Viewing 20 posts - 1 through 20 (of 20 total)
 • darrras
  Członek
  Post count: 114
  #21871 |

  Średnio głupie: Co myślicie o płetwach na dłonie ? Czy zwiększają możliwości w nurkowaniu ? Są dozwolone na zawodach ?

  Umiarkowanie głupie: Skoro wyrównywać trzeba ciśnienie aby wypchnąć bębenki na zewnątrz, które są wciskane do środka przez wodę, to co będzie jak zatkam sobie uszy ? Nadal będzie trzeba wyrównywać ?

  Bardzo głupie: Co myślicie o takim pomyśle – napchać sobie żołądek powietrzem/tlenem, a potem korzystać z tej dodatkowej rezerwy 🙂 ?


  darrras
  Członek
  Post count: 114
  #21872 |

  Mówiąc o płetwach na dłonie mam na myśli oczywiście coś takiego :
  http://www.sharpsport.com.pl/uploads/TiShop/97/wioseka.JPG


  Bartek Janiszewski
  Participant
  Post count: 1204
  #21873 |

  Płetwy na dłonie są niedozwolone.
  Co do pozostałych pytań to pozostawię je bez komentarza .. :J


  Tomasz Kugler
  Członek
  Post count: 68
  #21874 |

  W umiarkowanie głupim pytaniu kłania się fizyka. Musiałbyś się cały zamknąć w szczelnym i bardzo sztywnym (np.batyskaf) pojemniku.

  A pytanie bardzo głupie moim zdaniem jest najmądrzejsze. Taka sztuczka jest możliwa (patrz joga), tylko bardzo trudne jest to do nauczenia, zwłaszcza przepompowanie powietrza z żołądka do płuc. Życze wytrwałości w ćwiczeniach i do siego roku.


  wojski
  Participant
  Post count: 596
  #21875 |

  Tylko pojawia się pytanie dla chemika – czy powietrze w żołądku nie podlega jakimś procesom chemicznym uniemożliwiającym wykorzystanie go (kwasc żołądkowy)


  Bartek Janiszewski
  Participant
  Post count: 1204
  #21876 |

  Gl, masz na myśli połknięcie powietrza, zmieszanie z gazami zołądkowymi i 'wybeknięcie’ go do jamy ustnej w celu wepchnięcia do płuc??? Fizycznie mozliwe tylko czy sensowne i przydatne do free? :happy


  Tomek Nitka
  Participant
  Post count: 401
  #21877 |

  Pomysł z połykaniem powietrza do żołądka jest chybiony z kilku powodów.

  Jedne z nich zawierają się w pytaniach wojskiego i deepa – czy to powietrze z chemicznego punktu widzenia w ogóle nadaje się do oddychania (może tak, a może nie) i czy uda się je (na głębokości !!!) przepompować do płuc – szczerze wątpię. Ale to nie wszystko.

  Jeśli połkniesz powietrze do żołądka, to zajmuje on większą objętość niż normalnie (trochę tak jakbyś się nażarł przed nurkowaniem) i w związku z tym przy nabieraniu powietrza do płuc przepona nie jest w stanie odpowiednio opuścić się w światło jamy brzusznej (bo jest ona wypełniona napompowanym żołądkiem). Czyli masz powietrze w żołądku, ale za to mniej powietrza w płucach. Ewentualny zysk jest zerowy.

  Ponadto to powietrze grozi urazem ciśnieniowym żołądka. W moim przekonaniu może pojawić się efekt taki jak przy nurkowaniu w suchym skafandrze kiedy nurek zanurzając się zapomni dopompowywać do niego powietrza – po wynurzeniu ma na skórze krwiste wybroczyny w miejscach gdzie skafander nie przylegał do ciała i było tam powietrze (i w związku z nie dopompowywaniem – podciśnienie). Myślę, że to samo może zdarzyć się ze ścianami żołądka.  ? -------------------------------
  Tomek „Nitas” Nitka
  Instruktor freedivingu Apnea Academy, SSI, PADI; Sędzia AIDA
  Nitas Apnoe – kursy, warsztaty, szkolenia indywidualne z zakresu freedivingu
  http://www.nitas.pl

  wilhelm
  Członek
  Post count: 762
  #21878 |

  a ja tam sie dziwie ze Wy wogole piszecie odpowiedzi na te pytania


  darrras
  Członek
  Post count: 114
  #21879 |

  Zostawie Cię samego z Twoimi problemami, Wili.

