Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 15 total)
 • diver-aleksander
  Członek
  Post count: 1
  #10704 |

  Witam wszystkich, jestem totalnym amatorem(jeśli chodzi o freediving bo pływaniem zajmuje sie hobbystycznie) chciałbym sie poradzić osób doświadczonych, w temacie treningów ćwiczeń zarówno tych w basenie na otwartym akwenie oraz na lądzie. Prosze o o pomoc 😉


  Marcin Baranowski
  Moderator
  Post count: 668
  #10705 |

  Na początek najlepiej żebyś znalazł sobie kogoś do asekuracji na basenie. Jeżeli jednak nie jest to możliwe to absolutnie nie próbuj poprawiać swoich życiówek i najlepiej nie pływaj więcej jak 25m. Nie kombinuj nic z oddychaniem, przed zanurzeniem oddychaj normalnie tak jak wtedy gdy np. oglądasz TV. Robisz tylko głęboki wdech i się zanurzasz.

  W wodzie skup się na doskonaleniu techniki, prawidłowym wyważeniu. Oswajaj się z wodą, staraj jak najbardziej wyciszyć i rozluźnić. Naucz się wyrównywać ciśnienie w uszach jeżeli głębokość basenu na to pozwala.

  Na sucho wszystkie ćwiczenia rób na leżąco. Na początek polecam tabele na CO2 2-3 razy w tygodniu. W trakcie tabel pracuj nad relaksacją. Kolejne dobre ćwiczenie to chodzenie na bezdechu (ze 2x na tydzień). Od czasu do czasu maksymalna statyka. No i oczywiście regularne rozciąganie klatki piersiowej, przepony i ogólnie górnej połowy ciała. Szczególnie jeżeli masz zamiar nurkować głębiej.


  diver-aleksander
  Członek
  Post count: 1
  #10706 |

  Dziękuje za pomoc, co do basenu to jestem w stanie przepłynąć 50 m i znalazłem zaufanego człowieka do asekuracji ktory rownież chciałby spróbować sił w tym sporcie. Czy znasz jakieś treningi dzięki którym będziemy mogli bezpiecznie razem ćwiczyć?


  Marcin Baranowski
  Moderator
  Post count: 668
  #10707 |

  Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo to koniecznie przećwiczcie asekurację. Jeden z was płynie 50m i w pewnym momencie się zatrzymuje symulując blackout. Drugi musi go jak najszybciej wyciągnąć na powierzchnię. Następnie zdejmuje mu sprzęt z twarzy (jednocześnie utrzymując ją ponad wodą) i dmucha na policzek co jakiś czas powtarzając „oddychaj”.

  Musicie też pamiętać, żeby się nawzajem informować jak chcecie przepłynąć dłuższy dystans, posiedzieć dłużej pod wodą czy zrobić jakieś inne bardziej wymagające ćwiczenia.


  Bronisław Kokot
  Participant
  Post count: 179
  #10708 |

  Cześć co możecie powiedzieć o mojej technice. Na moją sportową sylwetkę nie zwracajcie jednak uwagi.


  stone
  Członek
  Post count: 7
  #10709 |

  Wola? Kiedy to krecileś ze tak tam pusto?


  Misiek
  Participant
  Post count: 18
  #10710 |

  Brokok witam, czy możesz przypomnieć jakich płetw używasz, pisałeś o tym kiedyś ale uleciało mi.
  Pytam, ponieważ jestem zainteresowany sprzętem.
  chodzi mi o producenta, model twardość,
  Dziękuję z góry i pozdrawiam
  Misiek


  Marcin Baranowski
  Moderator
  Post count: 668
  #10711 |

  Brokok, nie jestem ekspertem ale wyraźnie widać, że cały napęd idzie u ciebie z kolan. Postaraj się je mniej zginać i spróbuj bardziej pracować biodrami. Pooglądaj filmy z dynamiką w mono jakiś dobrych zawodników, np. Alexeya Molchanova. Jak zginasz tak mocno nogi w kolanach to generujesz duży opór i przed każdym kopnięciem hamujesz do zera. Spróbuj też robić większe odstępy między kopnięciami tak żeby trochę poszybować.


  Bronisław Kokot
  Participant
  Post count: 179
  #10712 |

  Używam płetw LeaderFinsa Wawes Carbon . Pióra tych płetw o twardości medium ( uważam, że są jednak do mnie trochę za miękie.

  Film z basenu na Woli nagrałem świeżo zakupioną kamerką go pro black edition w dniu 23. 12. 2013 roku.
  W odniesieniu do techniki, to cóż wiem że doskonały nie jestem, mam jednak kilka problemów z kręgosłupem, a mianowicie, przesunięcie kręgów i ich zrośnięcie w odcinku piersiowym, oraz stenozę odcinka lędźwiowego. Przez ostatnie pół roku przybyło mi też 10 kilo więcej wagi i wszystko skomasowało się na brzuchu, przez co uzyskałem sylwetkę niezłego wieloryba 😀

  Syn nagrał mi również jak na samych nogach w 6 ruchach przepływam 25m. oraz 25 w 3 cyklach ( choć aby to uzyskać muszę płynąć z mniejszą ilością powietrza w płucach, gdyż mój neck jest dla mnie zbyt lekki.
  Dzisiaj wypróbuję jeszcze pas balastowy i obciążenie na nim 2 kilo, ale to już będzie za dużo.

  Jestem również na etapie zakupu pianki do free, chcę kupić taką 5mm z Decatlonu


  Marcin Baranowski
  Moderator
  Post count: 668
  #10713 |

  To faktycznie kręgosłup uruchomić będzie trudno. Pływaj więc jak ci wygodnie. Ale trochę poszybować możesz spróbować 🙂


  Bronisław Kokot
  Participant
  Post count: 179
  #10714 |

  Moim zdaniem szybuję, niekoniecznie tak daleko jak bym chciał, ale mam jeszcze zapas mocy.


  ruby
  Participant
  Post count: 93
  #10715 |

  Brokok, nie znam się za bardzo, ale obejrzyj ten film instruktażowy nakręcony przez takich co się znają:
  http://freediving.com.pl/forum.php?fk=690&id=44789#f44789
  Dotyczy chyba nie tylko monopłetwy, do pływania nogami do delfina w płetwach też się nada. Spróbuj coś z tego zaadoptować z uwzględnieniem ewentualnych ograniczeń oczywiście.


  jkk
  Participant
  Post count: 7
  #10716 |

  Brokok, skoro masz kłopoty z kręgosłupem, to może lepiej przejść na styl nożycowy?

  Jak będziesz przeglądał filmy w sieci, porównaj też ułożenie rąk/głowy. I postaraj się nie zerkać co chwilę, ile Ci zostało. Płyń spokojnie, podziwiaj robotę fachowców od płytek.


  Bronisław Kokot
  Participant
  Post count: 179
  #10717 |

  Zazwyczaj tak właśnie robię, podziwiając robotę układaczy płytek, tym razem jednak wyszło inaczej. Co chwila zaglądałem do przodu, co też nie uszło waszej uwadze.


  Wojtek
  Członek
  Post count: 25
  #10718 |

  to chyba dobre miejsce do wklejenia mojego treningu 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=Sq4iQHlaXc0
  to moj absolutny pierwszy raz, w tych płetwach, taką techniką! Miłego oglądania 🙂


Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 15 total)

You must be logged in to reply to this topic.