Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)
 • lax2
  Członek
  Post count: 7
  #10055 |

  Witam. Jestem poczatkujacym Free.. i mam kilka pytan. Doszedłem do Statyki 4:00 w dosc krotkim czasie tj,2-3 tyg bez osiagniecia krytycznego maximum. Od kilku dni trenyje oddech wg. tabeli zamieszczonej na forum przy jednoczesnym „trenowaniu” na basenie i jakos nie potrafie przełozyc mojej statyki na basen tj. bez płetw przepływam z balastem 2,5 kg 25m i odpuszczam w płetwach 50 i odpuszczam bo czuje ze brakuje „gazu”. Czy robie cos zle? Moze powinienem robic jakies rozgrzewki oddechowe przed nurkowaniem? Dodam ze czesto po kilku prubach jest mi dosc chłodno. Mam wrazenie ze nie potrafie napełnic płuc wystarczajaco.Jak robic tabelki jedna dziennie? Czy chodzenie na bezdechu poprawi moja dynamike?


  lax2
  Członek
  Post count: 7
  #10056 |

  sory za byka Próbach


  lax2
  Członek
  Post count: 7
  #10057 |

  jest tu kto??


  olekry
  Participant
  Post count: 423
  #10058 |

  To ja może na początek jeszcze podpytam:
  A pilnuje Cię ktoś na tym basenie?
  „Brakuje gazu” – czy to znaczy, że Ci mięśnie „siadają” czy może raczej dyskomfort spowodowany wstrzymaniem oddechu jest dla Ciebie zbyt duży?
  A balast jak dobrałeś? To pas czy może neck?
  Rozgrzewki oddechowe? Akurat przy dynamikach żadnych rozgrzewek bym nie robił – starałbym się raczej maksymalnie uspokoić, wyciszyć, a potem przepłynąć jakiś niewielki dystans bez spinania się.
  Uważam, że na początek małe dystanse są dobrym pomysłem – pływaj np. 25 m DNF, ale „zadaniowo” tzn. skupiając się na pozycji w wodzie, ekonomice płynięcia (niewielka ilość ruchów), byciu spokojnym i rozluźnionym oraz innych elementach…
  Proponuję też poszperać na forum: np. swego czasu kolega Josetsu zadawał mnóstwo pytań jeśli chodzi o treningi. Pytania te oraz odpowiedzi, które dawali bardziej zaawansowani użytkownicy forum na pewno rozjaśnią Ci wiele spraw.
  Powodzenia 🙂


  lax2
  Członek
  Post count: 7
  #10059 |

  ’Pilnuje mnie moja kobieta , ale pewnie nie dokonca jak trzeba.Co do gazu to wydaje sie ze chodzi tu jakby o blokade psychiczna -czy jak to nazwac- tak jakbym miał za mało potrzebnego powietrza a moze to kwestia poprawnosci poruszania sie ? Balast to pas dobrany w sposób taki aby nie wypluwało mnie na powieszchnie. Dodam tylko ze Statyka idzie mi jak burza, wczoraj w czasie robienia tabelki B z 3:55 jako ostatnia, pod koniec nie pojawiały sie skurcze przepony , wiec postanowilem isc dalej i zatrzymałem sie na bezpiecznym dla mnie (brak utraty percepcji) 5:00 co jest moim personal best aczkolwiek dał bym rade jeszcze troche.’


  olekry
  Participant
  Post count: 423
  #10060 |

  „ Balast to pas dobrany w sposób taki aby nie wypluwało mnie na powieszchnie”
  Na początek proponuje lekturę: http://www.freediving.com.pl/sprzet/radek_gaca_i_tomek_nitka-neckweight_i_wywazenie_w_dynamice.php
  Tam masz wyjaśnione dlaczego sam pas niekoniecznie jest idealnym rozwiązaniem. Bez necka raczej się nie obejdzie (uważna lektura pozostałych artykułów również będzie pomocna).
  Zrób eksperyment: przełóż te 2,5 kg na szyję (np zrób choćby z tego pasa balastowego takiego prowizorycznego necka – własna inwencja + taśma klejąca wydatnie pomogą), potem odbij się od ściany i spróbuj jak najdalej poszybować. Myślę, że da Ci to pojęcie jak dużo zmienia miejsce umieszczenia balastu.
  Jeśli masz osobę asekurująca, to będzie ona również bardzo pomocna w wyważaniu się, pomoże Ci ocenić Twoją pozycję pod wodą. Gdy będziesz w miarę dobrze wyważony, wtedy możesz zacząć poważnie ćwiczyć DNF – w innym wypadku tylko psujesz sobie technikę i nabierasz złych nawyków.
  W wypadku dynamik z płetwami wyważanie nie jest aż tak krytyczne, ale nadal istotne.
  Osobiście nie przejmowałbym się na razie dystansami i nie starał się ich na siłę zwiększać. Skupiłbym się na jak najswobodniejszym pokonywaniu odległości, które już robisz. Gdy poczujesz się pewniej, dołóż odbicie od ściany. W końcu skoczkowie narciarscy tez nie zaczynają od razu od „mamutów”.
  Co do statyk gratuluję szybkich postępów 🙂


  goe
  Członek
  Post count: 17
  #10061 |

  statyka imponująco.. 😉 :OK


Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)

You must be logged in to reply to this topic.