Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • ruby
  Participant
  Post count: 93
  #26868 |

  Chciałem zapytać o wasze pomysły na trening CTW na basenie. Chodzi mi o takie które pomaga specyficznie w tej akurat dyscyplinie.

  Mam jeden pomysł który stosuję – sumulacja nurka na -25m. Jest bardzo przyjemny  wykonaniu, wydaje mi się że coś wnosi do sprawy, ale jestem ciekawy waszej opinii.

  Zatem:W monopłetwie, bez obciążenia,  pełny swobodny wdech i startujemy z płytkiego końca basenu (25m). Od razu zaczynamy wypuszczać powietrze – symulując tempo zmiany ciśnienia – czyli najpierw szybko, potem coraz wolniej. Ale tak, żeby po dopłynięciu do końca basenu był pełny wydech. W trakcie całej podróży robimy normalne wyrównywanie ciśnienia (w moim przypadku maska bez nose clip’a, zatem standardowo co drugi ruch płetwą ręka na nos). Można po 15 metrach trochę odpuścić napęd, a nawet pokusić się o ostatnie 5m freefall’a. Na „dole” wypuszczamy resztki powietrza jeśli coś zostało i wyrównujemy jeszcze raz ciśnienie. Robimy delikatny obrót (żadnych dynamicznych nawrotów – jesteśmy na pełnym wydechu), i wracamy „na powierzchnię”, czyli z powrotem na płytkie.

  Symulowane elementy CTW są następujące (moje subiektywne odczucia):

  1.wyrównywanie ciśnienia i relaksacja przy coraz bardziej pustych płucach (włączywszy całkowity wydech)

  2. manewry / pływanie na pełnym wydechu

  3. rytm i technika

  Ma to sens?

   


  Marcin Baranowski
  Moderator
  Post count: 668
  #26869 |

  Na pewno takie ćwiczenia będą lepiej przygotowywać do CWT niż 50tki na pełnych płucach. Trochę przyzwyczaisz płuca do głębokości. Co do wyrównywania ciśnienia to moim zdaniem dużo to nie pomoże. Głową w dół jest zupełnie inaczej.


Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)

You must be logged in to reply to this topic.