  Co do zatykania uszu, to rozumiem że chodzi tu o podciśnienie w zatokach zasysające bębenki do wewnątrz ? Czyli to nic nie da, chyba że by zalać sobie zatoki… Podobno zrobił to ten gość, który zszedł na 209 metrów ?


  nostres
  Członek
  Post count: 406
  #21880 |

  Tak Darrras, Patrick Musimu w okolicach piecdziesiatego metra odetkal nos i pozwolil wodzie zalac zatoki. Sam o tym pisze w wywiadzie jaki mozesz przeczytac na tej stronie Jak sobie to probuje wyobrazic to mysle ze to musi byc dziwne i raczej nieprzyjemne uczucie, zwlaszcza jesli mowimy o slonej wodzie. Nie lubie soli, pieka mnie zawsze oczy chociaz zawsze mam maske a co dopiero slona woda w mojej glowie


  clip7
  Członek
  Post count: 175
  #21881 |

  Apropo gazu w żołądku.
  Wyczytałem gdzieś, nie wiem czy to prawda, że niektórzy przed próbą dynamiki wypijają szklankę wody gazowanej, potem bekając zatrzymują dwutlenek węgla w buzi i wciągają do płuc. Robią to, żeby podwyższyć obniżony poziom dwutlenku węgla na skutek głębokiego i szybkiego oddychania przed próbą dynamiki.(hiperwentylacji).


  wilhelm
  Członek
  Post count: 762
  #21882 |

  Darras: „Zostawie Cię samego z Twoimi problemami, Wili.”

  Darras, mam pytanie:
  Czy puszczanie bakow powinno byc dozwolone podczas dynamiki czy powinna byc dyskwalifikacja ze wzgledu na dodatkowy naped odzutowy ?

  nie zalezy mi na odpowiedzi, chcialbym Cie zapytac czy oceniasz to pytanie jako:
  – srednio glupie
  – umiarkowanie glubie
  – bardzo glupie
  bo probuje sie wczuc w Towj tok myslenia (sprowokowalo mnie Twoje kolejne fajne pytanie w innym watku)

  no i jak tam idzie trening dynamiki ? jakies nowosci ? moze plywasz tylem albo bokiem ze wzgledu na sily hydrodynamiczne i prądy w basenie ? (PS. ile Volt?)

  3maj sie 🙂 pozdrawiam


  apneus
  Participant
  Post count: 583
  #21883 |

  A propos woltów to ja bym koledze Darrasowi zaproponował do treningów wrzucenie suszarki do włosów do basenów i poruszanie się w stylu elektro lub naśladowanie ruchów węgorza elektrycznego 🙂 Jednak obawiam się że ta technika z góry będzie skazana na niepowodzenie gdyż sędziowie pomyślą że to samba 🙂

  Darras jesteś wielki normalnie przez najbliższe sto lat nie wpadłbym na to :). Po co myśleć o dopingu? Ja przed zawodami zjem dużo grochówki zainstaluje sobie rurkę w tyłku i będę mieć niewidzialny napęd strumieniowy (jak skutery wodne). Wystartuję w kategorii no fins i mam pierwsze miejsce:) Mam nadzieje że po zastosowaniu tej techniki sędziowie nie dostaną samby ,blackoutu lub narkozy „gazowej” 🙂 zanim się wynurzę 🙂 Dobrze że na zawodach są kamery Video przynajmniej będzie dowód że przepłynęło się dystans.

  Gratuluję pomysłowości 🙂
  :OK


  apneus
  Participant
  Post count: 583
  #21884 |

  P.S
  Wilhelm oczarowałeś mnie swoją wypowiedzią i zainspirowałeś mnie do odpowiedzi na ten post 🙂


  darrras
  Członek
  Post count: 114
  #21885 |

  Apneus, sory ale chyba czegoś nie zrozumiałeś… Przeczytaj może cały temat zanim coś powiesz.

