Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)
 • sebq
  Członek
  Post count: 7
  #24317 |

  Cześć,
  W tym roku wybieram się do Trogiru w Chorwacji i chciałbym tam troszkę pozwiedzać pod wodą. Nie zamierzam schodzić głęboko, ponieważ chcę się trzymać ok. 6-7m. Zabieram jedynie krótką piankę 2mm i w związku z tym mam pytanie. Czy da radę tam schodzić bez balastu? Ewentualnie mam necka 2kg, ale wolałbym go nie brać.


  Marcin Baranowski
  Moderator
  Post count: 668
  #24318 |

  W słonej wodzie nawet bez pianki nurkowanie na małych głębokościach bez balastu jest niezbyt komfortowe. Bez pianki jeszcze jakoś idzie ale w piance będzie już ciężko. Po co Ci pianka jak chcesz schodzić tylko na kilka metrów? Ja nurkowałem rekreacyjnie w Chorwacji w samych kąpielówkach po 2-3 godziny i było OK. Jak musisz mieć piankę to albo zabieraj balast albo wypożycz na miejscu.


  Karol Schlagner
  Członek
  Post count: 86
  #24319 |

  Dokładnie. Bez pianki się obejdziesz. Nawet jak zejdziesz poniżej termokliny, to po chwili 'wracasz’ do ciepłej wody 🙂


  Marcin Baranowski
  Moderator
  Post count: 668
  #24320 |

  Druga sprawa, że 2kg byłoby w sam raz do pływania bez pianki. Z pianką zapewne trzeba by wziąć 4kg. Tak więc moja rada jest taka, zostaw piankę a weź necka 🙂


  Marek Marcisz
  Participant
  Post count: 40
  #24321 |

  Wrucilem dzisiaj z Chorwacji woda jak dla mnie zimna 19-21stopni bez pianki nie polecam chyba ze 2nury po minucie iz wody na cieply piaseczek


  Bronisław Kokot
  Participant
  Post count: 179
  #24322 |

  Nurkowałem bez pianki w Chorwacji, a zwłaszcza w Czarnogórze i właśnie ze względu na termoklinę lepiej jest nurkować z pianką. Najgorzej było w Czarnogórze, gdy nurkowałem w Zatoce Kotorskiej już na 4 metrach była termoklina, którą potrafi sparaliżować chęć do jej przekraczania. Takie nurkowanie do przyjemnych nie należy. I tak syn nurkował w piance, a ja bez. Po chwili ja miałem gęsią skórkę, a syn dziwił się dlaczego mi to przeszkadza.
  Ogólnie jednak obaj z synem do tej pory nie używaliśmy balastu. Syn bez problemu nurkuje bez balastu w piance, nie tylko w Adriatyku, ale i w Morzu Czerwonym będąc w Egipcie.
  Wiadomo jednak że pianka ma dodatnią wyporność, wiec i trudniej jest się zanurzyć.


  voltek
  Członek
  Post count: 36
  #24323 |

  Zgadza się, ja do jednoczęściowej pianki 5 mm biorę 2 kg balastu i uważam, że to za dużo, przy okazji odejmę z kilo, a co najmniej pół.
  Wyznaję zasadę by mieć pływalność dodatnią miedzy 0 a -10 m.


Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)

You must be logged in to reply to this topic.