Viewing 16 posts - 1 through 16 (of 16 total)
  • marcinhornat
    Członek
    Post count: 17
    #9329 |

    jak wygląda u was sprawa jogi? tzn. co robicie dokładnie, jak ją cwiczycie/ często/ długo/ bezposrednio przed plywaniem? czy są jakies określone i dobre ćwiczenia oddechowe? myślę ze kazdy ma swoją recepte na sukces… ale jaką? 🙂
    pozdr


    emero
    Keymaster
    Post count: 349
    #9330 |

    Przed dynamiką próbuję dwa razy zrobić „powitanie słońca”, które pokazał mi Nitas.

    Wygląda mniej więcej tak:
    http://www.krainazdrowia.ovh.org/powitanie%20slonca.htm

    Więcej nie potrafię, a chciałbym 🙂
    Macie jakieś wskazówki?


    firefox
    Członek
    Post count: 402
    #9331 |

    W przypadku free podstawa to odpowiednie oddychanie i chyba tutaj powinniśmy stosować metody Pranayamy a dokładnie technikę zapoczątkowaną we freedivingu przez samego Jaques Mayol’a czyli :

    Nadi Sodhana – http://www.youtube.com/watch?v=MCK1jBfRVsE&feature=channel

    http://www.flexyboy.republika.pl/prncwiczenia.html#prnc3

    Sam uczę się tej techniki i muszę powiedzieć ,że jest rewelacyjna, bardzo dobrze natlenia krew oraz uspakaja organizm ,spada tętno, skurcze przepony występują później i jest to ogólnie naprawdę przyjemna dla organizmu.Człowiek zaczyna czuć się rześko jak po spacerze w lesie…
    Jednak zdaje sobie sprawę że to początek góry lodowej i Pranayame i inne techniki Yogi powinno się uczyć pod okiem zawodowca aby przez przypadek nie zrobić sobie jakieś krzywdy dlatego wcześniej czy później „wyląduje” na jakiś profesjonalnych zajęciach Yogi.Potem mając już jakieś solidne podstawy można się już bawić w domu.

    pozdrawiam,
    Marcin


    Tomek Nitka
    Participant
    Post count: 401
    #9332 |

    Michał,

    Nie wiem czy dobrze Cię rozumiem, ale ani Powitania Słońca, ani żadnych innych ćwiczeń rozciągających nie należy wykonywać bezpośrednio przed bezdechem. To nakręca metabolizm. Na kursie tak robiliśmy, bo inaczej się nie dało, ale normalnie bezpośrednio przed nurkowaniem należy się maksymalnie wyciszyć, a więc oddychać przeponowo, wykonywać proponowane przez Marcina Alternate Nostril Breathing itp. Rozciąganie jest OK. ale ja bym je kończył na minimum godzinę przed zanurzeniem.

    Pozdr
    T



    ? -------------------------------
    Tomek „Nitas” Nitka
    Instruktor freedivingu Apnea Academy, SSI, PADI; Sędzia AIDA
    Nitas Apnoe – kursy, warsztaty, szkolenia indywidualne z zakresu freedivingu
    http://www.nitas.pl

    emero
    Keymaster
    Post count: 349
    #9333 |

    Ops! Tomku, dzięki za sprostowanie!

    Wygląda na to, że każdy dzień to okazja, żeby stać się lepszym freediverem 🙂

    Co do tego sposobu oddychania… Kierowanie powietrza raz do jednego nozdrza, raz do drugiego robi się z udziałem rąk czy raczej trzeba starać się to wykonywać „samym nosem”?

    Mayol pisze, że przy tym ćwiczeniu nie zatyka nozdrzy… W praktyce jest to jednak chyba ciężkie do opanowania?


    marcinhornat
    Członek
    Post count: 17
    #9334 |

    thx za małe info 🙂
    napewno sie przyda hihi!
    pozdr


    Bartek Janiszewski
    Participant
    Post count: 1204
    #9335 |

    Może się mylę ale nie wydaje mi się że można kontrolować oddychanie konkretną dziurką nosa bez ingerencji dotykowej. Oddychać można ustami lub nosem, lub ustami i nosem jednocześnie.
    Umiejętność kontrolowania oddechu potrzebna jest np. przy ćwiczeniach nagłośni do techniki Frenzla.
    Opisywane przez was techniki oddechowe wykorzystywane są jako wstęp do wielu ćwiczeń w jodze. Genezą tych ćwiczeń jest '5 oczyszczających oddechów’ mających na celu oczyszczenie kanałów którymi przepływa Prana (uproszczając – energia życiowa) z negatywnych śladów karmicznych (uproszczając – uzbieranych negatywnych emocji) Wbrew pozorom spore znaczenie ma kolejność zatykania dziurek nosa w przypadku kobiet i mężczyzn na poziomie mentalnym, natomiast na poziomie doznań fizycznych nie ma to większego znaczenia. To ćwiczenie można śmiało stosować tuż przed nurkowaniem bo nie wymaga nakładu siły i nie pobudza krążenia, wręcz je zwalnia. Przydatne dla osób mających problemy ze snem 🙂


    emero
    Keymaster
    Post count: 349
    #9336 |

    Hej!

    Zobaczcie co znalazłem:

    Psychic alternate nostril breathing

    Once you have become really comfortable with alternate nostril breathing, you can start to practice psychic alternate nostril breathing. This is where you breathe normally but imagine you are breathing in through the left nostril and out through the right, back in through the right and out through the left. So when you breathe in you focus on your left nostril, then breathe out and focus on your right nostril and so on.

