Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 8 total)
 • msc
  Participant
  Post count: 58
  #29422 |

  Proszę o poradę: zamierzam kupić piankę na basen, ale nie cały skafander, tylko takie spodnie z szelkami (dałem w tytule long-john, tak się to nazywa?). Głównie dlatego, że nie mogę się dobrze wyważyć, choć trochę marznę na basenie. Czy ktoś z Was tego używa i może podzielić się doświadczeniem? Znalazłem kilka tematów na forum, ale pisane były dawno, linki też są niekatualne. Głównie obawiam się nabierania wody i hamowania


  B-3 !
  https://www.youtube.com/user/sciebiur

  olekry
  Participant
  Post count: 423
  #29424 |

  Lepiej kupić cienką piankę – może być najtańsza, byle cała zabudowana. Long Johny będą generowały opór – będzie sie wlewała woda przez plecy i pod pachami – głównie w czasie odbicia. Podobnie (choć nieco chyba mniej) w piankach pływackich typu sleveless. W tym drugim przypadku wszystko zależy od kroju. Niemniej opory są zawsze większe niż przy klasycznych „całych” pniakach pływackich.

  A dobra piankę można teraz mieć za całkiem przyzwoite pieniądze – w sumie niewiele większe od samych Long Johnów 🙂
  https://www.swiminn.com/p%C5%82ywanie/aqualung-sport-freediving/1225224/p
  https://www.swiminn.com/p%C5%82ywanie/cressi-triton-1.5-mm/135967343/p

  https://www.swiminn.com/p%C5%82ywanie/aquasphere-winter-aquaskin-suit/31382/p

   


  msc
  Participant
  Post count: 58
  #29425 |

  Dzięi za odpowiedź 🙂 W pełnej piance mam problem z wyciągnięciem ramion przed głowę. Do tego kołnierz – stójka wrzyna się w żyły: mam tak w krótkiej piance. Dlatego myślałem o long-johnach. Taki kombinezon pływacki, jak sleeveless miałem okazję przymierzyć, ale był za duży i stawiał opór. Może być, że to kwestia kroju. Taki sleevless z neoprenu na basen mógłby być OK, jest wysoko wycięty.
  Jak przymierza się taką piankę na sucho, na co zwrócić uwagę? Założyć i wyciągnąć ręce, przy tej krótkiej tak zrobiłem, w przymierzalni było OK, a nacisk na żyły pojawił się na basenie. Jakoś mam opory przed kupowaniem w sklepie internetowym, wolę przymierzyć i kupić w normalnym sklepie.


  B-3 !
  https://www.youtube.com/user/sciebiur

  olekry
  Participant
  Post count: 423
  #29426 |

  Ja mam takiego „Sleeveless’a” https://www.scuba.com/scuba-gear-598/148731/Aqua-Sphere-1mm-WT60-Super-Stretch-Aqua-Skin-Sleeveless-Jumpsuit.html. Kupiłem po taniości parę lat temu i do pływania na powierzchni jest super  –  daje zauważalne zyski w stosunku do samych gaci… Ale już w dynamikach i DNF, odczuwałem wyraźniejsze opory niż w wersji z rękawami (bo mam kilka wersji tego modelu w różnych stanach rozkładu 🙂 ) Wydaje mi się, że mało osób pływa dynamiki w „bezrękawnikach” i chyba jest jakiś tego powód – to jest model do triathonu, pływania na wodach otwartych, dla tych, których rękawy krępują przy kraulu…. Nie jest on produkowany z myślą o free, wiec nikt nie bada jak zbiera wodę przez plecy czy pachy podczas odbić od ściany.
  Jeśli masz problem z wyciągnięciem rąk w pełnej piance, to raczej wina za grubej i za sztywnej pianki… Z kolei pianki cienkie (tak jak Aquasphere winter skins – grubosć 0,5-1mm), są stosunkowo delikatne i mało trwałe. Ale… Ja na przykład jestem na granicy rozmiarów S i M (tego konkretnego modelu), wiec do zawodów miałem S-kę, a na co dzień nieco luźniejszą M.
  Bronek Kokot używa chyba tego (nie jestem pewien):  https://www.swimoutlet.com/p/aqua-sphere-mens-pursuit-sleeveless-tri-wetsuit-8139858/
  Możesz wiec zapytać jak u niego to wygląda przy odbiciach z penetrowaniem przez wodę…
  Jednak dla mnie osobiście to by była za gruba pianka, bo u mnie jeśli jest grubsza niż 1mm (ewentualnie 1,5) to już zaczyna być problem z wyważeniem. Zbyt dużo neoprenu w nogach moze powodować, że trzeba dodawać więcej balastu do pasa… po pociągnięciu zaś rękami (DNF) zmienia sie środek ciężkości. Osobiście wiec, na basen wolę pianki bardzo cienkie ale w wersji full.

   

   


  Marcin Baranowski
  Moderator
  Post count: 668
  #29427 |

  Niewątpliwą zaletą pianki bez rękawów jest trwałość. Najsłabszym punktem cienkich pianek basenowych są zawsze okolice pach, przy regularnym użytkowaniu najczęściej po ok. roku robi się tam sito.


  msc
  Participant
  Post count: 58
  #29429 |

  Dzięki za odpowiedzi, zapytam jeszcze Bronka, ale patrząc na zdjęcie bezrękawnika to nie powinien ciągnąć wody. Spodziewałem się innego miejsca 🙂 jako najsłabszego w piankach. Mam takie długie kąpielówki z lycry i wiadomo gdzie robi się sito, po raptem 2 latach. Czas na jakąś dobrą zmianę. A może jednak spodenki, tylko że z neoprenu?


  B-3 !
  https://www.youtube.com/user/sciebiur

  Marcin Baranowski
  Moderator
  Post count: 668
  #29431 |

  Spodenki nie dadzą nogom wystarczającej wyporności. U mężczyzn, w zależności od ilości tkanki tłuszczowej, potrzebne jest tutaj 1-2mm neoprenu na całej długości nóg. Te problemy, które miałeś w krótkiej piance były związane raczej z tym, że neopren był mało elastyczny. W tych piankach co Olek polecił komfort będzie bez porównania lepszy.


  msc
  Participant
  Post count: 58
  #29432 |

  Czyli jednak cienka, ale pełna pianka będzie najlepsza. Dzięki za odpowiedzi, będę szukał czegoś odpowiedniego. Co do pach, to może są modele, które mają tam coś rozciągliwego, np lycrę?


  B-3 !
  https://www.youtube.com/user/sciebiur

Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 8 total)

You must be logged in to reply to this topic.