-
#9043 |
Witam. Ostatnio mam mozliwość korzystania z basenu 25m bez ograniczeń i…..tu pojawia się problem. Jak wygląda technika nawrotki? Nie pływam w mono tylko w SPORASUB-te płetwy są dość długie, więc nawrotka fikołkiem pływackim jest nieco kłopotliwa,zawracanie pod wodą bokiem powoduje niepotrzebny dług tlenowy/chyba, że coś robię źle technicznie/.Jeśli ktoś trenuje na basenie 25m o głębokośći 1.80, to pewnie będzie wiedział.
P.S. W płytszym końcu, basen ma 1.40 głębokości- tu nawrotka jest kompletnie niemożliwa do wykonania. Pozdrawiam i życzę”glębokich, błękitnych i cichych wakacji”
#9044 |Hej!
Zobacz na video jak to dokładnie wygląda. Nawraca się właśnie bokiem, osobiście nie widziałęm żeby ktoś to robił fikołkiem. Może ma to związek z tym że w tej konkurencji nie możesz się wynurzać ponad powierzchnię, ale w tej kwesti niech się wypowiedzą ci co startują w zawodach.
Linki:
http://pl.youtube.com/watch?v=Q4-DagxnV_U&feature=related
http://pl.youtube.com/watch?v=-prHqtJ84Co
ps. jak się zbytnio nie zapalisz 😉 to strat powietrza nie ma wielkich
#9045 |O.K. Teraz już wiem napewno, że ta nawrotka musi być wykonywana bokiem, aczkolwiek robiąc nawrót pod wodą, skladamy ciało jakby w scyzoryk, a to powoduje dodatkowy ucisk/podrażnienie przepony (bo przecież jestem „nabity”powietrzem). Czy oprócz samego balansu ciałem stosuje się jakąs dodatkową technikę, aby podczas nawrotki uspokoić się/ przełykanie sliny itp?/ Poza tym, zauważyłem, że przy „DOBREJ” nawrotce załapuje się całkiem niezłe odbicie.
#9046 |Allo!
Co to znaczy :”dobre odbicie”? Weż pod uwagę,że mocne oznacza utratę energii,tracisz rytm, więc zysk może być pozorny.W trakcie przewrotki też musisz zgiąć się w pół!Miałem przyjaciela,który pomagał mi robić pierwsze kroki,tłumaczył wszystko co robię ma być spokojne,wręcz flegmatyczne,napewno jeśli wprowadzisz się w stan takiej koncentracji kiedy poczujesz,że szybujesz,obserwujesz dno lub zamykasz oczy.
#9047 |nie ma jednej reguły – jedni się prawie w ogóle nie odbijają inni odbijają i to mocno. Dużo zależy od twojej gospodarki tlenem (jesteś sprinter czy maratończyk?). Po prostu pływaj i z czasem sam załapiesz co ci najbardziej pasuje.
pd
w.
#9048 |No tak- faktycznie każdy indywidualnie osiąga limity w poszczególnych kategoriach i dięki temu, że jesteśmy różnymi ludźmi, również limity długości, głębokości czy też czasu mamy zgoła inne. Ale reguły ogólne i wspólne dla wszystkich są:
1/HIPERWENTYLACJA
2/SPOKóJ
3/UMIARKOWANE TEMPO
pozdrawiam
#9049 |jednak ta nawrotka wciąż nie daje mi spokoju. Czuję, że podczas nawrotu gubie rytm i tempo. czy w czasie zawodów jest przepis, czym dotknąć krawędzi basenu aby zaliczyc odcinek? Zauważcie, że w kategorii DNF nawrotka nie jest taka trudna-jest krótsza/bo i człowiek jest krótszy/????
#9050 |Z tą hiperwentylacją to taki żart oczywiście?
#9052 |Hiperwentylacja jest ważna. Ten kto nurkował na nitroxie albo oddychał czystym tlenem przed apneą, ten wie.Jeszcze raz: spokojnych, błękitnych, głębokich i cichych wakacji. Jutro o tej porze będę w Szarm- wszystkiw wam tego samego życzę. PA!
#9054 |Witam serdecznie wszystkich po wakacjach. Pogoda w Sharm El Sheikh była jak drut, ale cóż z tego, skoro w samolocie „załatwili” mi jedną płetwę-nie miałem w czym nurkować, pozostało tylko free immersion /dobre i to/. Nie wie nikt, gdzie mozna kupić piórko do szarego Sporasuba HD,model H.Dessault-oczywiście w rozsądnej cenie, bo nowy komplet płetw można kupić za stówę.
Załamany LALO.
#9055 |Witaj,
Teraz dopiero zwróciłem uwagę na poruszoną kwestię hiperwentylacji.
Myślę, że warto po raz kolejny jasno powiedzieć:
W szczególności w nurkowaniu głębokim, HIPERWENTYLACJA JEST ZDECYDOWANIE NIEKORZYSTNA. Osłabia działanie naturalnych mechanizmów ochronnych drastycznie zwiększając ryzyko BO.
Pozdrawiam,
em.
You must be logged in to reply to this topic.