Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • nowy
  Członek
  Post count: 6
  #6348 |

  Bardzo żadko zdażało mi się nurkować ze wstrzymanym powietrzem ale przyznam że ostatnio zacząłem się tym troche interesować.Poćwiczyłem sobie statyke troszke przez dwa tygodnie i podjąłem się próby pobicia rekordu świata hihi!Przyznam szczerze że wynik był znacznie gorszy 😀 ale najgorsze było to że że chwile po zakończeniu próby zaczeły mocno drętwieć mi ręce i nogi tak że miałem problemy ze staniem 😮 .
  Powiedzcie drodzy doświadczeni czy mogło to być spowodowane prawie żadnym treningiem czy może jakieś niedyspozycje zdrowotne mojego organizmu i może nie powinienem się nadwyrężać?
  A może komuś przytrafiło się coś podobnego?
  Od dwóch tygodni nurkuje sobie tylko w małych ilościach bo nie wiem jak do tej sytuacji podejść 😮 a musze przyznać że coraz bardziej mi się ten sport podoba 🙂
  Pozdrawiam 🙂


  Radosław Gaca
  Participant
  Post count: 615
  #6349 |

  Witaj

  To co Ci się przytrafiło mogło mieć związek z uruchomieniem tzw. odruchu nurkowego lub inaczej z reakcja twojego organizmu na niedotlenienie ( hipoksja ). W takich warunkach jedna z podstawowych reakcji obronnych organizmu jest zmniejszenie dopływu krwi do naczyń znajdujących się w organach peryferyjnych ( kończyny ). Działanie to prowadzi do zgromadzenia większej ilości krwi na obwodzie serce-mózg. Odruch ten ma różną dynamikę u różnych osób i może prowadzić do uczucia drętwienia kończyn.

  Oczywiście trening jak w każdym przypadku jest pomocny. Przede wszystkim pomoże Ci oswoić się z reakcjami organizmu a i organizm zacznie przyzwyczajać się do ekstremalnych warunków.

  Więcej o odruchu nurkowym i fizjologii oddychania znajdziesz tu:

  http://www.nautica.pl/wiedza/zatrzymanyoddech.html

  i tu:

  http://nurkomania.pl/a0254.htm

  Pozdrawiam Radek
  :OK


Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)

You must be logged in to reply to this topic.