Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
 • koirat
  Participant
  Post count: 3
  #25195 |

  Dwa pytania.

  Pierwsze czy idąc nad wodę i planując nurkowanie bezdechowe oraz pływanie na powierzchni która ze wspomnianych czynności powinienem wykonać jako pierwszą ?

  Druga sparawa, zbliżając się do głębokości około 10m odczuwam brak powietrza i nagłą chęć wynurzenia się. W trakcie wynurzania czuję jakby powietrze wracało mi do płuc i mógłbym kontynuować nurkowanie na mniejszej głębokości. Czy to normalne i czy powinienem się przejmować tym uczuciem i czy bezpieczne jest forsowne dalszego zanurzania się ?


  adi
  Participant
  Post count: 25
  #25196 |

  Co do pierwszej kwestii ja wybrałbym nurkowanie później pływanie, jak za bardzo się zmęczysz to nie ponurkujesz.
  Co do drugiego pytania, ten filmik pokazuje co się dzieje z powietrzem w Twoich płucach na 10m: https://www.youtube.com/watch?v=ELltLFFK6yg
  Uczucie, które opisujesz jest normalne, jednak nie wiem czy ma to związek z głębokością, ja mam tak często że po wynurzeniu jestem wkurw.. bo mam wrażenie że mogłem jeszcze ciągnąć, jednak to bardziej kwestia treningów niż ograniczenia fizycznego. Nie ma się czym przejmować :).

  Edit:
  Ten filmik jeszcze lepiej obrazuje mechanizm działania ciśnienia:


  Marcin Baranowski
  Moderator
  Post count: 668
  #25197 |

  Lepiej najpierw ponurkować. Po pływaniu będziesz trochę zmęczony i będziesz zużywał więcej tlenu co później przełoży się na mniejszą wydolność bezdechową.

  Na początku takie odczucia przy nurkowaniu to normalna sprawa. To raczej kwestia psychiki. Musisz się powoli oswoić z tym co się dzieje z twoim ciałem pod wodą. Najlepiej nie rób nic na siłę. Staraj się jak najbardziej zrelaksować przed i w trakcie nurkowania, w szczególności zwróć uwagę na brzuch, klatkę piersiową i barki. Jak poczujesz się nieswojo to się wynurz, dalsze zanurzanie się „na siłę” to nie jest dobry pomysł. Zobaczysz, że z czasem się przyzwyczaisz i te 10m nie będzie żadnym problemem, wtedy możesz spróbować zejść trochę głębiej. To uczucie wracania powietrza do płuc jest wynikiem rozprężania się gazu przy wynurzaniu.


  adi
  Participant
  Post count: 25
  #25198 |

  @Marcin Baranowski a jak to jest z tym powietrzem na głębokości.
  Teoretycznie wszystkie mechanizmy obronne organizmu(np. kontrakcje) powinny załączać się w tym samym czasie co na powierzchni, ilość powietrza przecież jest taka sama(minus to co poszło na wyrównanie ciśnienia) jest tylko skompresowane.
  Czy jest jakiś czynnik dodatkowy, który powoduje ze schodząc głębiej realnie krócej jesteśmy w stanie wytrzymać bez oddychania niż na głębokości powiedzmy 1m?


  Marcin Baranowski
  Moderator
  Post count: 668
  #25199 |

  Po pierwsze zanurzając się wykonujesz pracę, po drugie zmniejszenie objętości płuc wpływa na odruch nurkowy, dochodzą też czynniki psychologiczne, zimno itp.


Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)

You must be logged in to reply to this topic.