    Alter practicing regularly you may find that you can actually control the breath moving in the nostrils without using your hands — breathing in and out through alternate nostrils. If you focus your attention behind the nose above the upper palate you can find the switch that controls this (it is a subtle muscular contraction).

    Całość tu:
    http://www.yoga.com.au/Infosheets/Alternate%20nostril%20breathing.pdf


    firefox
    Członek
    Post count: 402
    #9337 |

    Czyli jednak się da „siła woli” bez używania palców oddychać na przemian różnymi nozdrzami…Ale to chyba trzeba mieć spore doświadczenie w temacie i 17 stopień wtajemniczenia rycerza Jedi :))) Emero jak się nauczysz to daj znać i przekaż wiedzę w sposób bardzie praktyczny 🙂


    Karol Schlagner
    Członek
    Post count: 86
    #9338 |

    A co powiecie na taki zestaw jogi:
    – suryanamaskar (powitanie słońca)
    – uddiyana-bandha (wciąganie brzucha)
    – ujjayi pranayama (ćwiczenie oddechowe)
    – savasana (relaks – pełne rozluźnienie mięśni)

    Przed ćwiczeniem statyki lub zanurzeniem nadi-sodhana-pranayama (oddychanie nosem).
    Po tym ćwiczeniu o razu przechodzicie do zanurzenia? Bo na stronce podanej wyżej jest napisane : „Zawsze kończ praktykę układając się w savasanie.”


    Bartek Janiszewski
    Participant
    Post count: 1204
    #9339 |

    Po pierwsze chciał bym sprostować moje wczorajsze przejęzyczenie. Praktyka o której pisałem nazywa się 'Dziewięć oczyszczających oddechów’ i w skrócie wygląda następująco :
    wdech prawą/wydech lewą x 3, wdech lewą/wydech prawą x 3, wdech obiema wydech obiema x 3.
    Co do oddychania wybraną dziurką bez dotyku uważam że nie jest możliwe fizycznie w 100% wyłączyć ssanie jednej dziurki ale może da się przekierować większość powietrza. Siedzę teraz i próbuję, rzeczywiście skupiając umysł na jednej z nich odnosi się wrażenie że zasysa więcej powietrza ale moim zdaniem jest to tylko doznanie a nie rzeczywiste przeniesienie pędu powietrza na jedną stronę. Równie dobrze można skupić umysł na innej części ciała i też czuć ją bardziej niż pozostałe. Praktykujący JOGĘ są w stanie poczuć końcówki włosów i paznokci. Myślę że chodzi bardziej o mentalne podejście i przepływ energii niż właściwości czysto fizyczne. Ale to tylko moje przypuszczenia i odczucia więc czekam na opinię tych którym się może uda 🙂


    Tomek Nitka
    Participant
    Post count: 401
    #9340 |

    Nie wiem jak jest z przepływem powietrza dziurkami w nosie, ale Umberto opowiadał, że spotkał kiedyś jogina, który potrafił oddychać selektywnie jednym lub drugim płucem. I to nie było tylko wrażenie mentalne, ale zupełnie realna rzeczywistość, bo Umberto widział na własne oczy, że unosi mu się tylko lewe lub tylko prawe płuco.



    ? -------------------------------
    Tomek „Nitas” Nitka
    Instruktor freedivingu Apnea Academy, SSI, PADI; Sędzia AIDA
    Nitas Apnoe – kursy, warsztaty, szkolenia indywidualne z zakresu freedivingu
    http://www.nitas.pl

    Bartek Janiszewski
    Participant
    Post count: 1204
    #9341 |

    mocne, chciał bym to zobaczyć 🙂


    Karol Schlagner
    Członek
    Post count: 86
    #9342 |

    Mam problem z obniżeniem tętna.

    Zarówno przy oddychaniu opisanym w artykule Nitasa 'WSTRZYMAJ ODDECH, CZYLI JAK TO ZROBIĆ?’, jak i przy Nostril breathing tętno wzrasta do poziomu 90, a normalnie mam 70.

    Mierzę elektronicznym urządzeniem do mierzenia ciśnienia, które przy okazji mierzy tętno. Pomiaru dokonuję po oddychaniu przez jakieś 8 minut.

    Dotychczas dopiero kilka razy oddychałem tymi metodami, może spowolnienie tętna przyjdzie z czasem ?

    Jak u was z tym jest ?


    marcinhornat
    Członek
    Post count: 17
    #9343 |

    hmmm jeśli chodzi o mnie to jestem bardzo początkujący jesli chodzi o freediving ale też mam problem wzrostu tętna na wstrzymannym oddechu.. myśle, że w moim przypadku to brak przyzwyczajenia organizmu do deficytu tlenu i serce przyspiesza bo „chce więcej” – ja to tak sobie tłumacze 🙂

    aaaa i to powinno przejść, bynajmniej u mnie przechodzi… po paru 'treningach’ na basenie mam już z tym dużo mniejszy problem
    pozdrawiam 😉


    marcinhornat
    Członek
    Post count: 17
    #9344 |

    …przepraszam za niepoprawną składnie…. dopiero zauważyłem 🙂


Viewing 16 posts - 1 through 16 (of 16 total)

You must be logged in to reply to this topic.