Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
 • gms
  Członek
  Post count: 20
  #6039 |

  Dzien dobry,
  mam pytanie odnosnie nurkowania z rurką. Słyszałem ,że istnieje technika przy której nie trzeba ( niepotrzebie tracać energie i siłe) wydmóchiwać wode z rurki na powierzchni wody. Gdzieś mi się „obiło o uszy” ,że można wychodząc na powierzchnie wposcic powietrze do rurki tym samym „oczyszczajac” ja z wody. Jak to sie robi i czy sie tak da?? Probowałem i nic.
  Pozdrawiam


  Tomek Nitka
  Participant
  Post count: 401
  #6040 |

  To jet tzw. snorkel clearing by displacement. Zaczynasz wydmuchiwać powietrze przez fajkę nie dopiero kiedy jesteś na powierzchni ale jakieś 30-40 cm przed jej osiągnięciem. Wysiłek konieczny do opróżnienia fajki z wody jest wtedy mniejszy.

  ALE!!! W ogóle zapomnij o nurkowaniu z fajką w ustach. Fajka służy do wentylowania się na powierzchni, a nie do nurkowania. Nurkowanie z fajką w ustach z wielu powodów jest niebezpieczne.  ? -------------------------------
  Tomek „Nitas” Nitka
  Instruktor freedivingu Apnea Academy, SSI, PADI; Sędzia AIDA
  Nitas Apnoe – kursy, warsztaty, szkolenia indywidualne z zakresu freedivingu
  http://www.nitas.pl

  adriana
  Członek
  Post count: 2
  #6041 |

  Witam,

  Z jakich powodow nurkowanie z rurka w ustach jest niebezpieczne?

  pozdrawiam

  ada


  marcinfreepl
  Członek
  Post count: 34
  #6042 |

  Mnie rowniez zaciekawilo z jakich wzgledow jest to niebezpieczne? Chodzi tu o glebokie nurkowania i zwiazane z tym wyrownywanie cisnienia, ktore moze zostac utrudnione/niemozliwe? dzieki rurce czy o cos zupelnie innego?

  Jesli ktos moglby to wytlumaczyc bylbym wdzieczny.


  Tomasz Kugler
  Członek
  Post count: 68
  #6043 |

  Po pierwsze w przypadku utraty przytomności woda bardzo szybko zalewa nam płuca (!) ,
  po drugie przy kazdym wynurzeniu musimy dmuchac aby opróżnic fajkę z wody, to bezsensowna czynność zwłaszcza po długim przebywaniu pod wodą gdy pierwszym odruchem na powierzchni jest wdech, to też może skończyć sie tragicznie.
  Poza tym aspekty techniczne, fajka pod wodą niezależnie czy w ustach czy przyczepiona do maski stawia duże opory, a małe opory to bardzo ważna rzecz we freedivingu, odpowiednie ułożenie ciała itp. Ale o tym wszystkim na zlocie.

  P.S. A czy widzieliście aby ktoś bił rekord z fajką w ustach hihi!


  gms
  Członek
  Post count: 20
  #6044 |

  Ok! wielkie dzieki za odpowiedz. Ps.Chetnie przyjechałbym na ten zlot ale jeszcze pianki sie „niedorobiłem” a juz dosc zimno jest 🙂 (40 min w wodzie= katar i bole stawow z rana).
  Pozdrawiam


Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)

You must be logged in to reply to this topic.