Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
 • Bartek Janiszewski
  Participant
  Post count: 1204
  #15759 |

  Przeglądająć stronkę Maresa, natknąłem się na maskę X-Stream. Dlaczego przykuła moją uwagę, w końcu nie jest to maska do free? Dlatego, że producent podaje objętość wewnętrzną 90cm3!
  W artykule Nitasa „maska i inne gadżety..” są porównane objętości najbardziej popularnych i wskazanych do free masek: sphera 119cm3 i minima 117cm3.
  Czy w takim razie Mares podaje sporo naciągniętą objętość czy freediverzy przegapili teoretycznie najlepszą bo najmniejszą maskę ???
  Link: http://www.mares.com/catalogo/scheda.asp?idpagina=109
  Aktualnie noszę się z zamiarem kupna nowej maski i z tąd moje wątpoliwości ..
  Pozdrawiam wszystkich a w szczególności Warsaw Team!!!
  :OK


  Marcin Pulkowski
  Członek
  Post count: 388
  #15760 |

  Zaletą maski do freedivingu jest nie tylko objętość wewnętrzna ale przede wszystkim to jak kompresuje się na większych głębokościach.
  Do pływania basenowego i nurkowania do głębokości 20-30 metrów nie ma znaczenia jaką maskę wybierzesz, byle była wygodna, dobrze dopasowana do twarzy. Problem pojawi się głębiej, kiedy każdy cm3 powietrza będzie potrzebny do przedmuchania i jednocześnie wyrównania ciśnienia w masce.
  Przewaga Sphery polega na tym, że ma plastikowe (elastyczne) szkła. Dzięki temu w praktyce osiąga znacznie lepsze wartości niż inne maski. Oczywiście ma też swoje wady, jest mało trwała a jej szkła łatwo się rysują.
  Maska X Stream przypomina mi maskę X Comfort, z tym że ta druga nie ma kołnierza wewnętrznego. Nie polecam masek bez kołnierza, bo łatwo zalewają się wodą. Kupiłem sobie kiedyś zwykłą maskę Maresa (Seta) i byłem z niej bardzo zadowolony. Niestety utopiłem ją w jeziorze podczas jednego z nocnych nurków.
  Jeżeli nie zamierzasz porywać się póki co na głębokości większe niż 30 metrów, kup sobie najlepiej maskę, w której naprawdę dobrze się czujesz. Na szczegóły przyjdzie jeszcze czas.
  Pozdrawiam


  apneus
  Participant
  Post count: 583
  #15761 |

  Nie zawsze to co napisze producent (a raczej marketingowcy) jest zgodnie z prawdą. Można podawać 1000 przykładów. Ciekaw jestem jaką metodą mierzyli objętość tej maski ?? Patrząc na jej budowę (forma silikonowa ) to praktycznie druga minima tylko z większymi szkłami no i niby mniejszą obj.wew :bad Prócz objętości liczy się także hydrodynamika a jej kanciaste szkła raczej do opływowych nie należą :bad Zastanawia mnie fakt jak maska z większymi szkłami może mieć mniejszą obj.wew ??
  Według mnie Sphera jest najlepsza z ogólnie dostępnych masek na rynku. Myślę że gdyby nie była to sam Martin Stephanek nie biłby w niej rekordów 🙂
  Jeśli chodzi o nurkowania głębokie to najlepszą opcją są fluid googles albo specjalne soczewki za duuużo kasy %)


  Bartek Janiszewski
  Participant
  Post count: 1204
  #15762 |

  Dzięki za odpowiedź.
  No chyba nie pozostaje mi nic innego jak zamówić Sphere. Chociaż cały czas myślę na maską Alien OMERA bo lepiej mi leży na twarzy..
  A co do głębokości to podczas kolejnej wyprawy nad morze czerwone zamierzam zejść na 30, może 40m więc wszystko przede mną (oczywiście z asekuracją nurasów kórych w egipcie nie mało, hehe)..
  Pozdrowienia 😀


Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)

You must be logged in to reply to this topic.