Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 10 total)
  • kris84
    Członek
    Post count: 22
    #9664 |

    Witam
    Jestem nowym użytkownikiem tego forum. Od pewnego czasu nurkuję „ze sprzętem”, w temacie freedivingu jestem jednak całkowitym nowicjuszem. Nie zmienia to jednak faktu, że temat nurkowania na bezdechu bardzo mnie zafascynował.

    Zacząłem czytać, przeglądać artykuły, oglądać filmy związane z tą tematyką. Im więcej się dowiadywałem tym więcej pojawiało się wątpliwości.

    1. W kwestii oddychania:
    Przeczytałem wszystkie artykuły z działu „trening” i bardzo możliwe, że pochłonięty lekturą po prostu przeoczyłem tą informację. Chodzi mi mianowicie o rozróżnienie między oddychaniem buzią a nosem. Zawsze uczono, iż wdech powinno się wykonywać nosem, natomiast wydech buzią. Czy we freedivingu ta zasada również obowiązuje? Czytałem artykuł, w którym autor pisze, iż metod oddychania i przygotowywania się do zejścia pod wodę jest tyle ilu freediverów. Z tego wnioskuję, iż to kwestia indywidualnego podejścia. Jakie jest Wasze zdanie? Oddychając buzią mam wrażenie, że „wciągam” większą ilość powietrza.

    2. Statyka

    Postanowiłem się spróbować w statyce. Wyciszenie, oddychanie…i dylemat…włączyć stoper w momencie rozpoczęcia brania oddechu (można w ten sposób zyskać nawet kilkanaście sekund) czy tez w momencie kiedy już wypełnię całe płuca powietrzem?
    To trochę jak mierzenie długości penisa. Każdy zmierzy tak, żeby wynik był dla niego najkorzystniejszy 😀

    3. Kwestia wypełniania całych płuc powietrzem (statyka). Więc najpierw brzuch, potem płuca, odchylenie głowy do tyłu…od takiej ilości powietrza czuję duży dyskomfort. Rozsadza mi policzki, a oczy chcą wyjść. Ciężej mi w taki sposób wytrzymać. Wyczytałem, iż to kwestia rozciągnięcia płuc/mięśni(??). Czy to prawda? Czy nie lepiej na początek nabierać powietrza trochę mniej (tym bardziej, że po wdechu muszę go trochę jednak upuścić :J
    No i kwestia tej odchylonej głowy. Po nabraniu powietrza głowa powinna zostać w takim odchyleniu, czy też wrócić do swojej swobodnej pozycji?

    z góry dziękuję za odpowiedz…


    kris84
    Członek
    Post count: 22
    #9665 |

    Kwestia dyskomfortu po pakowaniu oraz rozciąganie klatki piersiowej są już dla mnie jasne. Reszta pytań jest jednak wciąż aktualna.

    dziękuję za pomoc


    firefox
    Członek
    Post count: 402
    #9666 |

    co do oddychania to jest tak jak piszesz każdy ma inne preferencje.
    Ale oddychanie przez spokojne oddychanie przez nos jest bardzo dobre ,uspokaja obniża puls itp.
    Poczytaj o pranajama – Alternate Nostril Breathing (Nadi Sodhana)

    A na sam koniec już przez usta plus dopakowanie.

    Kwestia startu czasu w statyce jest oczywista ,start następuje po zanurzeniu dróg oddechowych w wodzie czyli po zakończeniu nabierania powietrza chyba że umiesz to robić pod wodą ;)Niektórzy potrafią pakować powietrze przez dobre 30 sec ale ten czas nie jest wliczany do statyki…


    josetsu
    Członek
    Post count: 356
    #9667 |

    pakowac przez 30 sekund?? kurcze ja wczoraj na treningu stalem stalem i pakowalem i w szoku bylem ile tego we mnie weszlo… nie wiem czy glowny oddech mam zbyt plytki.

    co do statyki kiedy dopakujesz a nie zanurzysz sie na metr pod wode cisnienie masz takie same wiec rozwala Ci pluca, gdybys sie zanurzyl wtedy z pakami nie ma prblemow, ale ciezko w statyce byc pod woda. Ja pakuje do statyki ale minimalnie mniej i tutaj trzeba sie przyzwyczaic do tego dyskomfortu.


    Piotr Gruszeczka
    Participant
    Post count: 151
    #9668 |

    możesz spróbować część powietrza wypuścić w policzki na jakiś czas, czasem przynosi ulgę…potem po jakimś czasie ją z powrotem do płuc


    kris84
    Członek
    Post count: 22
    #9669 |

    Mam jeszcze jedno pytanie.

    Przeczytałem większość postów dotyczących wpływu siłowni na freediving. Pisząc o ćwiczeniach siłowych, większość skupia się na bicepsie, klatce itd.

    Zaciekawiło mnie, jaki wpływ na naszą „podwodną kondycję” mogą mieć brzuszki. Czy osoby z sześciopakiem (oczywiście nie mówię tu o sobie :evil ) mają większe problemy z rozciągliwością przepony? Czy takie ćwiczenia, jakby nie patrząc, spinające nasz brzuch, nie mają negatywnego wpływu na głębokie oddychanie?

    dziękuję za odpowiedź


    kris84
    Członek
    Post count: 22
    #9670 |

    Może nie będę już pisał, że „mam jeszcze jedno pytanie”, bo wychodzi na to, że ciągle kłamię.

    Tak więc mam KOLEJNE pytanie.

    Chodzi mi mianowicie o stronę:
    http://freediving.shark.nu/category/news/

    Pierwszy film, jaki jest tam zamieszczony (nurkowanie w 33m basenie).
    Pytanie me brzmi: Jak to się dzieje, że nurkowie z płucami wypełnionymi zapewne po brzegi powietrzem, nie mając żadnego obciążenia lecą na dno jak kamień? Rozumiem, że w głębszych partiach jest to kwestia ciśnienia, ale bezpośrednio pod powierzchnią?

    będę wdzięczny za odpowiedź


    Bartek Janiszewski
    Participant
    Post count: 1204
    #9671 |

    Jedynym wyjaśnieniem jest to że nurek płuca nurka wcale nie są pełne. Albo ma po prostu 2 kilo ołowiu w gaciach 😉


    Bartek Janiszewski
    Participant
    Post count: 1204
    #9672 |

    ale napisałem 'nurek płuca nurka’ heehhhe hihi!


    Tomek Nitka
    Participant
    Post count: 401
    #9673 |

    Guillaume nurkuje tu w trybie FRC czyli po wydechu (exhale and sink).



    ? -------------------------------
    Tomek „Nitas” Nitka
    Instruktor freedivingu Apnea Academy, SSI, PADI; Sędzia AIDA
    Nitas Apnoe – kursy, warsztaty, szkolenia indywidualne z zakresu freedivingu
    http://www.nitas.pl

Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 10 total)

You must be logged in to reply to this topic.