Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
 • Radosław Gaca
  Participant
  Post count: 615
  #16215 |

  Musiałem dodać temat bo niestety nie mogę dodać komentarza.

  Witam

  Oczywiście należy zwrócić uwagę na to o czym napisał Filip oraz na kilka dodatkowych szczegółów.

  Jak wiecie woda wywiera ciśnienie hydrostatyczne na znajdujące się w niej przedmioty. Ciśnienie to narasta w stosunku 10 m głębokości 1 atm. wzrostu ciśnienia. Wzrost ciśnienia powoduje kurczenie się gazów. Kurczenie to przebiega w sposób bardziej dynamiczny i zgodnie z prawem Boyl’a przyrost ciśnienia o 1 atm powoduje zmniejszenie objętości gazu o połowę. Fakt ten rodzi skutki w zakresie zmniejszenia objętości gazu w płucach freedivera. Tak więc na głębokości 10 m objętość powietrza w płucach wynosi już tylko połowę tego co na powierzchni a na 20 m jedną czwartą. Stan taki ogranicza oczywiście możliwości korzystania z powietrza zarówno do przedmuchiwania uszu jak i kompensacji maski.

  Jeżeli chodzi o większy komfort przy zanurzeniu po mniej stromej trasie to wynika to z zasady przemieszczania się gazów. Powietrze jako lżejsze od wody zawsze kieruje się do góry. W związku z tym w przypadku nurkowania głową w dół sytuacja dla transportu powietrza do uszu i maski jest delikatnie mówiąc mało komfortowa. Zwróćcie uwagę, że przy nurkowaniach głębokich z zastosowaniem windy nurkowanie odbywa się w pozycji głową w górę.

  Co robić by przystosować się do ciśnienia? Z doświadczenia osobistego mogę powiedzieć tylko jedno – trenować. Trenować poprzez nurkowanie i stopniowe zwiększanie głębokości. Trening taki wymaga czasu i dużo rozsądku a zwiększanie nie może być zbyt dynamiczne. Nurkując raz dwa razy w tygodniu przyzwyczaimy organizm do zmian ciśnienia. Co ciekawe organizm pamięta o swoistym przystosowaniu i w kolejnych sezonach pozwala na osiąganie większych głębokości.

  Mam nadzieję, że to trochę wam pomoże.

  Pozdrawiam i zapraszam na Mistrzostwa Polski Radek


  clip7
  Członek
  Post count: 175
  #16216 |

  Wielkie dzięki wszystkim za podpowiedzi. To mnie motywuje do dalszych treningów.
  pozdrawiam


  Tomek Nitka
  Participant
  Post count: 401
  #16217 |

  Radziu,

  Z tym Boylem to jest troszkę inaczej. Prawo Boyle’a (lub Boyle’a – Mariette’a jak chcą w krajach inne niż anglosaskie):

  P x V = const

  Gdzie P i V odpowiednio ciśnienie gazu i objętość zajmowana przez ten gaz

  Dlatego przyrost ciśnienia o 1 atmosferę powoduje zmniejszenie objętości o połowę tylko w sytuacji gdy ciśnienie rośnie od 1 atmosfery do 2 atmosfer, czyli przy nurkowaniu z powierzchni (ciśnienie 1 atmosfery) na 10 metrów (ciśnienie 2 atmosfer). Na 20 metrach mamy 3 atmosfery, więc płuca są skurczone do 1/3 a nie ¼. Jedną czwartą objętości płuca zajmują tam gdzie ciśnienie wynosi 4 atmosfery czyli na 30 metrach. Itd.  ? -------------------------------
  Tomek „Nitas” Nitka
  Instruktor freedivingu Apnea Academy, SSI, PADI; Sędzia AIDA
  Nitas Apnoe – kursy, warsztaty, szkolenia indywidualne z zakresu freedivingu
  http://www.nitas.pl

  Radosław Gaca
  Participant
  Post count: 615
  #16218 |

  Dziękuję Tomku za sprostowanie. Oczywiście jest tak jak mówisz.

  Pozdrawiam Radek


Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)

You must be logged in to reply to this topic.