Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
 • wodzu
  Participant
  Post count: 8
  #24393 |

  Pewnie nie wszyscy wiedzą, że we freedivingu na basenie może dojść do urazu ciśnieniowego. Ja, w każdym razie, do tej pory nie wiedziałem.

  Podczas statyki (z pakowaniem) na MP doszło u mnie do urazu ciśnieniowego, który doprowadził do odmy śródpiersia. Pierwsze objawy (ból podżebrowy i pęcherzyki pod skórą) pojawiły się ok. 30 minut po próbie.

  Ze względu na miejsce, w którym zebrało się powietrze, lekarze skłaniają się ku temu, że przyczyną odmy było mikrouszkodzenie tchawicy albo początku jednego z oskrzeli. To uszkodzenie mogłem mieć już wcześniej (wrodzone, lub w wyniku przebytych infekcji) albo doszło do niego w trakcie próby, kiedy w moich drogach oddechowych panowało zwiększone ciśnienie przez dość długi czas.

  W żadnym z badań (tomografia, RTG, bronchoskopia) nie znaleziono żadnych widocznych uszkodzeń.

  Taka historia ku przestrodze.


  Marcin Baranowski
  Moderator
  Post count: 668
  #24394 |

  Przypadki barotraumy po dopakowaniu były już opisywane w literaturze medycznej. Trzeba więc mieć to ryzyko na uwadze. Co ciekawe podobne urazy mogą też pojawić się np. podczas wysiłku fizycznego czy kaszlu.

  Jak z zaleceniami lekarzy co do freedivingu? Czy kategortycznie odradzili ci pakowania?


  wodzu
  Participant
  Post count: 8
  #24395 |

  Na razie przerwa od wszelkiej działalności podwodnej, a później muszę zweryfikować swoje treningi.

  Odradzają pakowanie aby nie doprowadzać do sytuacji, w których ciśnienie w drogach oddechowych będzie znacząco wzrastać, bo barotrauma mogłaby się powtórzyć.


Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)

You must be logged in to reply to this topic.