Viewing 14 posts - 1 through 14 (of 14 total)
 • lalo
  Participant
  Post count: 13
  #9043 |

  Witam. Ostatnio mam mozliwość korzystania z basenu 25m bez ograniczeń i…..tu pojawia się problem. Jak wygląda technika nawrotki? Nie pływam w mono tylko w SPORASUB-te płetwy są dość długie, więc nawrotka fikołkiem pływackim jest nieco kłopotliwa,zawracanie pod wodą bokiem powoduje niepotrzebny dług tlenowy/chyba, że coś robię źle technicznie/.Jeśli ktoś trenuje na basenie 25m o głębokośći 1.80, to pewnie będzie wiedział.
  P.S. W płytszym końcu, basen ma 1.40 głębokości- tu nawrotka jest kompletnie niemożliwa do wykonania. Pozdrawiam i życzę”glębokich, błękitnych i cichych wakacji”


  blokman
  Członek
  Post count: 234
  #9044 |

  Hej!
  Zobacz na video jak to dokładnie wygląda. Nawraca się właśnie bokiem, osobiście nie widziałęm żeby ktoś to robił fikołkiem. Może ma to związek z tym że w tej konkurencji nie możesz się wynurzać ponad powierzchnię, ale w tej kwesti niech się wypowiedzą ci co startują w zawodach.
  Linki:
  http://pl.youtube.com/watch?v=Q4-DagxnV_U&feature=related
  http://pl.youtube.com/watch?v=-prHqtJ84Co
  ps. jak się zbytnio nie zapalisz 😉 to strat powietrza nie ma wielkich


  lalo
  Participant
  Post count: 13
  #9045 |

  O.K. Teraz już wiem napewno, że ta nawrotka musi być wykonywana bokiem, aczkolwiek robiąc nawrót pod wodą, skladamy ciało jakby w scyzoryk, a to powoduje dodatkowy ucisk/podrażnienie przepony (bo przecież jestem „nabity”powietrzem). Czy oprócz samego balansu ciałem stosuje się jakąs dodatkową technikę, aby podczas nawrotki uspokoić się/ przełykanie sliny itp?/ Poza tym, zauważyłem, że przy „DOBREJ” nawrotce załapuje się całkiem niezłe odbicie.


  mucha405
  Członek
  Post count: 112
  #9046 |

  Allo!
  Co to znaczy :”dobre odbicie”? Weż pod uwagę,że mocne oznacza utratę energii,tracisz rytm, więc zysk może być pozorny.W trakcie przewrotki też musisz zgiąć się w pół!Miałem przyjaciela,który pomagał mi robić pierwsze kroki,tłumaczył wszystko co robię ma być spokojne,wręcz flegmatyczne,napewno jeśli wprowadzisz się w stan takiej koncentracji kiedy poczujesz,że szybujesz,obserwujesz dno lub zamykasz oczy.


  wojski
  Participant
  Post count: 596
  #9047 |

  nie ma jednej reguły – jedni się prawie w ogóle nie odbijają inni odbijają i to mocno. Dużo zależy od twojej gospodarki tlenem (jesteś sprinter czy maratończyk?). Po prostu pływaj i z czasem sam załapiesz co ci najbardziej pasuje.
  pd
  w.


  lalo
  Participant
  Post count: 13
  #9048 |

  No tak- faktycznie każdy indywidualnie osiąga limity w poszczególnych kategoriach i dięki temu, że jesteśmy różnymi ludźmi, również limity długości, głębokości czy też czasu mamy zgoła inne. Ale reguły ogólne i wspólne dla wszystkich są:
  1/HIPERWENTYLACJA
  2/SPOKóJ
  3/UMIARKOWANE TEMPO
  pozdrawiam


  lalo
  Participant
  Post count: 13
  #9049 |

  jednak ta nawrotka wciąż nie daje mi spokoju. Czuję, że podczas nawrotu gubie rytm i tempo. czy w czasie zawodów jest przepis, czym dotknąć krawędzi basenu aby zaliczyc odcinek? Zauważcie, że w kategorii DNF nawrotka nie jest taka trudna-jest krótsza/bo i człowiek jest krótszy/????


  arc
  Członek
  Post count: 41
  #9050 |

  Z tą hiperwentylacją to taki żart oczywiście?


  lalo
  Participant
  Post count: 13
  #9051 |

  nie to nie żart- to fakt


  lalo
  Participant
  Post count: 13
  #9052 |

  Hiperwentylacja jest ważna. Ten kto nurkował na nitroxie albo oddychał czystym tlenem przed apneą, ten wie.Jeszcze raz: spokojnych, błękitnych, głębokich i cichych wakacji. Jutro o tej porze będę w Szarm- wszystkiw wam tego samego życzę. PA!


  lalo
  Participant
  Post count: 13
  #9053 |

  a konkretnie wentylacja (!)


  lalo
  Participant
  Post count: 13
  #9054 |

  Witam serdecznie wszystkich po wakacjach. Pogoda w Sharm El Sheikh była jak drut, ale cóż z tego, skoro w samolocie „załatwili” mi jedną płetwę-nie miałem w czym nurkować, pozostało tylko free immersion /dobre i to/. Nie wie nikt, gdzie mozna kupić piórko do szarego Sporasuba HD,model H.Dessault-oczywiście w rozsądnej cenie, bo nowy komplet płetw można kupić za stówę.
  Załamany LALO.


  maciek
  Członek
  Post count: 461
  #9055 |

  Witaj,

  Teraz dopiero zwróciłem uwagę na poruszoną kwestię hiperwentylacji.

  Myślę, że warto po raz kolejny jasno powiedzieć:

  W szczególności w nurkowaniu głębokim, HIPERWENTYLACJA JEST ZDECYDOWANIE NIEKORZYSTNA. Osłabia działanie naturalnych mechanizmów ochronnych drastycznie zwiększając ryzyko BO.

  Pozdrawiam,
  em.


  lalo
  Participant
  Post count: 13
  #9056 |

  tak Maćku, naturalnie, że nie hiperwentylacja tylko wentylacja + tempo umiarkowane + spokój. Chociaż poczatkujący/tacy jak ja/często się hiperwentylują /na basenie hihi! /


Viewing 14 posts - 1 through 14 (of 14 total)

You must be logged in to reply to this topic.