Viewing 11 posts - 1 through 11 (of 11 total)
 • pingwin
  Członek
  Post count: 35
  #8222 |

  dlaczego tabela c jest tak malo popularna skoro laczy zalety obu co2 i o2. Jak ja robic.Czy poczatkowy czas jednej repetycji musi byc taki sam np.apnea 2 min i respiracja 2 min.Co zrobic kiedy wkoncu respiracja bedzie za krotka.


  marcin-apnoe
  Członek
  Post count: 8
  #8223 |

  Ja tabeli C używam do statyk na wydechu. Tabele A i B gdy życiówka jest dłuższa od 6 minut zajmują zbyt dużo czasu.
  Co do ustalania przerw i czasów gdy wstrzymujesz oddech to proponuję popróbować. Ma być trudno ale jednocześnie musisz umieć przeprowadzić trening „czysto” bez oszustw. Bazując na życiówce zaczynaj tak by maksy stanowiły 90 – 95% najlepszego wyniku.


  pingwin
  Członek
  Post count: 35
  #8224 |

  widze pierwsza osobe ktora sie zna na tabeli c ja robie 90 % nie rozumie tylko jednego ,jezeli zmniejszamy czasy respiracji to w pewnym momencie beda bardzo krutkie u mnie w ostatniej 50 s i co dalej bo wtedy moge zwiekszac tylko czas apnea


  marcin-apnoe
  Członek
  Post count: 8
  #8225 |

  50 sekundowa przerwa to nie jest krótka przerwa! Oczywiście, jak napisałem wcześniej, trening musi być dostosowany do Twoich indywidualnych możliwości. Ale mam wrażenie, że możemy się do końca nie rozumieć, więc aby nie mieć wątpliwości:
  dla mnie tabela A to tabela (CO2)- ma na celu przyzwyczajenie organizmu do większej niż normalnie (w życiu) poziomu CO2 we krwi (wstrzymanie oddechu trwa tyle samo, przerwy (respiracja) są coraz krótsze.
  Tabela B to dla mnie tabela (O2) – która ma na celu przyzwyczajenie organizmu do małej ilości tlenu we krwi – przerwa (respiracja) trwa przez cały czas tyle samo, a zwiększamy stopniowo czas wstrzymanego oddechu.
  Tabela C to dla mnie „indywidualna” kompilacja.

  Table A calculates a series of 8 breath holds of equal length with a progressivley shorter rest period in between each. The rest period entered must be at least 7 times greater that the figure by which it is reduced by (to enable 7 decreasing length rest periods).
  Table B calculates a series of 8 breath holds of increasing length. The rest period remains constant throughout the table. The maximum breath hold time must be at least 7 times greater than the incremental value entered (to enable 7 increases to the maximum).
  The Free Form (Table C) table is provided to allow you to design training tables of your own.

  Mam wrażenie, że mówiłeś o tabeli A nazywając ją “C”. Ale to tylko kwestia nazewnictwa i nie mam do końca pewności. Albo pisałeś o tabeli C, robiąc ją sobie po swojemu – i kompilując A i B w jednej – dlatego zmniejszasz czasy respiracji i zwiększasz czasy wstrzymania oddechu. Ale w tej dodatkowej, „dowolnej” (free form) jest to możliwe, choćby z punktu widzenia technicznego. Raczej nie polecam takiego sposobu treningu – choć jak mówię, to indywidualna sprawa.


  marcin-apnoe
  Członek
  Post count: 8
  #8226 |

  Więc jeśli martwi Cię, zbyt krótki czas respiracji, kilka uwag ode mnie. Zakładam, że mówimy o tabeli A (wg mnie CO2). Zaczynasz od 2min/2min. Skracając czas respiracji o 15 sekund i wykonując 8 powtórzeń, ostatnie powtórzenie (2 minutowego wstrzymania oddechu) będzie poprzedzone 30 sekundową przerwą. I jeśli dajesz radę, to znaczy, że przerwa nie jest za krótka . Ale co dalej? Możesz podążać dwiema drogami. Kolejnego dnia (jeśli wykonujesz treningi codziennie i np. „w danym tygodniu tylko tabela A”) możesz zwiększyć czas bezdechu (powiedzmy o 10sek) – 2’10’’/2’ albo zachowując 2 minutowy bezdech skracać czas respiracji o 16 sek (ostatnia przerwa będzie trwała 24 sekundy). Ja osobiści nie wykonuję przerw krótszych niż 30 sek.
  Podobnie jest z tabelą B. Jeśli dziś wykonałeś trening, w którym ostatnie powtórzenie trwało 3’30’’ (przerwy stałe np. 2 minutowe) kolejnego dnia zwiększyłbym czas bezdechu tak by ostatnie powtórzenie trwało 3’40’’. I tak dalej. Jest to proces, tak jak w każdej dyscyplinie sportowej, stopniowego „utrudniania” (zwiększania obciążenia). Bez tego nie będzie progresu! Jeśli 50 sekund sprawia ci trudność, obniż poprzeczkę – skróć nieco czas bezdechu, lub wydłuż czas respiracji, albo zmniejsz wartość, o jaką skracasz czas respiracji.
  Trenuj z głową. I przede wszystkim zastanów się nad celem – co chcesz osiągnąć – bez tego brak będzie motywacji do kolejnego treningu.
  Jeśli masz pytania wal śmiało.
  Pozdrawiam Marcin


