Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 8 total)
 • puma
  Członek
  Post count: 17
  #14174 |

  nie udało mi sie zapytać o to na zawodach.
  bardzo mnie ciekawi to czy w innych krajach dla niepelnoletnich tworzone są oddzielne grupy i czy w ogole mogą startować w zawodach.?

  moje zainteresowanie tą kwestią wynika z tego, ze nie jestem przekonana czy osoby ponizej 18 roku życia powinny brać udział w zawodach.
  (z całym szacunkiem dla dejna111, ktory calkiem niezle poradzil sobie na zawodach)
  Oczywiście nie mam nic przeciwko by takie osoby trenowały, ale bardziej traktując to jako hobby/sposob rekreacji.
  Start w zawodach powoduje chęć rywalizacji, przekraczania coraz to wyzszych barier
  i tu moje pytanie nr 2:
  czy przeciązenia towazyszące tej dyscyplinie sportu nie są szkodliwe dla młodego organizmu?
  czy wiecie coś na temat tego tupu badań?

  (?)


  Marcin Pulkowski
  Członek
  Post count: 388
  #14175 |

  Nie spotkałem się w innych krajach z możliwością startu nieletnich w jakiejkolwiek oddzielnej grupie. Dawid Róg (dejna111) wystartował tylko dlatego, że został akredytowany przez znane nam osoby, a na zawodach obecny był jego prawny opiekun. Spełnił więc wszystkie warunki, na które umówiliśmy się wcześniej. Dawid wypadł bardzo dobrze i należą mu się za to słowa pochwały. Swoim występem udowodnił też, że pomimo młodego wieku jest osobą odpowiedzialną. W jego przypadku chodziło o udział w imprezie, a nie o wynik co widać w rankingu. Gdyby przegiął, to byłoby bardzo nie dobrze, ale tak się nie stało.
  Przepisy AIDA dopuszczają do udziału w zawodach jedynie osoby pełnoletnie, więc w momencie naszego przystąpienia do tej organizacji, zawodnicy nieletni nie będą mogli startować w imprezach robionych pod szyldem tej organizacji.


  puma
  Członek
  Post count: 17
  #14176 |

  Jeśli chodzi o Dawida jestem pełna uznania :OK ….
  tak z ciekawosci.. AIDA nie dopuszcza niepelnoletnich z przyczyn prawnych czy „zdrowotnych”
  ?(cz nie jest to okreslone) (?)


  dejna111
  Członek
  Post count: 62
  #14177 |

  Dzięki za słowa uznania 8) Tak jak napisał Pulek nie robiłem nic dla wyniku tylko dla samego udziału. Zrobiłem tyle ile mogłem i więcej nie chciałem… Te wyniki wyszły same z siebie 🙂 Nic nie robiłem na „żyle” :wow Chęć startu w takiej imprezie wzięła się z tąd że chciałem poznać nowe osoby, nauczyć się czegoś nowego. Nabrać doświadczenia… Ale czy to oznacza że już nie będę mógł wystartować (?) (?) (?) 🙁
  Ja to robię tylko i wyłącznie dla przyjemności. Na pierwszym miejscu jest nauka (!) Jak starczy czasu to po prostu jadę na basen (chociaż mam do niego 30km) staram się być 2razy w tyg. Z tego co wiem to do pewnego poziomu nie ma większego ryzyka, ale może oczywiście u osób nierozsądnych się pojawić… A co jeżeli chodzi o Zlot w Kossewie (?) (?) (?)


  puma
  Członek
  Post count: 17
  #14178 |

  tak Dawidzie….rowiesnicy powinni brać przykład, tylko problem w tym, ze nie kazdy w twoim wieku mysli tak samo jak ty.
  mogą się burzyć, ze „jak on mogl startowac to dlaczego my nie mozemy”
  Dla młodego, rozwijajacego sie organizmu ewentualne następstwa mogą być groźniejsze niz u doroslego. wynika to z gwałtownych przemian psycho-fizycznych okresu 'dojrzewania’
  moze ty zdajesz sobie z tego sprawe – ale wielu „młodzików” zapewne nie.


  bone-thug
  Członek
  Post count: 2
  #14179 |

  dejna111, gratuluje udanego wystepu w zawodach! 🙂
  Pumo, dziekuje za zdjecia! 🙂 Bardzo zaluje, ze nie moglem przyjechac – na codzien studiuje w W-wie i o zawodach dowiedzialem sie dopiero poznym wieczorem w piatek, po powrocie do domu. Mieszkam 25 km od T-wa i niestety nie mialem szans przyjechac tak wczesnie w sobote ;( Mam nadzieje, ze nastepnym razem mi sie uda! 🙂


  Marcin Pulkowski
  Członek
  Post count: 388
  #14180 |

  Nie wiem z jakich powodów AIDA nie dopuszcza zawodników niepełnoletnich, bo nie jestem ani prawnikiem ani lekarzem. Rozumiem to jednak, ponieważ freediving jest sportem ekstremalnym, a człowiek pełnoletni „teoretycznie” wie co robi.
  Dawid popłynąłeś bardzo dobrze. Puchar Polski trwa nadal i ty możesz nadal w nim uczestniczyć. Bardzo wiele udowodniłeś. Pamiętaj jednocześnie, że to nie jest czas na wygrywanie zawodów. Myślę, że prawdziwa kariera w tym sporcie zaczyna się dopiero po 30-tce. Najważniejsza we freedivingu jest psychika, która potrzebuje czasu żeby się rozwinąć. Każdy z nas miał kiedyś kilkanaście lat. Ja osobiście w Twoim wieku przeznaczył bym ten czas na pływanie. Możesz też spróbować nurkowania w sprzęcie. To wszystko naprawdę zwiększa właściwą dla tego sportu kondycję i na 1000% zaowocuje w przyszłości. Dla takich ludzi jak ty na zlotach i innych imprezach freedivingowych zawsze drzwi są otwarte. Oczywiście na wiadomych zasadach. Dopóki nie skończysz osiemnastu lat musisz zabierać na imprezy tatę.
  Pamiętaj też, że w tym kraju jeśli ktoś niepełnoletni będzie miał blackout na poważnej imprezie, spali zdrową atmosferę wokół tego sportu i zamknie drogę następnym.
  🙂 :OK


  dejna111
  Członek
  Post count: 62
  #14181 |

  Marcinie pływam, nurkuje w sprzęcie, ale dla mnie to mało 🙂 Ja żadnych zawodów nie chce wygrywać tylko chce nabrać doświadczenia…
  Blackoutu jeszcze ningdy w życiu nie miałem i nie chce mieć, nawet samby.
  Takie imprezy są dla mnie ważne nie ze względu na wynik, ale na sam udział…
  Jak do tej pory wiem kiedy przestać. Trenuje sztukę oddychania Pranayama. Przecież na zawodach mógłbym zrobić 4min i 100m ale co z tego jak bym miał blackouta. Przecież nic bym wtedy nie udowodnił… 8)


Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 8 total)

You must be logged in to reply to this topic.