Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
 • rain228
  Członek
  Post count: 3
  #9927 |

  Witam mam na imię Arek i mam 17 lat. Zacząłem się interesować freedivingiem (DNF) od niedawna. Przeczytałem artykuły tutaj, ale mimo to potrzebuję zadać parę pytań:
  1. Czy możliwe jest normalne uprawianie DNF bez obciążenia na kark? Gdzie w ogóle mogę coś takiego znaleźć, jak to się profesjonalnie nazywa i ile kosztuje?
  2. Narazie mój „rekord” to 25m, czyli przepłynięcie jednego basenu. Cały czas mnie wypycha na powierzchnię i musiałem powtarzać ruch co jakieś 4 sekundy, czyli to nawet nie był chyba freediving. Czy jest możliwe przepłynięcie takim sposobem (czyli gdy sie płynie z większą czestotliwością) przepłynąć 50 metrów?
  3. Jakie macie techniki nawrotu?
  4. Jest tutaj artykuł, że trzymanie tlenu NIE POWODUJE umierania komórek, jednak jak wygooglowałem to są różne opinie. Czy to w końcu jest prawda, czy nie, to jest jedyna rzecz jaka mnie troche przeraża przed tym, ale cały czas mnie ciągnie do DNF, chciałbym kiedyś osiągnąć 100metrów. To by było coś!
  5. Czy dobrze wdycham powietrze? Opiszę: najpierw robię maksymalny wdech i wydech, robię to powoli i powtarzam 4 razy. Następnie wdycham jakby powietrze brzuchem, gdy już prawie dochodzi do końca to unoszę głowę i dociągam ile się da no i daję nura 🙂
  Z góry dziękuję za odpowiedzi


  rain228
  Członek
  Post count: 3
  #9928 |

  6. Czy wydobywać co jakiś czas tlen, czy trzymać go cały czas? Przepraszam, ale nie widzę tu opcji edytuj więc muszę dopisać to w taki sposób


  rain228
  Członek
  Post count: 3
  #9929 |

  *mam na myśli wypuszczać tlen
  🙂


  sany
  Członek
  Post count: 32
  #9930 |

  0. Bezpieczeństwo. Pamiętaj o asekuracji, a jeśli jej nie posiadasz, nie przekraczaj pewnych granic. Przed treningiem powinieneś sobie powiedzieć, jakich barier nie przekraczać bez asekuracji i się tego trzymać!
  1. Możliwe jest wszystko. Szukajcie a znajdziecie: http://www.freediving.com.pl/sprzet/radek_gaca_i_tomek_nitka-neckweight_i_wywazenie_w_dynamice.php 15 zł za dętkę, średnio koło 15-20 zł za kilogram śrutu, potrzebujesz pewnie koło 2,5 kg, plus 5 zł za jakiegoś odjechanego klipsa 😀
  2. Tak, jak pływałem sobie bez necka (głupi byłem i tyle) to zdołałem osiągnąć 100 m, ale było to już na granicy.
  3. Co do technik nawrotu w DNF, ciężko Ci będzie bez necka, bo mnie akurat przy nawrocie najbardziej wypychało do góry. Pooglądaj filmiki na you tubie, słowami ciężko opisać tak prostą czynność.
  4. Powoduje umieranie komórek. Wszystko powoduje. Już wolę freediving od kickboksu czy downhillu 😉
  5. Źle. Wszystkie czynności związane z oddechem powinieneś wykonywać naturalnie. Ja ostatni wydech trochę pogłębiam, biorę maksymalny wdech i w drogę 🙂
  6. Też się kiedyś o to pytałem 🙂 Na kursie ratowników powiedzieli mi jak byłem młody i głupi, że takie coś pomaga płynąć dalej. Nie. Czym więcej tlenu zdołamy skumulować w płucach, tym lepiej. Nie wypuszczaj go.

  Najlepiej jakbyś znalazł w okolicy jakiegoś freedivera, czytanie forum a trening z ludźmi, którzy siedzą w temacie to dwie bajki. I pamiętaj o bezpieczeństwie! Pozdrawiam!


  rain228
  Członek
  Post count: 3
  #9931 |

  dzieki wielkie pomogłes bardzo, jezzcze chcialbym zapytac czy plywac ze zlaczonymi palcami? pozdrawiam


  kacu
  Członek
  Post count: 61
  #9932 |

  oczywiście, że ze złączonymi. a głowa w stronę dna, nie do przodu. powodzenia


Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)

You must be logged in to reply to this topic.