5

Wyniki VI Barbórkowego Pucharu Śląska we Freedivingu!

Freedivers!

38 zawodniczek i zawodników z Polski, Czech i Danii 11 i 12 grudnia walczyło o punkty w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej podczas VI Barbórkowego Pucharu Śląska we Freedivingu! Personal best’y sypały się jak z rękawa, Martin Valenta ustanowił dwa rekordy Czech! Bardzo cieszą nas cztery znakomite debiuty: Michała Bochenka (7. miejsce w klasyfikacji generalnej, bardzo dobre starty we wszystkich konkurencjach, z 7-mym DNF-em na czele), Mateusza Włodarza (11. miejsce w klasyfikacji generalnej), Bronka Kokota (15. miejsce w klasyfikacji generalnej i znakomita 4-ta statyka zawodów) i Piotra Rajczakowskiego (19. miejsce w klasyfikacji generalnej). Brawo panowie, chapeau bas!

Poniżej zamieszczamy relację przygotowaną przez Olka Ryszkę:

„Pierwszy dzień zmagań na obiekcie MOSiR-u w Rybniku-Boguszowicach upłynął pod znakiem dyscyplin dynamicznych: Dynamiki w płetwach (DYN) i bez płetw (DNF). Już pierwsze starty pokazały, że zawody stać będą na światowym poziomie: Mateusz Malina w konkurencji DNF osiągnął odległość 200m (jak się później okazało najlepszy wynik w całych zawodach w konkurencji DNF). Niedługo później czeski zawodnik Martin Valenta ustanowił rekord swego kraju osiągając przy użyciu monopłetwy rezultat 250m (dokładnie aż 10 długości basenu)!

Wśród pań najlepszym wynikiem dnia pochwalić się mogła Magdalena Solich uzyskując w Dynamice 198 metrów, a tuż za nią uplasowała się aktualna mistrzyni Polski Julia Kozerska (DYN 178m).

BPS_203Drugi dzień rozpoczął się od porannych startów w Statyce. I tym razem najlepszy rezultat wśród mężczyzn osiągnął rewelacyjny czeski zawodnik. Martin Valenta ponownie pobił rekord swego kraju, uzyskując czas 8 minut 21 sekund. Drugi wynik w tej konkurencji w kategorii mężczyzn osiągnął Mateusz Malina, który wstrzymał oddech na równe 8 minut.

Wśród pań najlepszą Statykę wykonała Gabriela Grezlova z Czech osiągając czas 6 minut 10 sekund, zaś najlepsza z Polek Julia Kozerska zakończyła swoją próbę na 5 minucie i 12 sekundzie.

Po krótkiej przerwie odbyła się druga odsłona dyscyplin dynamicznych. Spośród startujących w sobotnie popołudnie najlepsze rezultaty osiągnęli: Krzysztof Dąbrowski (200m DYN), zaś w kategoriach kobiet Barbora Ivanska (175m DYN) i reprezentantka Danii Anette Rafen Ottzen (139m DNF).

Rewelacyjnie spisujący się do tej pory czeski rekordzista Martin Valenta, w swoim ostatnim starcie na rybnickich zawodach popełnił techniczny błąd, którego skutkiem było zanurzenie dróg oddechowych tuż po zakończeniu próby, a tym samym jej niezaliczanie przez sędziów. To spowodowało, iż startujący na sam koniec Mateusz Malina, nie musiał się specjalnie wysilać by znaleźć się na pierwszym stopniu podium – wystarczyło tylko czysto zaliczyć „treningowy” jak na jego możliwości dystans.

W klasyfikacji generalnej mężczyzn całe podium zdominowali polscy zawodnicy, którzy po trzech konkurencjach zdobyli największą sumaryczną liczbę punktów: zwyciężył Mateusz Malina, drugie miejsce przypadło w udziale Robertowi Cetlerowi, zaś trzecią lokatę zdobył reprezentujący Rybnik Aleksander Ryszka.

W kategorii kobiet, podium wyglądało następująco: pierwsze miejsce Magdalena Solich, drugie – Julia Kozerska, trzecie zaś przypadło w udziale reprezentantce Czech Barborze Ivanskiej.

