ryba
Członek
Post count: 57
#9776 |

Pozwolę sobie włączyć się do dyskusji ponieważ nie zgadzam się do końca z twierdzeniem, że trening cardio przeszkadza przy free. Otóż dzięki niemu możemy zwiększyć swoja wytrzymałość choćby nawet poprzez zmniejszenie tętna. U siebie zaobserwowałem spadek z 58-60ud/min do 51-53. Liczba oddechów na minutę też znacząco spadła.
Przy VO2max kształtujemy zdolność maksymalnego poboru tlenu. W trakcie free występuja przemiany anaerobowe poniewaz wysiłek trwa poniżej ok 4 min w związku z czym zaciągany jest dług tlenowy który musi zostać spłacony. Może dlatego najlepiej przy cardio dobrze jest najpierw zaciągnąć jak największy dług tlenowy czyli np. bieg na 1 km z dużą intensywnością tzn tętno na 80-85%, a po tym przystąpić już do spłacania „długu tlenowego” z tętnem 110-130 ud/min przez ok 3km.
Osobiście dłuuugo trenowałem pływanie. Moją domeną były krótkie dystanse po 50 – 100 m. Przy 50m z reguły szkoda tracić czasu, prędkości i rytmu na branie wdechu. Dlatego tez uważam, że pływanie jest świetne przy kształtowaniu wytrzymałości.