brak komentarzy

Wyniki – XII Basenowe Mistrzostwa Polski we Freedivingu

Klasyfikacja generalna kobiet:

Julia Kozerska

Mistrzyni Polski – Julia Kozerska
I wicemistrzyni Polski – Magdalena Solich
II wicemistrzyni Polski – Agnieszka Kalska

Klasyfikacja generalna mężczyzn:

Mateusz Malina

Mistrz Polski – Mateusz Malina
I wicemistrz Polski – Krzysztof Dąbrowski
II wicemistrz Polski – Karol Karcz

 

wyniki-1024x337

Pełna klasyfikacja tutaj »

 

22-23 maja br. Kryta pływalnia „Koral” w miejscowości Morawica pod Kielcami zamieniła się w arenę zmagań najlepszych freediverek i freediverów naszego kraju o tytuł Mistrzyni i Mistrza Polski 2015! W klasyfikacji generalnej zwyciężyli – Mateusz Malina, jeden z najlepszych freediverów świata, oraz Julia Kozerska, dla której tegoroczne BMP były podwójnie udane – podczas zawodów freediverka ustanowiła nowy rekord Polski w dyscyplinie dynamika bez płetw (DNF), przepływając pod wodą na jednym oddechu 157 m!

Zawody obfitowały w znakomite rezultaty. Poza nowym rekordem Polski Julii Kozerskiej w pływaniu dynamicznym bez płetw cieszą wyniki: Mateusza Maliny, który pokonał pod wodą dystans 203 metrów w tej samej dyscyplinie, Karola Karcza, który wynurzył się z wody 184 metrach przepłyniętych w monopłetwie (DYN), a także Agnieszki Kalskiej osiągającej rezultat 164 metrów płynąc również w „monówce”. Świetne przygotowanie zaprezentowali Krzysztof Dąbrowski, kończąc każdą próbę z dużym luzem i zapasem sił (150 m DNF, 175 m DYN, 5:59 STA) oraz Magdalena Solich – jedna z reprezentantek Polski na zbliżające się MŚ (143 m DYN, 131 m DNF).

Paradoksalnie, najwięcej emocji kibiców wywołały zmagania w konkurencji statycznego wstrzymania oddechu! W kategorii mężczyzn 8 zawodników osiągnęło wynik powyżej 5 minut, a najlepsi okazali się Michał Widelski 6:02, Robert Cetler 6:26, Michał Mrozowski 6:32 i Mateusz Malina 6:59. Ogromnie cieszy wynik Agnieszki Kalskiej – którą od pobicia aktualnego rekordu Polski dzieli już jedynie 5 sekund (wynik Agnieszki Kalskiej z BMP2015: 5:59, rekord Polski Emilii Białej w STA z 2011 roku: 6:03). Z niecierpliwością czekamy na start Agnieszki podczas Mistrzostw Świata!

Podczas BMP 2015 udany freediverski debiut zaliczyli: Justyna Nowak – Ferensztajn oraz reprezentujący pływalnię Koral – Kamil Sołtysiak.

W zawodach uczestniczył również Paweł Roguski, który w 2014 dołączył do nielicznego grona polskich instruktorów freedivingu Apnea Academy. Liczymy, że będziemy widywać się częściej! Całe środowisko freediverskie zebrane na BMP ucieszyła obecność dawno niewidzianego na zawodach Piotra Palacza z Poznania. Podczas zawodów tej rangi nie mogło zabraknąć przedstawicieli Gorzowskich Miłośników Nurkowania Swobodnego: Łukasza Więckowskiego i Marcina Rutkowskiego. Z zawodów na zawody chłopaki poprawiają swoje wyniki! Podobnie jak warszawiak Łukasz Sierant, który w Morawicy poprawił personal best w obu kategoriach dynamicznych (125 m DYN, 108 m DNF). Silną reprezentację wystawiła grupa „krakowska” – oprócz Mateusza Maliny i Karola Karcza w zawodach wziął udział Michał Dąbrowski (któremu zabrakło niewiele freediverskiego szczęścia w końcówce startu w DNF), a imponujące zaangażowanie pokazała Justyna Oleś, która mimo braku możliwości startu w pierwszym dniu zawodów, pojawiła się w sobotę by wystartować w dwóch konkurencjach BMP. A po zawodach uczestnicy mieli możliwość wykonania pomiaru pojemności życiowej płuc na profesjonalnym spirometrze, który obsługiwał występujący w BMP ze zmiennym szczęściem Marcin Baranowski (doktor habilitowany pracujący w Zakładzie Fizjologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku).

Organizację zawodów wspierała grupa wolontariuszy, w szczególności pełniąc ważną rolę safety divers, dbając o bezpieczeństwo startujących freediverów. A jak to na zawodach o najwyższą stawkę często bywa, zawodnicy dawali z siebie wszystko, niejednokrotnie dochodząc do granic swoich możliwości lub…odrobinę je przekraczając. O czym świetnie przekonał się zwłaszcza zespół obsługujący w tor A w pierwszym dniu zawodów!

Zostaw komentarz