  Widzisz Wili, gdybyś zdjął tę uroczą czapkę i podrapał się po głowie, może doszedłbyś do wniosku, że tak jak każdy inny sport o młodej historii zawodniczej, tak i freediving jest na wczesnym etapie rozwoju metod treningowych (polecam artykuł Tomka).

  Śmiejesz się ze mnie, że pytam czy trening wydolnościowy przy deficycie tlenu nie byłby korzystniejszy niż tabele o2. Pytam się więc jakie są Twoje kompetencje, jakie przeprowadziłeś badania naukowe, jakie testy aby być pewnym że moje pytanie jest bezzasadne ? Bardzo proszę profesorze Wilhelm, odpowiedz kompetentnie, naukowo i w sposób wyczerpujący na moje pytanie z tamtego tematu.

  Więcej polotu Ci życzę, bo gdyby w sporcie byli sami Tobie podobni, to biegacze nadal biegaliby na boso, skoczkowie narciarscy skakali w technice „jaja”, a pływacy nie wymyśliliby delfina.

  Pozdrawiam wszystkich z otwartym umysłem.


  wilhelm
  Członek
  Post count: 762
  #21886 |

  a Tobie podobni biegaliby na rekach LOL 🙂

  nie chce mi sie dalej ciagnac tego watku i odbijac pileczki, nie zachowuje zadnych uraz, Twoje pytania wg mnie sa tragiczne i mialem ochote z tego zazartowac, nie gniewaj sie za to, toz mamy Karnawał ! 3eba sie bawic 🙂

  3maj sie Darras


  apneus
  Participant
  Post count: 583
  #21887 |

  Darras freediving wcale nie jest tak młodą dyscypliną jak uważasz:) W Internecie wiele jest na ten temat. Wymyślono już bardzo dużo w tej dyscyplinie i raczej kolejne wynalazki nie będą już tak rewolucyjne jak to co zostało wymyślone do tej pory.
  Poczytaj sobie o zawodowej grupie performance freediving, jakie badania oni przeprowadzali do jakich wniosków doszli ,jakich fachowców i sprzęt mają.

  Co do odpowiedzi to podszedłem do niej tak samo jak Wilhelm czyli humorystycznie ze względu na
  „to, toz mamy Karnawał ! 3eba sie bawic 🙂 „


  papcio
  Członek
  Post count: 92
  #21888 |

  Po wnikliwych ocenach zachowania naszych top zawodników stwierdzam, że im poziom kłótliwości (i chęci przedstawienia swoich racji za wszelką cenę) danego osobnika jest mniejszy, tym lepsze wyniki osiąga we freedivingu. Ciekawe… 😮 .


  pioe
  Członek
  Post count: 262
  #21889 |

  papcio – dobre hihi!
  A na pytanie nr 3 myślę, że Nitas już odpowiedział wystarczająco przekonywująco.


  Bartek Janiszewski
  Participant
  Post count: 1204
  #21890 |

  Papcio, nie za bardzo rozumiem dygresję. Przecież temat z założenia nazywa się parę głupich pytań i rzeczywiście tak jest. Po kilku odpowiedziach i konkluzji Nitasa temat powinien był sie skończyć. Natomiast nie wiem w dalszym ciągu o co chodzi z tymi doswiadczonymi zawodnikami. Przeciez logiczne jest ze jak ktos ma wiedze w danym temacie to sie wypowiada. Koncepcja z zatyczkami do uszu i wdychaniem powitrza wydalonego z żołądka od razu wydała mi się śmieszna więc napisałem że nie komentuje .. Ale z drugiej strony to nie dziwie się ze dyskusja sie rozszeżyła, w końcu wilhelm dał dobry przykład ze sklasyfikowaniem jego pytania. Trochę żartem trochę z przekorą ale nie oceniajmy od razu zawodników – Nitasa, Gl, mnie czy Apneusa.

  Pozdro 🙂


Viewing 20 posts - 1 through 20 (of 20 total)

You must be logged in to reply to this topic.