Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)
 • Nuno30
  Participant
  Post count: 30
  #28167 |

  Cześć. Chciałem opisać moją sytuację sprzed 3 dni. Ostatnio trenowałem troszkę mniej tzn głownie statyki i apnea walking. Po świętach wracając z pracy jak często wcześniej robiłem zrobiłęm sobie przejście na wstrzymanym oddechu i było oki ,tak jak zawsze. Drugiego dnia zrobiłęm to samo ,ale od początku było jakoś ciężej ,doszedłem do końca,położyłem się spać bo byłem po nocce (jak zawsze). Gdy obudziłem się czułem się dobrze,leżałem jeszcze troszkę. Gdy wstałem poczułem ,że coś zalega mi w płucach i chce się kaszleć. Akurat byłem w łazience i splunołem do umywali ,zauważyłem stróżki krwi ,nie było tego dużo,ale cały dzień kasłałem i krew była. Chciałem się dostać do lekarza pierwszego kontaktu ale nie dostałem się (hehe). Wieczorem udałem się na oddział ratunowy. Wywiad ,prześwietlenie klatki , wyniki (morfologia i jeszcze jakieś inne, nie pamiętam. Wszystko było oki wyszło mi tylko podwyższony wynik na zatorowość ,czyli pewnie skrzep po kontuzji płuc lub oskrzeli,raczej płuc bo czuję prawe płuco od dołu (ponoć płuca nie są unerwione).  Wszystko ok. przerwa w treningach myślę ,że na około miesiąc. Zmartwił mnie inny wynik. Przy pomiarze ciśnienia wyszło mi 170 na 110 :O. Nie miałem takiego ,gdy byłem chory jakieś 2 lata temu gdy mi mierzono miałem 120 na 90 ,a i mniej. Czekając na wyniki lekarz mi podał tabletkę na obniżenie ciśnienia. Po około 40 minutach ponowny pomiar i wynik 140 na 100 lub 90 już nie pamiętam ,ale to dalej wysokie ciśnienie. To mnie martwi ,chcę teraz kupić ciśnieniomierz i monitorować u siebie ciśnienie. Jeśli wyjdzie ,że dostałem nadciśnienia to odlatuję z tego wspaniałego sportu. 🙁


  Piotr Gruszeczka
  Participant
  Post count: 151
  #28170 |

  Te stróżki krwi, o których pisałeś były najpierw jasnoczerwone a po jakimś czasie ciemne? Miałeś ostanio, albo masz jakieś niedoleczone przeziębienie? Robileś może przy okazji w ten dzień jakieś ćwiczenia na wydechu połączone z mocnymi skurczami przepony?


  Nuno30
  Participant
  Post count: 30
  #28171 |

  Krew była ”żywa” tzn. normalna piękna czerwień krwi. Jeśli chodzi o przeziębienie to od jakiegoś czasu zawsze po wygrzaniu się w łóżku ,raz lub dwa odkasłało się ciemną wydzielinę tzn. nie krew tylko flegma nie było tego dużo teraz też. Acha dzień po wydarzeniu rano splunołem ale już tylko skrzepami i już czysto bez skrzepów i krwi tylko zostało trochę ciemnej flegmy po wygrzaniu w wyrku. Nie robiłem ćwiczeń na wydechu ( nie cierpię ich). Jak zawsze pierwszy strzał czyli około 120 m dystans i czas jak zawsze ponad 2 min. zawsze tak robię jednorazowo.

  A jeszcze jedno. Tego dnia po tym jak wstałem zjadłem cos i chyba się strulem bo wymiotowałem i czułem się no źle. Lekarz powiedział ,że ciśnienie może być wypadkową tego hmmm szok organizmu.


  Marcin Baranowski
  Moderator
  Post count: 668
  #28172 |

  Coś takiego zazwyczaj zdarza się po głębszych nurkach, ewentualnie po ćwiczeniach robionych na wydechu. Krwioplucie może jednak przytrafić się każdemu np. po intensywnym wysiłku. Stawiałbym na to, że miałeś nadciśnienie już wcześniej. Jeżeli ciśnienie rozkurczowe 2 lata temu rzeczywiście wynosiło 90 to jest to już granica nadciśnienia. W trakcie ćwiczeń na wstrzymanym oddechu ciśnienie tętnicze potrafi naprawdę mocno wzrosnąć. Jeżeli wyjściowa wartość była duża to dodatkowy wzrost w trakcie apnea walking mógł spowodować, że jakieś naczynie w oskrzelach nie wytrzymało.


  Nuno30
  Participant
  Post count: 30
  #28175 |

  Marcinie ,a jeśli okaże się ,że mam nadciśnienie to co dalej z moim free ,chyba trzeba będzie skończyć z tym sportem?


  Marcin Baranowski
  Moderator
  Post count: 668
  #28176 |

  Wyczynowy freediving i intensywne ćwiczenia bezdechowe na pewno lepiej sobie w takim wypadku odpuścić. Co do rekreacyjnego freedivingu to trudno powiedzieć. W przypadku nurkowania sprzętowego nie jest to przeciwskazanie pod warunkiem, że ciśnienie jest odpowiednio regulowane lekami.


  Nuno30
  Participant
  Post count: 30
  #28183 |

  Marcinie dziękuję za odpowiedz. Dam sobie jeszcze trochę czasu. Jeśli faktycznie będzie tak dalej jak jest ,to pozostanie scuba choć nie mogę się pogodzić z myślą ,że koniec free ,jednak sprawia mi więcej frajdy  🙁 .


Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)

You must be logged in to reply to this topic.