BPS_456W klasyfikacji drużynowej zwyciężył zespół „Do your best, forget the rest” (Mateusz Malina, Robert Cetler, Julia Kozerska). Drugie miejsce zajęła drużyna „Apneaman – ruzovi panteri” (Barbora Ivanska, Kamil Vystein, Martin Valenta), trzecią zaś lokatę – „Eat, sleep, freedive, repeat” (Michał Dąbrowski, Karol Karcz, Magdalena Solich)

Barbórkowy Puchar Śląska we Freedivingu to impreza zamykająca sezon, ostania okazja do spotkania pasjonatów freedivingu przed zimową przerwą. W tym roku to „spotkanie” osiągnęło niezwykle wysoki sportowy poziom. Padły 2 rekordy narodowe (Czech), mnóstwo „życiówek”, a wszystko odbywało się w charakterystycznej dla freedivingu przyjaznej i luźnej atmosferze.”

Serdecznie podziękowania składamy:

 • dyrekcji i pracownikom MOSIR Rybnik – za pomoc w organizacji VI Barbórkowego Pucharu Śląska we Freedivingu!
 • firmie kosmetycznej BANDI – za nieustające wsparcie finansowe i rzeczowe 🙂
 • firmie AbSonus – dystrybutora marki Cressi – za przekazanie nagrody oraz rabatu na sprzęt dla uczestników zawodów!
 • szkole freedivingu ONE TWO FREE – za ufundowanie nagród specjalnych dla debiutantów!
 • sędziom zawodów: Radkowi Gacy, Tomkowi Nitce i Bartkowi Morawcowi!
 • wolontariuszom: Ani Cetler, Agnieszce Kalecińskiej, Karolinie Olech, Agacie Miłek, Kasi Sierant, Grzesiowi Furdze, Bartkowi Kaźmieraczakowi i Piotrowi Gruszeczce – za pomoc w rejestracji, wożeniu i noszeniu pudeł, pakowaniu i wręczaniu nagród – oraz w kamerowaniu i safetowaniu – jesteście po prostu wielcy! Widzimy się na następnych zawodach – mam nadzieję, że ośmieliliście się do startów 🙂
 • Hani Sikacz i Krzyśkowi Maczkowskiemu – za udostępnienie zdjęcia na plakat, oraz Pawłowi Roguskiemu – za złożenie plakatu i przygotowanie grafik na koszulki zawodów 🙂
 • Michałowi Mrozowskiemu – za trwającą od września wymianę maili dotyczącej super strony internetowej zawodów 🙂
 • Olkowi Ryszce – za dobre rady, działania medialne i przyjmowanie niezliczonej ilości paczek w różnych gabarytach 🙂
 • Patrycji Polak i Rafałowi Meszcze – za mistrzowskie zdjęcia – koniecznie zajrzyjcie do GALERII!

WYNIKI znajdziecie tu: http://tinyurl.com/rybnik2015 (dzięki Łukaszowi Sierantowi!) i na grafikach poniżej 🙂

Ps. Za wszystkie niedociągnięcia przepraszamy i dziękujemy za wyrozumiałość – dążymy do perfekcji 🙂

 

gen m   sta m dyn m  dn mgen ksta k dyn k dnf kteam

5 komentarzy

 1. olekry says:

  W tych podziękowaniach na koniec zabrakło mi jednej osoby (której autorka posta przez skromność nie wymieniła) 🙂
  Lucyna Kicińska.
  Dzięki wielkie od wszystkich za koordynację całości, mnóstwo czasu i energii poświęconych na załatwianie, dopinanie, dogrywanie, organizowanie…
  Ponieważ byłem jednym z trybików w tej organizacyjnej maszynie, wiem ile maili, notatek i uwag wymieniliśmy.
  Pomnóżmy to teraz przez X osób i spraw do załatwienia… Ogrom pracy…
  Jeszcze raz wielkie dzięki 🙂

 2. Mateusz Malina says:

  Jeszcze raz Wielkie dzięki dla Wszystkich !

 3. Agnieszka says:

  Super relacja, zdjęcia i wyniki! Gratulacje dla wszystkich, którzy poprawili swoje rekordy życiowe i zobaczyli same białe kartki. Przykro mi, że w tym roku nie mogłam wziąć udziału w tej wyjątkowej imprezie, mam nadzieję jednak, że w przyszłym roku nic już nie stanie na przeszkodzie 🙂
  A tymczasem… z niecierpliwością czekam na informacje dotyczące Extremalla!
  Do zobaczenia, Agnieszka

 4. ralf says:

  Gratulacje dla zwycięzców!
  Generalnie fajna relacja.

 5. ralf says:

  Gratulacje!
  Generalnie fajna relacja.

Zostaw komentarz