Viewing 9 posts - 1 through 9 (of 9 total)
 • clip7
  Członek
  Post count: 175
  #6245 |

  Witam. Właśnie czytałem parę postów i dowiedziałem się, że „broń boże” siłownia. Dlaczego?
  Chodze na siłownię i na basen. Zaczynam nurkowanie bezdechowe. Czemu silownia w tym przeszkadza? Z tego co zrozumiałem, to nie wolno ćwiczyć mięśni krótkich (biceps, uda,…) Czyżby wiązało się to z ograniczeniem wyprostów nóg i rąk? Mam 180 cm i waże teraz około 85 kg. Nie jestem żadnym potworem ale na silowni trenuję na poważnie. Czy siłownia będzie mi przeszkadzać we freedivingu? Prosze o szeroki opis.
  pozdrawiam


  pioe
  Członek
  Post count: 262
  #6246 |

  Jeden taki freediver Marcin FreePL, zaczął chodzić na siłownię. Przez pewien czas zastępował nią basen. Gdy wrócił i wykonywał dynamikę, bardzo szybko dostał BO. Dzięki Bogu był z nim ojciec, który go uratował. Po tym zdarzeniu zrezygnował z free.

  Siłownia raczej Ci nie pomoże we free. Tego możesz być pewien. W większości przypadków wręcz przeszkadza. Nie chozi tutaj o ruchy, ale bardziej o mięśnie. Jak dobrze wspomniałeś chodzi o tzw. mięśnie długie. Czyli te, które wymagają dużo tlenu. Jeśli trenujesz na siłowni, rozwijasz właśnie te mięśnie. A mięśnie krótkie (te, które udzielają się podczas sprintu) zanikają, lub są zastępowane tymi długimi. Jak wiesz, we free O2 jest na wagę złota.
  Wg mnie jak już nie zamierzasz rezygnować z siłowni, a chcesz trenować free, to powinieneś rozwijać także mięśnie krótkie. Czyli najlepszą tutaj sprawą są sprinty (normalne, lub na rowerze).

  Pozdrawiam


  szczurowaty
  Członek
  Post count: 31
  #6247 |

  Mam takie pytanko:
  Czy umiarkowane ćwiczenia hantelkami, (takimi do 10 kg) również mogą być w tym przypadku niebezpieczne?
  Dodam tylko, że obecnie przy wzroście 180cm ważę około 65kg, a moje umięśnienie to niewiele ponad minimum wymagane do normalnego życia… niestety, chudzielec ze mnie, a chciałoby się i lepiej wyglądać i mieć więcej siły i trochę ponurkować. :J


  yarlan
  Członek
  Post count: 21
  #6248 |

  OK – ale silka to nie tylko pakowanie na klate.
  Jezeli glownie cwicze na maszynach kardio – typu rower, bieznia, ergometr – to czy takie treningi tez przeszkodza mi w nurkowaniu?


  wilhelm
  Członek
  Post count: 762
  #6249 |

  trening aerobowy jaki wykonujesz powinien raczej pomoc 🙂


  yarlan
  Członek
  Post count: 21
  #6250 |

  Mhm – z powyzszych wypowiedzi wnioskue ze najbardziej odpowiednie beda krotkie i szybkie serie. Np. kilka razy po minucie z dosc duzym obciazeniem i na maxymalnym speedzie – dobrze kombinuje ? :>


  lechu
  Członek
  Post count: 62
  #6251 |

  Mięśnie krótkie, mięśnie długie… trochę Panowie mylicie pojęcia i do tego demonizujecie całą sprawę. To, że Marcin dostał BO po siłowni to w zasadzie nic dziwnego. W końcu on ZASTĄPIŁ basen siłownią. Nie wiem jakie ćwiczenia dokładnie wykonywał ale jeśli był to nawet zwykły trening kulturystyczny to sprawa jest prosta: 1)zmniejszył odporność organizmu na brak powietrza 2)zwiększył siłę i wytrzymałość dzięki czemu nie odczuwał efektów ubocznych płynięcia takich jak zakwasy. Nie chce oczywiście przekonywać nikogo do tego, że dopakowanie się jak zawodowy kulturysta pomoże nam w nurkowaniu. Nie! Będzie nam przeszkadzać! Ale jeśli zastanawiamy się czy ćwiczyć na siłowni odpowiedz brzmi tak! Pamiętajmy o jednym: wypłynięcie z tych powiedzmy 30 m wymaga sporo siły. Oczywiście są różne sposoby zwiększania siły i nie musi to być związane tylko ze zwiększaniem masy mięśniowej. Jednak jeśli zaczynamy wyglądać mniej lub bardziej anorektycznie to jest to właściwa pora na udanie się do miejsca zdobywania „przypaku”. A dla wszystkich którzy właśnie podejmują decyzje: kreatyna czy karnityna przypomnę jeszcze, że Pipin to malutki nie jest 😉


  wojski
  Participant
  Post count: 596
  #6252 |

  Zamiast na siłownie, lepiej się powspinaj – troszkę przyjemniejsze i równie wyczerpujące


  yarlan
  Członek
  Post count: 21
  #6253 |

  ZAlezy kto co lubi… jak ma sie lek wysokosci, to nie wiem czy to takie przyjemne 😉


Viewing 9 posts - 1 through 9 (of 9 total)

You must be logged in to reply to this topic.