  pingwin
  Członek
  Post count: 35
  #8227 |

  /Tabela C Cel 1
  (więcej statyk z maksymalnym czasem) Cel 2
  (dłuższe statyki i krótsze respiracje)
  apnea respiracja apnea respiracja apnea respiracja
  2:00 2:00 1:50
  1 2:00 2:00 2:10
  1:50 1:50 1:40
  2 2:10 2:10 2:20
  1:40 1:40 1:30
  3 2:20 2:20 2:30
  1:30 1:30 1:20
  4 2:30 2:30 2:40
  1:20 0:50 1:10
  5 2:40 3:10 2:50
  1:10 0:50 1:00
  6 2:50 3:10 3:00
  1:00 0:50 0:50
  7 3:00 3:10 3:10
  0:50 0:50 0:40
  8 3:10 3:10 3:20

  ta tabele mialem na mysli piszac tabela c
  dzieki bardzo za odpowiedz
  nie dokonca sie jednak chyba zrozumielismy,zastanawiam sie dlaczego tak nie wiele osob stosuje ta tabele,poniewaz mam dosc malo czasu na treningi wybrzlem ta metode ,jest to mix tabeli A i B o ile rozumie stosujac ja osiagne dwa cele,pierwszy to podwyrzszenie tolerancji organizmu na podwyzszone CO2 a drugi cel to podwyzszenie tolerancji organizmu na obnizony poziom O2
  ,wiadomo ze czas bezdechu jest zwiekszany a respiracji zmniejszamy ,o ile czas apnea moze caly czas rosnac do w momencie kiedy w kolejnym treningu moja respiracja osiagnie zaluzmy 24s i jak twozyc dalej tabele jesli chodzi o respiracje bo juz krutszy w zasadzie nie moze byc?czyzby w nastepnych treningach zwiakszac tylko czas apnea.tomoje pierwsze pytanie a drugie to czy trening z tabela trzeba zaczynac zawsze od takich samych czasow dla apnea i respiracji czy nie jest to konieczne i wystarczy apnea w 8 seri konczyc na 90% MAX a respiracje dobrac intuicyjnie .powiedz mi jeszcze jaki cel jest w stosowaniu tabeli na wydechu.dzieki za zaangazowanie POZDRAWIAM. :wow


  pingwin
  Członek
  Post count: 35
  #8228 |

  tabelka zle sie przekopiowala ale jest to ta z dzialu treningi


  maciek
  Członek
  Post count: 461
  #8229 |

  Jakiś czas temu sam ćwiczyłem tabele na wydechu. Jeśli pytasz o celowość w moim przypadku powody były dwa:

  a) Mnie generalnie statyka śmiertelnie nudzi i brak mi motywacji a na wydechu zawsze to krócej 🙂

  b) Taki typ treningu bardziej odpowiadał specyfice mojego nurkowania, nurkuję bowiem głównie właśnie na wydechu.

  Czytałem także opinię, że ten wariant treningu powoduje intensywniejszą produkcję erytrocytów (co ma swoje plusy i minusy). Sam jednak do badań krwi przed i po okresie treningów się nie posunąłem, więc głowy za to nie dam 🙂

  Pozdro,
  em.


  pingwin
  Członek
  Post count: 35
  #8230 |

  maciek moze to glupie pytanie ale na wydechu krucej sie wytrzymuje pod woda wiec dlaczego tak nurkujesz.


  maciek
  Członek
  Post count: 461
  #8231 |

  Ten sposób jest w moim odczuciu po prostu przyjemniejszy, choć bardziej wymagający technicznie. Zacząłem tak trenować w momencie kiedy osiągnąłem na pełnych płucach dno pobliskiego akwenu i musiałem znaleźć sobie nowy cel 🙂

  em.


  pingwin
  Członek
  Post count: 35
  #8232 |

  :d :d :d :d :d :d :d :d :d teraz rozumie


Viewing 11 posts - 1 through 11 (of 11 total)

You must be logged in to reply to this topic.