Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
 • jacenty
  Członek
  Post count: 16
  #21209 |

  witam wszystkich

  czytałem o planowanych zawodach mazurskich pod lodem i zastanawiam się jaką pianką trzeba by dysponować by pozwolić sobie na takie nurkowania. ostatni raz (pianka 5mm) kąpałem się trzy tygodnie temu i mały szok na początku jest 😉 …teraz bym się chyba nie odważył a co dopiero zimą. pewnie przydałaby się grubsza pianka, buty i rękawice…
  zimowi nurkowie podzielcie się wiedzą i wrażeniami z takich podlodowych wypadów!
  pozdrawiam


  Marcin Pulkowski
  Członek
  Post count: 388
  #21210 |

  W ubiegłym tygodniu byłem na Mazurach żeby się rozeznać w sytuacji i nie omieszkałem zanurkować. Temp. wody wynosiła 6 Cº. Warunki były więc zbliżone do tego co będzie w lutym, przynajmniej jeśli chodzi o temperaturę wody. Po wejściu do wody potrzebowałem około 4-5 minut na uzyskanie komfortu cieplnego. Po tym czasie było już ok. Płetwy miałem mocno za ciasne więc stopy, a konkretnie końcówki palców zaczęły mi pierwsze marznąć. Po wykonaniu kilku zanurzeń zauważyłem, że od wentylacji marzną mi usta. Zimna woda i wysiłek po którymś zanurzeniu spowodował, że nieświadomie szybciej oddychałem i robiłem hiprewentylację przez co w pewnym momencie zrobiło mi się jasno w oczach i trzymało mnie prawie z minutę. Wniosek – kontrolować oddychanie, nie hiperwentylować, choć przyznaję, że robiłem to zupełnie nieświadomie, myślałem, że wentyluje normalnie. Mój asekurant powiedział mi dopiero jak to wyglądało z zewnątrz. Z wody wyszedłem po spędzeniu w niej pół godziny. Temperaturowo było ok. Nie wymarzłem w tym czasie. Doświadczenie ciekawe i warte przeżycia, zwłaszcza kiedy będzie lód na jeziorze. Zdecydowanie polecam zimowe nurki jeśli ktoś nie boi się zimna. Super fun i satysfakcja.
  Rywalizacja w takich zabawach schodzi na plan dalszy. Najważniejszy jest rozsądek i dokładne planowanie tego co należy robić. Pod lodem nurkowałem już kilka razy. Zawsze było fajnie. Woda jest bardzo przejrzysta i schodząc w dół robi się tak naprawdę cieplej w przeciwieństwie do tego co jest latem. Oczywiście najbardziej nieprzyjemnym momentem jest samo wejście do wody ale można to przeżyć. Zresztą nikt nie mówił że będzie łatwo. W końcu w nazwie imprezy która odbędzie się zimą jest słowo Extremall. Zapraszam do przeczytania wcześniejszych artykułów i obejrzenia fotek z zimnych nurkowań. Podaję linki:

  http://www.freediving.com.pl/komentarze.php?id=27

  http://www.freediving.com.pl/komentarze.php?id=111

  http://www.freediving.com.pl/galeria.php?dzial=treningi&sub_dir=2004_01_dd_-_Dzikowo_k_Torunia_-_trening_pod_cienkim_lodem


  jacenty
  Członek
  Post count: 16
  #21211 |

  dzięki Pulek!

  fotosy dobre! to podejrzewam ,że będzie na pewno fajnie na mazurach… mam dziadka w Giżycku więc może odwiedzę go i przy okazji i Was!

  pozdrawiam


  damiaszek
  Członek
  Post count: 1
  #21212 |

  Jak będzie lód to nie zmarznierz. Robienie przerębla mocno rozgrzewa 🙂


  slajtmenseba
  Członek
  Post count: 37
  #21213 |

  Na pewno rozgrzewa po wyjsciu herbatka z rumen 😀


Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)

You must be logged in to reply to this topic.