Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
 • borysb
  Participant
  Post count: 8
  #25180 |

  Cześć.

  Chciałbym kupić płetwy z dobrym stosunkiem cena/wydajność.

  Będą to moje pierwsze własne płetwy.

  Oto moje kryteria:

  *Materiał obojętny (może mi ktoś wytłumaczyć czy są jakieś szczególne różnice na korzyść włókna węglowego względem włókna szklanego?).

  *Sztywność – nie jestem pewien, ale w skali pięciostopniowej strzelam, że najlepszy wybór to 1,2 i 3 zaczynając od najbardziej miękkich (wzrost 185 cm, waga około 73 kg, siła średnia, technika prawie zerowa).

  *Przeznaczenie – wody otwarte ciepłe i zimne (tutaj pojawia się dylemat wyboru rozmiaru kalosza – brać zapasową parę kaloszy i wymieniać, jeżeli będę chciał ubrać 5 mm skarpety?

  *Cena – nie wiem, im taniej tym lepiej, strzelam, że okolice 1000 zł, ale jeżeli da się to samo mieć taniej to czemu nie.

  *Sklep – internetowy w Polsce, lub za granicą z wysyłką do Polski lub Wielkiej Brytanii (sklep mogę znaleźć sam, jak będę wiedział jaki model).

  Przeczytałem kilka wątków na naszym forum i na deeperblue, ale im więcej czytam, tym mniej z tego wiem. W oczy rzuciły mi się takie marki jak trygons, omer (stingray carbon), pathos (podobno mają wąskie kalosze – mierzyłem szerokość stopy i o ile zrobiłem to dobrze to wychodzi, że moja stopa jest szeroka minimalnie ponad normę). Zastanawiałem się nad płetwami Leaderfins, wiem, że otrzymałbym od razu wsparcie w wyborze, ale szczerze to nie jestem pewien czy za tę samą cenę nie da się kupić czegoś wydajniejszego – mógłby wypowiedzieć się na ten temat ktoś 'neutralny’?

  Z góry dziękuję za wszystkie posty.

   


  Marcin Baranowski
  Moderator
  Post count: 668
  #25181 |

  Materiał, z którego wykonane jest pióro to bardzo ważna sprawa. Możesz przeznaczyć na płetwy całkiem sporo kasy więc plastik bym odradzał. Płetwy z włókna szklanego bądź węglowego znacznie lepiej pracują i ten sam napęd można uzyskać wkładając mniej siły. Co do różnicy między włóknem szklanym a węglowym to zdania są podzielone, jedni widzą różnicę na korzyść carbonu a inni nie. Płetwy z włókna węglowego są jednak bardzo drogie i do 1000zł w grę wchodzi chyba tylko Leaderfins. Myślę, że na początek włókno szklane w zupełności wystarczy.

  Co do twardości to już kwestia indywidualnych upodobań ale myślę, że powinieneś celować w średnią, takie pióra pasują większości osób i są uniwersalne. Niestety nie da się dobrze dobrać kalosza pasującego na ciepłe i zimne wody, no chyba że zakładałbyś 2mm skarpetki. W przypadku 5mm trzeba mieć dwa rozmiary.

  Leaderfins mają dobry stosunek cena/jakość. To sprawdzone i bardzo popularne płetwy, za tą cenę coś wydajniejszego trudno byłoby znaleźć.


  borysb
  Participant
  Post count: 8
  #25183 |

  Dzięki za odpowiedź Marcin. Trochę rozjaśniłeś mi sprawę. Możesz jeszcze napisać, jakie płetwy kupiłbyś, gdybyś nie musiał się martwić o cenę (bardziej hipotetyczne pytanie)?


  Marcin Baranowski
  Moderator
  Post count: 668
  #25184 |

  C4 Mustang 3 🙂


Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)

You must be logged in to reply to this topic.