brak komentarzy

VII Barbórkowy Puchar Śląska we Freedivingu – podsumowanie!

 

VII Barbórkowy Puchar Śląska już za nami! 42 zawodniczki i zawodników rywalizowało o miejsca w klasyfikacji generalnej (to kolejny rekord Barbórki!), a na starcie zmagań drużynowych zameldowało się 8 teamów.

img_9703Zgodnie z wieloletnią tradycją rybnickich zawodów, to startujący freediverzy decydują, w której konkurencji dynamicznej wystartują w piątek, a w której w sobotę. Mimo problemów technicznych z automatycznym odliczaniem i opóźnionymi OT przy pierwszych startach (jeszcze raz przepraszamy, to niedopuszczalne!), zawodnicy osiągali znakomite wyniki. Najlepszym startem w DNF mężczyzn w piątek (i jak się później okazało na całych zawodach) była próba Mateusza Malina na 208 m, wśród kobiet najdalej bez płetw przepłynęła na jednym oddechu Magdalena Solich (160 m), dwa metry bliżej wynurzyła się Agnieszka Kalska, a na 154 m wynurzyła się Julia Kozerska. Podczas swojej piątkowej próby Alena Konecna ustanowiła nowy rekord Czech w DNF – 146 m. Gratulujemy! Wśród mężczyzn najdłuższy dystans w płetwie przepłynął Martin Valenta (kolejne 250 m czysto zaliczone w Rybniku) oraz Michał Bochenek: 203 m i nowy PB zeszłorocznego debiutanta z Rybnika!

_m__6386W sobotę rano zawodnicy stawili się na starcie statyki. Kolejny świetny start zaliczył Martin Valenta, poprawiając swój świeży rekord narodowy (ustanowiony zaledwie tydzień wcześniej w Brnie): 9 min 14 sek! Drugi najlepszy wynik wśród mężczyzn osiągnął Mateusz Mailna (7 min 33 sek), a trzeci Michał Mrozowski (6 min 30 sek). Mamy nadzieję, że Mrozek wraca na stałe do rywalizacji sportowej! 4 statykę zawodów (3 wśród Polaków) wynonał… Jacek Polak! Gratulujemy PB!

Wśród kobiet najdłuższą statykę wykonała Alena Konecna (6 min 22 sek), Julia Kozerska (6 min 4 sek, nowy PB) oraz ex aeque Magdalena Solich i Barbora Ivańska: 5 min 31 sek. przy tej samej deklaracji (1 sek.), Wyniki w statyce kobiet (zarówno zaliczone, jak i niezaliczone próby) pokazują, że nasze dziewczyny ostro wzięły się za tę konkurencję! Z wypiekami na twarzy czekamy na sezon basenowy 2017!

Po krótkiej przerwie rozpoczęliśmy „finałowe” zmagania – od wyników w drugiej konkurencji dynamicznej uzależnione było prawie wszystko – klasyfikacja DYN i DNF mężczyzn, DYN kobiet, klasyfikacja generalna kobiet i mężczyzn, oraz najważniejsza w Rybniku – klasyfikacja drużynowa.

Najdłuższy swim dnia wykonał Mateusz Malina startujący w DYN (213 m), 180 m w płetwie przepłynął Karol Karcz, a bez płetw najdłuższy dystans pokonał Martin Valenta (175 m) oraz Michał Bochenek (161 m).

_m__6450Wśród kobiet równe 200 m pod wodą przepłynęły Agnieszka Kalska i Magdalena Solich, ale to druga z zawodniczek została sklasyfikowana na pierwszym miejscu, ponieważ złożyła wyższą deklarację. Trzecią odległość w DYN zaliczyła Julia Kozerska (180 m).

W klasyfikacji generalnej kobiet zwyciężyła Magdalena Solich (246,2 pkt), drugie miejsce zajęła Julia Kozerska (239,8 pkt), a trzecie Alena Konecna (231,9 pkt). Wśród mężczyzn zwyciężył Martin Valenta (323,3 pkt), na drugim miejscu zawody skończył Mateusz Malina (301,1 pkt), a na trzecim – Michał Bochenek (240 pkt).

W klasyfikacji drużynowej bezkonkurencyjny okazał się team „Wodne Małpy Atakują” w składzie Magdalena Solich, Mateusz Malina, Michał Mrozowski (752,3 pkt). Na drugim miejscu uplasowała się drużyna „Apneaman Pink Panters” (Barbora Ivanska, Martin Valenta, Kamil Vystejn – 682,8 pkt), a na trzecim „Freedive Eat Sleap Repeat” (Julia Kozerska, Marcin Baranowski i Karol Karcz – 616,8 pkt).

W zawodach wzięła udział rekordowa liczba debiutantów: Marcin Grzyb (10. miejsce w klasyfikacji generalnej), Kamil Kloch (11. miejsce), Wojciech Cupa (13. miejsce), Marek Połomski (20. miejsce), Bartosz Płonka (25. miejsce), Krzysztof Tomicki (30.miejsce). Panowie – witamy, gratulujemy i do zobaczenia na następnych zawodach!
Pełne wyniki znajdziecie tu: http://freedivingpoland.org.pl/vii-barborkowy-puchar-slaska-we-freedivingu-wyniki/

Serdecznie podziękowania składamy:

 • dyrekcji i pracownikom MOSIR Rybnik – za pomoc w organizacji VII Barbórkowego Pucharu Śląska we Freedivingu!

 • firmie kosmetycznej BANDI – za nieustające wsparcie finansowe i rzeczowe!

 • ApneaShop – za nagrody dla zawodników!

 • Aquadrom i Diving Academy – za nagrody oraz udostępnienie Tuby nurkowej dla freediverów!

 • sędziom zawodów: Radkowi Gacy, Tomkowi Nitce oraz debiutującym w tej arcyważnej roli: Agnieszce Kalecińskiej i Grzesiowi Furdze!

 • Wolontariuszom zawodów: Kasi Sierant, Krzyśkowi Dąbrowskiemu, Maćkowi Waszkiewiczowi, Arkowi Skóblowi, Patrykowi Ligockiemu, Andrzejowi Wojdyle i Maćkowi Chuchli – za pomoc w rejestracji, wożeniu i noszeniu pudeł, pakowaniu i wręczaniu nagród – oraz w kamerowaniu i safetowaniu – jesteście po prostu wielcy! Dziękujemy również zawodnikom: Karolowi Karczowi i Borysowi Bajorkowi za pomoc w kamerowaniu statyk!

 • Grzesiowi Furdze za logo, karteczki startowe i plakat!

 • Michałowi Mrozowskiemu – za trwającą od września wymianę maili dotyczącej super strony internetowej zawodów!

 • Olkowi Ryszce – za stoicki spokój w przyjmowaniu niezliczonej paczek i dobre rady odnośnie torów na basenie 😉

 • Patrycji i Jackowi Polakom oraz Rafałowi Meszcze – za mistrzowskie zdjęcia – koniecznie zajrzyjcie do galerii
  Zdjecia Rafała: KLIK
  Zdjęcia Patrycji i Jacka: KLIK

Ps. Tradycyjnie – za wszystkie niedociągnięcia przepraszamy i dziękujemy za wyrozumiałość – droga do perfekcji jest długa i wyboista.

Zostaw komentarz