Viewing 11 posts - 1 through 11 (of 11 total)
 • Radosław Gaca
  Participant
  Post count: 615
  Filip Jakubiak
  Participant
  Post count: 221
  #21892 |

  Film jest cały czas w powijakach niestety…
  http://www.imdb.com/title/tt0377124/combined

  A na tej stronce poświęconej reżyserowi nie ma nic
  http://www.amazingcameron.com/

  Pozdrawiam
  Filip


  darrras
  Członek
  Post count: 114
  #21893 |

  A widzieliście 'The Abyss’ Camerona ? Super motyw z oddychaniem cieczą, notabene oparty na faktach i prawdziwych eksperymentach, w których między innymi, psy po dwóch godzinach oddychania perfluorocarbonem nasyconym tlenem i co2, miały tylko lekką hipoksję !

  http://en.wikipedia.org/wiki/Liquid_breathing
  Jest tam spory akapit o wykorzystaniu w nurkowaniu.


  nostres
  Członek
  Post count: 406
  #21894 |

  Abyss to swietny film, jeden z moich ulubionych


  darrras
  Członek
  Post count: 114
  #21895 |

  A Cameron nadal w wodzie. Ten news można powiedzieć poruszył nieco światek podwodniaczy, bo to już nie jest zejście do Titanica w radzieckich Mirach, ale zupełnie pionierskie wydarzenie. Chodzi o to, że Cameron chce zejść na dno Rowu Mariańskiego przy pomocy zupełnie nowatorskiej łodzi, takiej jaka nigdy nie była produkowana. Wszystkie istniejące badawcze łodzie podwodne z panoramicznymi kopułami obserwacyjnymi, wykorzystują do tego celu akryl, czyli plexe, która jest świetnym materiałem pod warunkiem głębokości mniej więcej max 1000m poniżej której koszty rosną jak równanie x do x a grubość i waga dyskwalifikują projekt. Maksymalną głębokość operacyjną przy użyciu tego materiału posiada o ile wiem, Deep Worker – 600m, co prawda „Idabel” Karla Stanley’a prawdopodobnie jest zdolna zejść nieco niżej, ale z tego co mi wiadomo, nie jest certyfikowana no i nie jest zupełnie panoramiczna. W każdym razie akryl ma swoje ograniczenia a utarło się że jeśli łódź z panoramicznym widokiem, to tylko akryl. Aż tu nagle pojawia się taki Cameron i mówi że jego inżynierowie zbudują mu taką łódź zdolną do zejścia w Głębię Challengera a więc prawie 20 razy głębiej niż deep worker ! Jedyną chyba możliwością jest tutaj wykorzystanie szkła pyrexowego do budowy kopuły, wykorzystywanego między innymi do produkcji zwierciadeł teleskopów newtona, cassegraina i mieszanych. Wspaniały materiał i równie wspaniale drogi, a sama kopułka będzie prawdopodobnie kosztować ponad milion zielonych. Trochę pogrzebałem i okazuje się że projekt powstał już kilka lat temu dla Steva Fosseta, zanim truchło którego spoczęło w żołądkach kalifornijskich wilków. To właśnie on miał zamiar powtórzyć wyczyn Walsha i Piccarda, którzy zeszli tam w ciasnej kuli z kutej stali grubości 5 cali zawieszonej pod cysterną paliwa lotniczego 50 lat temu. Jeśli Cameron to zrobi, w swoim jednoosobowym stateczku rodem z jego filmu „Abyss” będzie to naprawdę nie lada wydarzenie.


  darrras
  Członek
  Post count: 114
  #21896 |

  Ps. a przy okazji znalazłem buga w skrypcie tego forum, otóż skrypt usuwający konta nieaktywnych użytkowników nie taguje ich działalności, czyli postów, jako archiwalnych, nienaruszalnych bytów. Konsekwencją jest to, że jeśli ktoś zarejestruje na nowo użytkownika wcześniej usuniętego, to automatycznie przejmuje wszystkie jego (tego usuniętego) poprzednie wpisy jako swoje własne. Aby to zniwelować wystarczy jako jedną z właściwości elementu bazy typu „post” dodać wartość boolean true/false jako aktualny/archiwalny i ją warunkować odpowiednim skryptem 🙂


  darrras
  Członek
  Post count: 114
  #21897 |

  No i tak się rozpędziłem, że zapomniałem o najważniejszym, czyli o co właściwie chodzi 🙂

  http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-1312406/Into-deadly-deep-How-James-Cameron-plans-film-Avatar-sequel-7-miles-seas-surface.html


  nostres
  Członek
  Post count: 406
  #21898 |

  Darrras,
  zastanawiam sie czy Ci sie blad nie wdarl i czy nie zgubiles jednego zera. 600m?

  Alvin, ktory w 1986 roku badal Tytanika pochodzi z roku 1978. Zabiera 3 osoby na 9 godzin na glebokosc 4500m…


  nostres
  Członek
  Post count: 406
  #21899 |

  Dopiero przeczytalem artykul – nowa lodz prawie 11000 metrow.

  Koszt calkowity tylko 3-5 milionow USD, wiec ta „kula” niech sobie kosztuje ile chce. Przeciez dla Camerona takie pieniadze to wlasnie ot taka kwota na hobby. To tak jak dla nas kupic Eliosa czy pletwe.

  A nie, przepraszam. Wielu z nas musi zbierac na Eliosa i pletwe:)


  darrras
  Członek
  Post count: 114
  #21900 |

  Żaden błąd, chodzi o panoramiczny widok dzięki przeźroczystej kopule, tu są (a raczej były) limity 600m. Łodzie pokroju Alvina czy Mirów owszem osiągają duże głębokości, ale mają malutkie okieneczka wykonane ze grubych stożkowatych bloków akrylu, gdzie oko trzeba przyklejać do „szyby” by cokolwiek zobaczyć. A tu mówimy o czymś takim :


  emero
  Keymaster
  Post count: 349
  #21901 |

  A propos Jamesa Camerona:

  „Secretly, what I wanted to do was I wanted to dive to the real wreck of 'Titanic’. And that’s why I made the movie”. 8)


Viewing 11 posts - 1 through 11 (of 11 total)

You must be logged in to reply to this topic.