brak komentarzy

Wyniki 7. Extremall Freediving!

Trochę śniegu, wiatr, przelotne opady deszczu…oraz 9 śmiałków nurkujących w 3-stopniowej wodzie. 20 lutego na jeziorze Hańcza odbył się 7. Extremall Freediving, impreza ciesząca się niezwykłą popularnością i sympatią wśród osób nurkujących na wstrzymanym oddechu!

 

Nietypowo, bo bez lodu, po kilkunastu minutach pływania po Hańczy hybrydą łódki i platformy rozpoczęliśmy extremalne nurkowania! Zadanie freediverów startujących w zawodach “Freediving Extremall 7” polegało na zanurzeniu się na jednym oddechu na 15 metrów i wykonaniu tego nurkowania w jak najdłuższym czasie.

R. Gaca po starcie - fot. Patrycja Radiowska - Polak

Fot. Patrycja Radiowska – Polak

Pierwszy na starcie stanął dawno niewidziany w charakterze zawodnika – Radek Gaca. Z zapartym tchem śledziliśmy jego próbę, zakończoną czysto zaliczoną procedurą. Wynik – 2:37 – Radek celebrował przez najbliższe 30 minut pływając w wodzie o temperaturze 3 stopni!

Następny nurkował Borys Bajorek, który na Extremalla przyjechał aż ze Szkocji. Nurkowaniem z białą kartką przesunął najlepszy wynik zawodów o kolejne, zimne i extremallnie długie 12 sekund. Ten wynik okazał się być niezagrożony w pierwszej serii startów, ponieważ Łukasz Więckowski – pierwszy reprezentant Gorzowskich Miłośników Nurkowania Swobodnego – poddał procedurą powierzchniową po problemach z wyrównaniem ciśnienia na około 5 metrach.

Marcin Baranowski is OK - fot. Patrycja Radiowska - Polak

Fot. Patrycja Radiowska – Polak

Do swoich prób przygotowywali się kolejni zawodnicy: Agnieszka Kalska i Marcin Baranowski. Na platformie pojawił się również Robert „Ceti” Cetler, którego OT przypadało na 50 minut później. Ceti wzbudził sensację również swoim strojem a’la Rocky Balboa! Po chwili uwagę wszystkich obecnych przykuł Marcin Baranowski zaliczając czysto 2:44.

Agnieszka Kalska przed staretem - fot. Patrycja Radiowska - Polak

Fot. Patrycja Radiowska – Polak

Agnieszka Kalska – jedyna startująca w zawodach kobieta – zdeklasowała konkurentów przekraczając magiczną do tej pory barierę 3 minut, aż o 27 sekund 😉 Freediverka, ogrzewana przez super marki: Stowarzyszenie Freediving Poland na płetwie i Freebody na rashguardzie, podobnie jak Radek, nie miała ochoty wychodzić z wody 🙂

Bardzo dobre rezultaty osiągnęli Łukasz Sierant, który wstrzymał oddech na 2 min 38 sekund, a także Jacek Polak, który początek tygodnia spędził na Sri Lance, a 10 dni przed zawodami nurkował na Malediwach. Extremallna zmiana temperatury wody (z 30 na 3) pozwoliła na wynik 2:10.

Robert "Ceti" Cetler przed startem - fot. Tomasz Modrzejewski

Fot. Tomasz Modrzejewski

Po 17 minutach cichego potupywania osób zgromadzonych na platformie przyszedł czas na OT Roberta Cetlera. 4:26 trzymało w napięciu! Szybka i poprawna procedura została przypieczętowana białą kartką! Najwyraźniej 50 minut spędzonych na platformie jest skutecznym sposobem przygotowywania do próby w ramach Extremalla. Ciekawe, czy za 2 lata zawitają na nasze zawody naśladowcy Roberta.

 

12747932_1140724995946225_6585393620962030459_o.jak-zmniejszyc-fotke_pl

Fot. Tomasz Modrzejewski

Ostatni zawodnik Marcin Rutkowski wykonał bardzo szybkie nurkowanie – jego rezultat to 1:10 🙂 Nie myślcie jednak, że Marcin miał dość zimnej wody. Kilkukrotnie „powtarzał” swoją próbę na prośbę zespołu inżynierów testujących podwodnego robota rejestrującego i transmitującego obraz na powierzchnię (z Michałem Biskupem na czele) i co ciekawe, te pozakonkursowe nurki były dłuższe, niż próba oficjalna 🙂

Sam robot to super wynalazek i mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będzie towarzyszył freediverom podczas zawodów.

 

Niezrażony warunkami atmosferycznymi zespół sędziowski niezwłocznie porównał wyniki rejestrowane na platformie. Ale oficjalne rezultaty zostały przedstawione dopiero po wizycie zawodników w czarnej bani w Wodziłkach, czyli tradycyjnej parzelni nad Hańczą. Dla niektórych freediverów zanurzenie się w stawie po sesji w saunie okazało się za mało extremallnym przeżyciem i wybrali leżenie na śniegu 🙂

Fot. Patrycja Radiowska - Polak     Fot. Patrycja Radiowska - Polak

Oficjalne rezultaty Extremall Freediving 7 przedstawiają się następująco:

Cetler Robert 4:26
Kalska Agnieszka 3:27
Bajorek Borys 2:49
Sierant Łukasz 2:38
Gaca Radosław 2:37
Baranowski Marcin 2:44
Polak Jacek 2:10
Rutkowski Marcin 1:10
Więckowski Łukasz DQSP

 

Ekipa Extremall Freediving 7

Ekipa Extremall Freediving 7

Gratulujemy!

Ogromne podziękowania kierujemy w stronę:

  • Tomka Modrzejewskiego i 13 Form, za działania promocyjne, rewelacyjne materiały graficzne, super koszulki i fantastyczne zdjęcia z platformy i nie tylko (sami sprawdźcie w GALERII)!
  • Rafała Gleby z TAPKAR – za ufundowanie nagród!
  • Marka Krzynowka z Ergo Hestia – za ufundowanie ubezpieczenia dla startujących zawodników!
  • Partnerów medialnych zawodów: Nurkowej Polski (Pawłowi Laskowskiemu szczególnie dziękujemy za dokumentowanie zawodów spod i znad wody), Apnea Sports za błyskawiczne udostępnienia wieści znad Hańczy, Podwodnemu Światowi i Nuras.info – za bycie z nami zawsze!
  • Patrycji Polak – za rewelacyjne zdjęcia (całą GALERIĘ znajdziecie tu)
  • Państwu Marcinkiewicz – za gościnę, niegasnący dobry humor, pyszne jedzenie i ufundowanie nagrody głównej dla zwycięzcy zawodów.

Zostaw komentarz