Viewing 11 posts - 1 through 11 (of 11 total)
  • clip7
    Członek
    Post count: 175
    #16661 |

    Czy ktoś ma tę piankę, mierzę sie na nią?
    Suit 5mm Nylon elastic Green inside / Smoothskin Black outside neoprene Heiwa Medium density Price Euro 190,00
    it’s a good alternative for apnea, easy to wear like a t-shirt, low water-resistant, elastic and reversible!. (can wear on both side depend from your needs)
    Czy możliwy jest inny kolor niż Green?


    nostres
    Członek
    Post count: 406
    #16662 |

    Clip, ja na Twoim miejscu przemyslal bym sprawe jeszcze raz. Dlaczego decydujesz sie na lining inside? Mialem juz wiele pianek do nurkowania scuba wiec wszystkie mialy lining ale zadna pod wzgledem ciepla nie rowna sie open cell. Owszem, open cell nie zaklada sie latwo ale za to jak „grzeje”. Moj open cell 5mm jest cieplejszy niz 7mm lining! Rozumie jeszcze lining na zewnatrz dla zwiekszenia wytrzymalosci, np dla lowcy ale wewnatrz zdecydowanie warto pomeczyc sie przy zakladaniu dla zwiekszenia komfortu. Za te same pieniadze mozesz miec w Eliosie open cell in/out np. Carlos Coste suit


    clip7
    Członek
    Post count: 175
    #16663 |

    Prawda jest taka, że ciągle jestem niezdecydowany. Chicałbym mieć piankę śliską w wodzie, ciepłą i wytrzymałą jednocześnie. Do używania na otwartych wodach.
    Jeśli chodzi o wewnętrzną stronę. Coating to goły neopren, open cell pokryty jakby warstwą materiału w celu zapewnienia ciepła a lining ułatwia zakładanie na sucho?
    Jeśli chodzi o zewnętrzną stronę to smoothskin jest śliski w wodzie ale delikatny a lining bardziej wytrzymały ale troszkę bardziej sztywny i mniej śliski w wodzie?
    Tak to rozumiem. Jeśli się mylę to proszę o sprostowanie.
    Wybrałem tę piankę, bo do stałego balastu zakładałbym smoothskin na zewnątrz a do nurkowania w trzcinach lining na zewnątrz.
    W grę wchodzi też klasyczny smoothskin outside / open cell inside ale ciągle mam watpliwości czy nie będzie za delikatna i czy szybko jej nie uszkodzę?


    Piotr Wawer
    Członek
    Post count: 100
    #16664 |

    Troszkę pomieszałeś clip.

    Open Cell – to goły neopren (ma porowatą powierzchnię)

    Coating – to powleczenie gołego neoprenu czymś w rodzaju warstwy farby co zwiększa poślizg i ułatwia nieco zakładanie.

    Lining – to neopren pokryty materiałem.

    Co do pianki o której piszesz, to mam taką. Spodnie „long john” 5mm smoothskin black outside / nylon elastic inside, góra taka sama tylko 3mm.

    Nurkowałem w niej cały ostatni sezon i sprawdziła się świetnie.

    Rzeczywiście jest dwustronna i możesz używać jej tak jak opisałeś. Jeżeli porównać ją z piankami które mają open cell lub coating wewnątrz to na pewno jest wytrzymalsza i bardziej uniwersalna.

    Nie jest natomiast tak szczelna jak tamte. Open cell i coating „przysysa się” do ciała i praktycznie nie wpuszcza wody do środka. Niemniej jednak ja ani razu nie zmarzłem w swojej piance choć łatwo się wychładzam. Uważam że komfort termiczny jest w niej i tak bardziej niż zadowalający.

    Co do zakładania, to owszem, piankę z nylonem od wewnątrz możesz założyć bez problemu na sucho. Jest to pewien plus, choć zakładanie open cell czy coatingu przy odrobinie praktyki też nie stanowi żadnego problemu.

    Pozdrawiam – Junior


    clip7
    Członek
    Post count: 175
    #16665 |

    No właśnie myślałem dobrze a odwrotnie napisałem.
    Tak wiec zdecyduję się albo na tę dwustronną albo na klasyczną smoothskin/open cell.
    Juniorre czemu nie wziąłeś góry 5mm?


    Piotr Wawer
    Członek
    Post count: 100
    #16666 |

    Stwierdziłem, że przy spodniach typu „long john” będę miał i tak ciepło (na klatce piersiwej i plecach mam przecież łącznie 8mm neoprenu) a cieńsza góra będzie wygodniejsza i bardziej elastyczna. W cieńszej górze łatwiej mi trzymać ręce wyciągnięte nad głową a to dla mnie ważne, bo nurkuję w monopłetwie.

    Poza tym to zawsze trochę mniej wyporu.

    Moim zdaniem takie połączenie dobrze się sprawdza.


    clip7
    Członek
    Post count: 175
    #16667 |

    Jest jeszcze jeden parametr – (less resistant
    against deep compression)?


    Piotr Wawer
    Członek
    Post count: 100
    #16668 |

    Znaczy … generalnie … yyy … %)

    Nie rozumiem pytania (o ile to było pytanie). 😉


    clip7
    Członek
    Post count: 175
    #16669 |

    co on oznacza?


    nostres
    Członek
    Post count: 406
    #16670 |

    Tutaj chodzi o sciskanie pianki na glebokosci pod wplywem cisnienia. Kazda pianka w mniejszym lub wiekszym stopniu temu ulega. Pianka grubosci 5mm ma te 5mm na powierzchni ale pod woda ulegnie scisnieciu i bedzie ciensza. Na przyklad Yamamoto to bardzo miekki neopren przez co jest bardzo wygodny ale niestety latwo ulega kompresji. Heiwa jest rowniez miekka ale w mniejszym stopniu zmienia swa grubosc. Gdy bedziesz zamawial Heiwe bedziesz mial do wyboru trzy gestosci (density) low,medium i high. Low desnity jest najbardziej miekki ale i najlatwiej scisliwy. Dobrym kompromisem jest medium chociaz wiele osob na DB pisze zeby zamawiac low bo i tak jako freediverzy spedzamy malo czasu na glebokosci a komfort ma wieksze znaczenie.


    clip7
    Członek
    Post count: 175
    #16671 |

    Jeśli neopren łatwo ulega kompresji na głębokości to nie dobrze, bo… robi się wtedy cieńszy i ma mniejszą izolację termiczną?


Viewing 11 posts - 1 through 11 (of 11 total)

You must be logged in to reply to this topic.