Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
  • suchykremojad
    Członek
    Post count: 1
    #10262 |

    witam, od razu zaznaczam, że jestem absolutnym żółtodziobem 😛 tak jak w tytule, chciałbym zapytać czy robiąc dynamikę na basenie (bez necka) powinienem: wypuszczać powietrze równomiernie, wypuszczać je podczas bardziej zamaszystych ruchów, czy trzymać przez cały dystans? i czy przy ruchach rąk tego stylu przypominającego żabkę (czy oznacza go może któryś ze skrótów: DNF albo DNY?), wodę powinno się zagarniać przez pół ruchu do boku tułowia, a przez resztę pod brzuch(takie miałem wrażenie oglądając filmiki)? i czy długo zajmuje nauka, w miarę zadowalającego posługiwania się tym stylem (tak od 0 :D), bo wygląda na dość trudny?


    Bartek Janiszewski
    Participant
    Post count: 1204
    #10263 |

    Przede wszystkim zacznij od przeczytania artykułów na stronie o wyważeniu w dynamice w płetwach DYN i to samo się tyczy a nawet jest ważniejsze w DNF (dynamic no fins) czyli nurkowaniu bez płetw. Jak dobrze się wyważysz to żadne wypuszczanie powietrza nie będzie ci potrzebne bo rozumiem że o to pytałeś, co zrobić żebyś się nie wynurzał tylko płynął w poziomie? A więc powietrze trzymaj do końca dystansu. Co do techniki to nie ma możliwości wytłumaczenia tego werbalnie, najlepiej podłącz się pod jakąś lokalną grupę free i ucz się 🙂 I najważniejsze, nurkuj z asekuracją! Proponuję prześledzić forum, jest masa tematów i wypowiedzi na ten temat, sporo linków do filmów, itp. To jest skarbnica wiedzy, trzeba tylko wiedzieć czego się szuka i czytać 🙂 pozdrawiam!


    suchykremojad
    Członek
    Post count: 1
    #10264 |

    Nie, chodziło mi zapewne o mit (słyszałem to od kilku osób, jak byłem młodszy), odnośnie wypuszczania powietrza pod wodą, żeby dłużej wytrzymać po daniu nura:P Widziałem też na jakichś filmikach o pływaniu pod wodą, że niektórzy wypuszczali trochę powietrza co jakiś czas, a ci którzy uczyli się takiego podwodnego delfina, grzbietem do ziemi, wypuszczali równomiernie. Jakoś nie przyszło mi do głowy, że to w celu utrzymania odpowiedniego kąta płynięcia:P dzięki za odpowiedź


    olekry
    Participant
    Post count: 423
    #10265 |

    Rzeczywiście – chyba nawet kiedyś to propagowano w szkoleniach na ratowników (że jak komuś ciężko basen pod wodą przepłynać, niech pod koniec popuszcza). Tyle, że z tego popuszczania można w ogóle już na stałe pod wodą zostać 🙁 – dużo by tumaczyć: proszę przeglądnąć stosowne fora i artykuły, bo dawno tam już wszystkie te kestie omawiano. Trening pływacki, a trening free to dwie różne sprawy (to odnośnie wydechów pod wodą w ćwiczeniach typowo pływackich)…


    firefox
    Członek
    Post count: 402
    #10266 |

    Jest bardzo prosta matematyczna zasada im więcej powietrza masz w płucach tym dłużej wytrzymasz pod wodą. W wiekszości przypadków poza 2 dobrze nam znanymi ratownikami to oni nie mają pojęcia o freedivingu stąd takie teorie o wypuszczaniu powietrza.Po dłuzszym czasie na bezdechu zaczynasz odczuwać dyskomfort związany ze zwiększonym CO2 i to jest pewnie ten moment w którym wypuszczenie powietrza i co2 powoduje bardzo chwilowe poprawienei komfortu lecz za chwile jest jeszcze gorzej bo włąśnie wypuściłeś powietrze i zaczynasz nurkować na wydechu co też niektórzy praktykują ale już jako oddzielny trening.
    Wypuścić powietrze możesz przed samym wynurzeniem aby juz na powierzchni nie tracić czasu na wypuszczanie powietrza i odrazu móc „złapać” powietrze. Tak jak pisza powyżej koledzy dynamika tylko z asekuracją na powierzchni i poczytaj artykuły na temat technik wyważania i bezpieczeństwa. Powodzenia!


Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)

You must be logged in to reply to this topic.