-
#29244 |
Witam,
ostatnio miałem możliwość wytestowania płetw karbonowych i jako początkujący zauważyłem ogromną różnicę. Pojawiła się myśl i chęć kupienia czegoś lepszego i tutaj pytanie do Was: które płetwy są według Was najlepsze, najwydajniejsze itp. Zależy mi na dużych odległościach, małym wysiłku podczas spokojnego nurkowania.
#29245 |Niestety nie jest łatwo odpowiedzieć na takie pytanie. To jest w znacznym stopniu kwestia indywidualna. Najlepiej jest jak najwięcej testować aż się w końcu znajdzie płetwy idealne dla siebie. Ja pływałem w kilku różnych „karbonach” ale tylko jedne mnie naprawdę zachwyciły (Molchanovs). To była miłość od pierwszego kopnięcia 😉 Bardzo duże znaczenie ma też twardość. Do takich zastosowań jak wyżej napisałeś najlepsze są miękkie pióra. Generalnie za najwyższą półkę uważa się płetwy C4, ale one są kosmicznie drogie, podobnie jak Molchanovs.
#29246 |Jest jakies logiczne uzasadnienie dlaczego akurat C4 czy Molchanovs? Co robia lepiej? Mam tez problem co do twardosci… jaka twardosc jest dobra do czego? 🙂
#29248 |Cześć
W tym fragmencie video Adam odpowiada na temat twardości:Szukając najbliżej 🙂 nasi sąsiedzi Czesi wypuścili serie karbonów, mieliśmy okazję je testować i gdyby nie to że jesteśmy równie zadowoleni z włoskich Carbonio GFT to na pewno zaopatrzylibyśmy się w Apneaman.
pozdrawiam
? ---------------------------
PJFREEDIVING.PL
http://www.youtube.com/user/Patitopupa#29249 |Jest jakies logiczne uzasadnienie dlaczego akurat C4 czy Molchanovs?
Bo są najdroższe 😉 Tak na serio to C4 wprowadziło sporo innowacji ale trudno powiedzieć na ile jet to marketing a na ile rzeczywisty postęp. Z płetwami jest ciężka sprawa bo nie ma miarodajnych i obiektywnych sposobów oceny ich wydajności. Może być tak, że założysz najdroższe i najwspanialsze płetwy i stwierdzisz, że są takie sobie, bo np. są dla ciebie za twarde/za miękkie albo kalosz źle leży. Tak jak pisałem to jest kwestia mocno indywidualna. Dlatego lepiej przetestować przed zakupem żeby potem uniknąć rozczarowania. No chyba, że teraz pływasz w jakiś kiepskich plastikach to czego byś nie kupił to i tak będziesz zadowolony.
Mam tez problem co do twardosci… jaka twardosc jest dobra do czego?
Twardość trzeba dobrać do siły nóg, techniki i zastosowania. Ogólnie jeżeli nie potrzebujesz gwałtownie przyspieszać lub wytargać czegoś ciężkiego spod wody (jak np. spearfisherzy), oraz jeżeli nie masz super silnych nóg, to moim zdaniem lepiej postawić na bardziej miękkie pióra. W miękkich płetwach uzyskasz taką samą prędkość jak w twardych przy znacznie mniejszym wysiłku. No ale odbywa się to kosztem mniejszego ciągu maksymalnego i wolniejszym startem. Jeżeli jednak planujesz robić długie dystanse, nurkować rekreacyjnie, to zdecydowanie polecam miękkie pióra.
Bardzo istotną kwestią jest to, że zbyt twarde płetwy mocno utrudniają uzyskanie poprawnej techniki. Zmuszają bowiem do silnego zginania nóg w kolanach. Prawidłowe kopnięcie wymaga wówczas użycia zbyt dużej siły. Moim zdaniem twardość należy dobrać tak żeby być w stanie bez problemu prowadzić nogę bez mocnego zginania kolan. Z drugiej strony zbyt miękkie płetwy będa miały tendencję do zginania się pod kątem 90 stopni co znacznie pogarsza ich efektywność.
