Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
 • sokoleoko
  Członek
  Post count: 1
  #10919 |

  Witam wszystkich!
  Mam poważną wadę wzroku, ~-8 na każdą stronę. do tego podwichnięte soczewki,także skoki do wody i boks odpadają, sport wyczynowy również.

  Jednak pytałem okulistów(2) o nurkowanie swobodne i odpowiedź była krótka nie bo nie bo to jest ciśnienie.
  Nie jestem tylko pewien czy okuliści ci znali się w jakimkolwiek stopniu na nurkowaniu. Żaden z nich nie wytłumaczył mi dlaczego i do jakiego urazu dojdzie.

  Może na tym forum jest ktoś kto zna ten temat, albo może polecić jakiegoś okulistę nurka w okolicach Katowic/ Krakowa?


  Marcin Baranowski
  Moderator
  Post count: 668
  #10920 |

  Okulistą nie jestem więc się nie wypowiem ale podczas rozmowy z lekarzem możesz mu nieco naświetlić sprawę. Po pierwsze zapytaj czy powstanie podciśnienia w masce jest groźne. Po drugie czy problemem jest wzrost ciśnienia krwi. To są chyba jedyne czynniki, które mogą mieć znaczenie dla twoich oczu pod kątem freedivingu.


  glaude
  Participant
  Post count: 79
  #10921 |

  W Polsce jest już trochę komór hiperbarycznych. Wygooglaj kontakty do nich i spróbuj się tam dowiedzieć. Oni zajmują się m. in. nurkami, więc muszą mieć doświadczenie również w zakresie wpływu ciśnienia na ukł. wzrokowy.
  Może nawet przy zwiększaniu/zmniejszaniu ciśnienia w komorze dochodzi czasami do pewnych zmian w niektórych schorzeniach gałki?


  sokoleoko
  Członek
  Post count: 1
  #10922 |

  Dziękuję za wskazanie kierunku poszukiwań.

  Podniesienie ciśnienia krwi na bezdechu jest problemem- grozi odklejeniem siatkówki.
  Wyniki badań na ten temat bardzo różne, od groźnego dla życia wzrostu do nieznacznego- w granicach prawidłowego wzrostu ciśńienia.
  Liczę że przy rekreacyjnym nurkowaniu mnie nie zabije.

  Podciśnienie maski profilaktycznie będę próbował zlikwidować jak tylko znajdę soczewki do stworzenia podróby fluidgoggles.


  Marcin Baranowski
  Moderator
  Post count: 668
  #10923 |

  W trakcie wstrzymania oddechu ciśnienie krwi zaczyna rosnąć dopiero w fazie walki. Tak więc jeżeli zdecydujesz się na nurkowanie to powinieneś się wynurzać wkrótce po pojawieniu się skurczy. Głębokie nurki też powinieneś odpuścić.


Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)

You must be logged in to reply to this topic.