Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
 • apneist
  Członek
  Post count: 51
  #15607 |

  witam serdecznie,
  dzisiaj pierwszy raz w zyciu probowalem plywac w monopletwie. byla to dosc stara monopletwa. konstrukcja kalosza podobna bardzo do tej, jaka stosuje WaterWay. czyli cos w rodzaju paska obejmujacego piete.
  mam pytanie odnosnie wrazen podczas plyniecia. ja bardzo dziwnie „czulem” ta pletwe, chodzi mi o to, ze praktycznie czulem tylko nacisk na palce. nie czuc natomiast oporow na cala stope – tak jak jest to w pletwie z pelnym kaloszem.
  i teraz pyatanie:
  czy w pletwach WaterWay, odnosi sie podobne wrazenie – tzn. ze cala reszta stopy nie jest „trzymana” przez kalosz? czy to moze wina pletwy w ktorej plywalem. (na prawde stara i wygladala na manofakture lokalna 😉 )
  pozdrawiam, andrzej


  apneus
  Participant
  Post count: 583
  #15608 |

  Witam. To coś co niezdarnie opisujesz „coś w rodzaju paska obejmującego pięte” nazywa się opędnikiem.Opednik różni się tym od kalosza do którego jesteś przyzywczajony pływając w płetwach tym iż tutaj wkładasz tylko częśc stopy a nie całą jak w płetwie.Mono z opędnikiem jest bardziej skuteczniejsze niż z kaloszem 🙂 Chodzi tu o technikę pływania która jest zupełnie inna w porównaniu z płetwami. Dobrze że czułeś tylko palce bo palce są wciskane w imadło (tj to cos w co wkładasz stopę)Jeśli masz zbyt ścisłe opedniki długo nie popływasz bo nie wytrzymasz z bólu.Opędniki powinny wciskać stopę do środka (możesz czuć jakiś dyskomfort) jednakże wtedy będziesz mógł dobrze pracować=technicznie płynać delfinem. Gdy masz zbyt luźne opędniki bedziesz miał wrażenie że mono jest miekka, nie będzie trzymac się stopy jej efektywność będzie o wiele słabsza za to będziesz mógł pływać dłuzej.
  Jeśli chodzi ci o to że czuleś tylko palce to dopowiem że czułeś pewno też wierzchnią część stopy.Ja mam tu teraz sporo małych ran wynikających z obtarcia.Wystarczy przed założeniem mono nasmarować stopy mydłem i jest ok:) Pamiętaj o tym że wykonczenie ruchu w monopłetwie wychodzi najpierw z bioder a w ostatecznej fazie ze stóp !i gdybyś miał je nieruchome jak w płetwach to nie wiem jak byś płynął?!:) Myslę że po prostu masz zbyt luźny opędnik lub imadła są za duże na ciebie. Też pływam w Water Wayu i powiem że są to najlepsze mono na świecie.Peter Pedersen ustanowil rekord świata w dynamice 200m w mono water way.Jakieś pytania?


  apneist
  Członek
  Post count: 51
  #15609 |

  witaj,
  dziękuje serdecznie za Twoją odpowiedź. dużo się rozjaśniło w mojej głowie po przeczytaniu Twojej wypowiedzi :).
  mono na pewno nie była dopasowana do mnie, gdyż był to sprzęt znajomego. ja pływałem w niej tylko tak dla próby.
  wydaje mi się, że opędniki były za luźne, bo płetwa wydawała mi się bardzo miękka.
  jeszcze raz dzięki za odpowiedź (!)


Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)

You must be logged in to reply to this topic.