Viewing 1 post (of 1 total)
 • Tomek Nitka
  Participant
  Post count: 401
  #16214 |

  Zwracam uwagę na pewną pozornie błahą sprawę, która jednak może być przyczyną bardzo nieprzyjemnych problemów. Chodzi o kółeczko w snapszekli stanowiącej część smyczy, do którego przywiązujemy ciągadełko. Za ciągadełko pociągamy w razie zapętlenia smyczy otwierając szeklę i uwalniając się w ten sposób od smyczy i opustówki.

  Te kółeczka są wykonane rozmaicie. Czasem zrobione są z grubego drutu i dodatkowo zalutowane. Z tymi nie będzie problemów. Inne jednak bywają cienkie i niezabezpieczone lutowaniem. Te po jakimś czasie użytkowania potrafią się rozgiąć tak, że trzeba wymienić je na coś innego. I tu pojawia się problem. Oryginalne kółeczka wykonane są, podobnie jak cała szekla, ze stali kwasoodpornej. Takie trudno znaleźć, więc zamiast niego możemy założyć kółeczko np. od kluczy. Oczywiście ono nie jest zrobione z kwasówki. Konsekwencje tego są takie:
  – kółeczko zaczyna rdzewieć
  – rdza z kółeczka powoli włazi do cylinderka, w którym porusza się bolec zamykający szeklę i zaczyna się tam gromadzić
  – po jakimś czasie rdzy jest tyle, że szekla … przestaje się otwierać!

  Dokładnie coś takiego przytrafiło się mojej smyczy, którą pożyczyłem znajomemu na wyjazd do Egiptu. Może Czerwone jest bardzo słone, więc korozja kółeczka, którym zastąpiono oryginalne poszła błyskawicznie. Kiedy dostałem smycz z powrotem kółeczko było totalnie zardzewiałe. Co mogło okazać się najgorsze smycz niby się otwierała. Pozornie wszystko było OK., jednak w pewnych położeniach bolec klinował się tak, że był nie do ruszenia!
  Na szczęście zauważyłem to w porę. Po długotrwałym czyszczeniu bolca, sprężynki oraz cylinderka wszystko wróciło do normy, jednak nawet nie chcę myśleć jak czułbym się na głębokości gdybym musiał uwolnić się od smyczy, a szarpanie za ciągadełko nie przynosiłoby żadnego rezultatu.

  Dlatego ostrzegam – nie zastępujcie oryginalnych kółeczek rdzewiejącymi. A najlepiej zwracajcie uwagę kupując szeklę i wybierajcie taką, która ma solidne kółeczko.



  ? -------------------------------
  Tomek „Nitas” Nitka
  Instruktor freedivingu Apnea Academy, SSI, PADI; Sędzia AIDA
  Nitas Apnoe – kursy, warsztaty, szkolenia indywidualne z zakresu freedivingu
  http://www.nitas.pl

Viewing 1 post (of 1 total)

You must be logged in to reply to this topic.