kobab
    Członek
    Post count: 5
    #9442 |

    a z neckiem to tak bezpiecznie ćwiczyć solo??


    nesh4
    Członek
    Post count: 7
    #9443 |

    Z tego co ja wiem nigdy nie pływamy solo 🙂 Zawsze weź kogoś kto Cię będzie mógł asekurować.


    Mateusz Malina
    Participant
    Post count: 480
    #9444 |

    To i ja dorzuce cos od siebie.

    DNF bez necka jest bardzo szkodliwe dla naszego pozniejszego postepu. Przez to ze sie walczy z plywalnoscia uczymy sie podswiadomie plywac pod skosem w dol. Nastepnie gdy juz dobierzemy neck szorujemy o dno, tymczasem to wcale nie znaczy ze mamy za duzo na szyi, a byc moze tak bardzo sie przyzwyczalismy do przezwyciezania plywalnosci iz nawet teraz podswiadomie plywamy po prostu w dol (tu pozycja glowy ma ogromne znaczenie)
    Na wlasnym przykladzie moge podac iz kiedys majac 4kg na szyi opadalem na dno, pozniej w tej samej piance po drobnej korekcie pozycji glowy i tulowia, okazalo sie ze 4kg to bylo znacznie za malo.

    Zatem wszystkich poczatkujacych nofinerow mocno zachecam do przylozenia szczegolnej uwagi w doborze necka.

    Odnosnie ruchu delfinowego to juz jakis czas temu utarlo sie ze jest calkowicie zbedny.

    50-60m w DNF na poczatek to swietny wynik :OK



    ? -----------------------------------------
    http://www.mattmalina.com
    Limitless - kursy freedivingu
    Instruktor Freedivingu AIDA
    http://www.facebook.com/mattmalinafreediving

    josetsu
    Członek
    Post count: 356
    #9445 |

    hmmmm Twoja wypowiedz mati jest ciekawa jednak ja nie odczuwam wogole znacznego efektu wypychania mnie na powierzchnie i plywam plasko, szczeglnie ze cwicze bez pianki. Neck mam ale jest ona dla mnie niczym innym jak homontem bardziej mi przeszkadzajacym niz pomagajacym.


    Mateusz Malina
    Participant
    Post count: 480
    #9446 |

    Szczerze mowiac ciezko mi to zrozumiec 🙂

    Sproboj sie polozyc na powierzchni wody po wzieciu pelnego wdechu. Jezeli bedziesz sie unosil, to sproboj tak samo wziac pelny wdech zrobic scyzoryk i polozyc sie w bezruchu na 1,5m (zazwyczaj na takiej glebokosci sie plynie). Jezeli bez wykonywania ruchu bedziesz sie wynurzal tzn. ze ciezar jest Ci potrzebny a wrazenie iz nie jest Ci potrzebny bedzie spowodowane tym o czym pisalem w poprzednim poscie :OK



    ? -----------------------------------------
    http://www.mattmalina.com
    Limitless - kursy freedivingu
    Instruktor Freedivingu AIDA
    http://www.facebook.com/mattmalinafreediving

    nesh4
    Członek
    Post count: 7
    #9447 |

    Sądzę że mati ma rację 🙂 ja jeszcze necka nie posiadam ale bez problemowo robię 50m bez necka i pletw. Nie można uznać że jest to wynik osiągnięty bez treningu ponieważ kilka ładnych lat zajmowałem się pływaniem 🙂 Mój rekord w statyce to 3:26 i mam do was pytanie. Hiperwentylacja pomaga czy bardziej przeszkadza jeżeli chodzi o czas jaki możemy wytrzymać na jednym wdechu? Bo z jednej strony mocno nam wtedy tętno skacze a z drugiej natleniamy się i usuwamy CO2.


    rhonk1991
    Członek
    Post count: 3
    #9448 |

    Jestem pewien że Mati ma rację 🙂
    Ja rekord w statyce mam 4:28 ale nie przepłynę więcej niż 50m w DNF ;| wysiadam psychicznie chyba. Ale nie to miałem tutaj pisać 🙂 Hiperwentylacja, dużo o tym już było. Koniecznie przeczytaj artykuł Tomka Nitki:

    http://www.freediving.com.pl/treningi/tomek_nitka-wstrzymaj_oddech_czyli_jak_to_zrobic.php

    Tam jest bardzo klarownie napisane o hiperwentylacji. Miłej lektury!

    Pozdrawiam 🙂


    nesh4
    Członek
    Post count: 7
    #9449 |

    Dzięki wielkie 🙂


    pinto
    Participant
    Post count: 29
    #9450 |

    A ja chciałem zapytać, czy neck jest również przydatny do pływania w płetwach ? Czy można się też dobrze wyważyć 'klasycznym’ pasem ?


Viewing 20 posts - 1 through 20 (of 29 total)

You must be logged in to reply to this topic.