Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
 • Pako
  Participant
  Post count: 2
  #25096 |

  Czy przy freedivingu można używać pływackich zatyczek do uszu, czy mogą one uszkodzić uszy? Mam jakieś tam z decathlonu i poniżej 3 metrów czuje dyskomfort w uszach, a strasznie nie lubię wody w uszach.


  Justyna
  Keymaster
  Post count: 53
  #25116 |

  Nie stosuj podczas nurkowania zatyczek, zatyczki są dla pływaków, nurkowie muszą swobodnie wyrównywać ciśnienie.


  olekry
  Participant
  Post count: 423
  #25117 |

  Zdaje się, że nasz czeski znajomy Mirek Sevcik, któremu zdarzało się osiągać głębokość ok. 70m CWT, używa zatyczek do uszu. Z tego co wiem technika jaką stosował polega na bardzo dokładnym zalaniu uszu wodą, a potem zatkaniu ich zatyczkami. Wtedy nie ma w nich powietrza, zimna woda przy nurach nie cyrkuluje w uszach i nie grozi zassanie się kaptura przy jego niedokładnym zalaniu na powierzchni. Wada – chyba spore przytępienie słuchu na powierzchni… Zatem można stosować, jednak uszy muszą być najpierw DOKŁADNIE  ZALANE WODĄ.
  Sam nie próbowałem – opieram się na rozmowie z Mirkiem 🙂


  Tomek Nitka
  Participant
  Post count: 401
  #25121 |

  Jeśli używa się zatyczek Pro-Plug to nie ma konieczności wcześniejszego zalewania. One mają mały otworek z zaworkiem, dzięki czemu kanał słuchowy wypełnia się wodą sam, a woda która się do niego raz dostanie zostaje aż do zdjęcia zatyczek. Efekt końcowy jest taki, jak w przypadku patentu Mirka – brak wymiany wody z otoczeniem, ciepło w uchu, mniejsze ryzyko infekcji, jak również może to (ciepło) ułatwiać wyrównywanie ciśnienia. Słyszałem też, że niektórzy wtykają po prostu do ucha watę, co bardzo ogranicza cyrkulację.

   

  Jednak takiego patentu, żeby w uszach (tj. w kanale słuchowym zewnętrznym) było samo powietrze nie da się zastosować w nurkowaniu w głąb.  ? -------------------------------
  Tomek „Nitas” Nitka
  Instruktor freedivingu Apnea Academy, SSI, PADI; Sędzia AIDA
  Nitas Apnoe – kursy, warsztaty, szkolenia indywidualne z zakresu freedivingu
  http://www.nitas.pl

  Pako
  Participant
  Post count: 2
  #25122 |

  Dziękuję za pomoc 🙂 Mam jeszcze jedno pytanie. Po wyjściu z wody często zostaje mi ona w uszach, jak sobie z tym radzić? Skacze na jednej nodze, aby ją wytrząsnąć lecz nie zawsze to działa.


  -lu-
  Moderator
  Post count: 87
  #25123 |

  Dziękuję za pomoc :) Mam jeszcze jedno pytanie. Po wyjściu z wody często zostaje mi ona w uszach, jak sobie z tym radzić? Skacze na jednej nodze, aby ją wytrząsnąć lecz nie zawsze to działa.


  Ja robię tak, że zanurzam to ucho, w którym mam wodę, i wkładam do niego palec (nie szczelnie, tylko tak po prostu). Wydaje mi się, że dzięki temu woda, w której zanurzam ucho, wpływa do niego i zabiera tę kroplę, która w nim utkwiła. W przypadku wody w obu uszach zanurzam całą głowę, bo zanurzenie jednej strony powoduje jeszcze mniej przyjemne uczucie „wody” w „górnym” uchu.

  Ta metoda nigdy mnie nie zawiodła, choć ostatnio coraz rzadziej muszę z niej korzystać, ruszanie szczęką wystarcza 🙂

   


  sędzia AIDA level E
  członkini zarządu SFP

Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)

You must be logged in to reply to this topic.