#29250 |Dzieki wielkie za wyczerpujaca odpowiedz. Aktualnie mam pletwy Beuchat Mundial i jakos srednio mi sie podoba w nich plywanie odkad sprobowalem karbonowych 🙂
#29251 |Beuchat Mundial jak na lastiki są całkiem OK. Skoro próbowałeś już jakiś karbonowych i bardzo ci odpowiadały to może warto kupić takie same?
#29252 |No boje sie kupic „pierwsze lepsze” warto jeszcze sprawdzic inne 🙂 Zwlaszcza, ze ja na poczatku zabawy jestem.
#29257 |Witaj. Gdyby zainteresował Cię jakiś model z oferty Leaderfins to oferuję swoją pomoc przy zamówieniu oraz rabat od cen producenta 🙂
Pozdrawiam,
Bartek
https://www.leaderfins.com/us/freediving-fins-monofins.html
#29258 |A co to za wynalazek? Nigdy nie słyszałem o tej firmie.
#29259 |Światowej klasy producent płetw i monopłetw 🙂 Jeden z prekursorów w tej branży. Sprzęt bardzo dobry za względnie nieduże pieniądze. Polecam.
#29428 |Bartek chciałbym zamówić model Pure Carbon. Pomożesz?
Mój mail jacek.przybylam1@gmail.com
Tel 602511020
#29683 |Cześć jeden temat to twardość ale zastanawia mnie jaka długość będzie optymalna i co dają różne zakończenia ostrza:
Przykładowo co mnie interesuje:
https://www.scubastore.com/nurkowanie/c4-volare-ht-soft/136754715/p długość ostrza 1m!
Poniższe nieco krótsze i z innym zakończeniem:
https://www.scubastore.com/nurkowanie/c4-indian-sf-soft/136754696/p
https://www.scubastore.com/nurkowanie/c4-redfox-pl-soft/136754708/pja mam 167cm wzrostu więc nie wiem czy lepiej mieć długie czy nieco mniej długie płetwy. Zasadę dobory twardości znam, ale nie spotkałem się z doborem długości…
#29684 |Długość praktycznie wszystkich płetw do freedivingu jest podobna. Te pierwsze C4 są dłuże dlatego, że mają ten charakterystyczny język na zakończeniu pióra. To ponoć zwiększa efektywność płetwy. Niestety tego rodzaju końcówka jest bardzo narażona na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, czy to w transporcie czy podczas nurkowania (skały itp.). Taka konstrukcja nadaje się raczej tylko do nurkowania przy linie, gdzie nie ma o co zaczepić.
#29717 |Witam,
ja także potrzebuję pomocy w wyborze płetw. Nie wiem czy zdecydować się na płetwy szklane czy carbonowe?
Jestem początkująca, płetwy są mi potrzebne na basen oraz wody otwarte. Na początku nie będą to duże głębokości, pewnie do 20 – 25m.
Preferuję płetwy miękkie i nie wiem czy zdecydować się na szklane czy może na softy carbonowe.
Będę bardzo wdzięczna za każdą pomoc 🙂
Pozdrawiam 🙂
#29722 |Witaj Anna,
Płetwy z piórkami carbonowymi są nieco lżejsze, zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia oraz bardziej wydajne, chociaż tu opinie bywają podzielone. Piórka szklane pracują trochę topornie, węglowe są bardziej finezyjne. Co do Twardości to w przypadku szklanych zalecam SOFT, w przypadku węglowych SOFT lub MEDIUM.
Kompromisem może być dla Ciebie model z piórkami z kompozytu włókna węglowego i szklanego: https://www.leaderfins.com/us/carbon-525.html
Chętnie pomogę przy dobraniu rozmiaru i zamówieniu. Mogę również zaproponować rabat od ceny producenta. W razie czego służę pomocą 🙂
Pozdrawiam.
#29724 |Witaj Bartek,
bardzo dziękuję za wszystkie informacje i wielką pomoc 🙂 Myślę, że zdecyduję się na węglowe softy.
Czy możemy się skontaktować mailowo? Mój adres to: annaandrzejczyk@gmail.com
Pozdrawiam 🙂
#29732 |Jasne, już piszę do Ciebie.
You must be logged in to reply to this topic.