Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
 • salsero
  Participant
  Post count: 8
  #25129 |

  http://www.nytimes.com/2015/08/07/sports/natalia-molchanova-was-teaching-divers-when-she-vanished-son-says.html
  Nie wiem na ile ten artykuł jest wiarygodny ale wynika z niego, że największa freediverka wszech czasów padła m.in. ofiarą nurkowania bez asekuracji…


  olekry
  Participant
  Post count: 423
  #25130 |

  Media podają różne rzeczy. Na fecebooku na profilu Natalii kilka godzin temu pojawiło się takie oświadczenie (przytaczam dla tych co nie lubią FB):

  August 6th, 15:00 Moscow time

  Different versions are appearing online, we are all looking forward to understand what happened. Thus here’s

  what we can say from our Moscow based prospective:

  1. August 2, approximately between 3 and 4 pm local time, Natalia Molchanova was lost at sea near the Formentera island.

  2. She was freediving.

  3. Near her in the water where several freedivers, and a dive-boat was near the group for safety and transportation.

  4. This was recreational freediving for fun and leisure, not competition, neither training or teaching.

  More precisely a witness told us the following:

  1. After one of the dives, instead of surfacing near the group, Natalia was briefly spotted surfacing, at estimated 60 m from group.

  2. After a short laps of time afloat, she disappeared under the surface

  3. Meanwhile the boat was moving in her direction, but before it reached her, she was not visible anywhere.

  The local Search and Rescue service added:

  1. The depths at the dive spot are from 35 to 65 m.

  2. Strong underwater currents can occur on the spot.

  Further details about the tragedy, appearing in the medias, might not be reliably supported by evidence. Many questions are legit, but for

  now we call the freediving community to show some critical thinking and restrain towards interpretations, comments, theories, or judgments of personal actions, appearing in the media. Especially since the causes of the accident are for the moment unknown, and even may stay mysterious forever. Let us try to find the right balance between curiosity, search of information and respect of Natalia’s memory. We keep the contact with the Spanish investigators, they are our source of information for now.


  salsero
  Participant
  Post count: 8
  #25132 |

  Z załączonego przez Olka opisu zdarzenia nadal wynika, że nurkowała bez asekuracji osoby o podobnych umiejętnościach a właściwie bez żadnej. Proszę nie zrozumieć mnie źle bo podziwiałem Natalię od wielu lat i nie chcę jej nic ująć. Praktykuję freediving na poziomie początkującym. Niedługo jadę do Cro gdzie m.in. mam zamiar nurkować free solo i zastanawiam się jak duże ryzyko podejmuję. Wychodzi mi po tym wypadku, że ogromne…


  -lu-
  Moderator
  Post count: 87
  #25133 |

  Z tego opisu nie wynika, że nurkowała bez asekuracji (nie wynika też, że z nią nurkowała). I wydaje mi się, że można nurkować przy asekuracji osoby, która na mniejsze umiejętności, pod warunkiem, że się nie nurkuje poniżej tych umiejętności. I to samo aplikowałabym do np. dyspozycji danego dnia, nawet jeśli nurkujący mają podobne umiejętności (czy tam PB). Natomiast mam całkowitą pewność, że nigdy nie nurkuje się solo!

   


  sędzia AIDA level E
  członkini zarządu SFP

  Marcin Baranowski
  Moderator
  Post count: 668
  #25134 |

  W przypadku nurkowania rekreacyjnego (bez liny) w wodzie o dużej przejrzystości asekuracja wygląda właśnie tak. Ktoś nurkuje a asekurujący czeka na powierzchni i obserwuje. Jeżeli jednak straci się taką osobę z oczu, o co w przypadku głębokości rzędu 35m nietrudno, asekuracja staje się bardziej teoretyczna niż praktyczna. Tutaj prawdopodobnie tak właśnie było. Z jakiś powodów Natalia oddaliła się mocno od miejsca gdzie powinna być i zwyczajnie nikt jej nie widział jak się wynurzała. Czy powodem był silny prąd, czy coś innego, tego się raczej nigdy nie dowiemy. Myślę jednak, że w przypadku kogoś o takim doświadczeniu i możliwościach mało prawdopodobne jest to, że przeszacowała swoje siły. Musiało zdarzyć się coś szczególnego.


  Mateusz Malina
  Participant
  Post count: 480
  #25137 |

  http://www.nytimes.com/2015/08/07/sports/natalia-molchanova-was-teaching-divers-when-she-vanished-son-says.html?_r=0

  Wersja z oficjalnego FB Natali nie pokrywa sie z wersja przedstawiana przez Alexa (ta w linku powyzej)

  Tak naprawde chyba nigdy sie nie dowiemy, jak bylo naprawde.

  Nie podoba mi sie to, ze media wieszaja psy na Natali za to, ze uczyla i nie miala asekuracji.

  Gdyby isc tym tokiem myslenia, to 99% instruktorow popelnia ten sam blad, gdyz przewaznie jest tak, ze jest 1 instruktor i grupa studentow, nie zawsze, ale tak jest zazwyczaj. Problem polegal jednak prawdopodobnie na tych nurkowaniach pomiedzy uczeniem, a nie na samym uczeniu i asekuracji studentow.

  Natalia miala wiele na glowie, codzienne treningi wlasne oraz uczenie, byla zmeczona i mogla ja zgubic rutyna w polaczeniu z dosc nieoczekiwanym obrotem zdarzeń (prawdopodobnie porwal ja prad, co by tlumaczylo 60m przemieszczenie pod woda).

  To bardzo przykre co ja spotkalo, nie umiem sobie nawet wyobrazic, co czuja jej dzieci, zwlaszcza Alexey, ktory nie zna innego swiata niz trenowanie z Natalia.  ? -----------------------------------------
  http://www.mattmalina.com
  Limitless - kursy freedivingu
  Instruktor Freedivingu AIDA
  http://www.facebook.com/mattmalinafreediving

Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)

You must be logged in to reply to this topic.