Viewing 12 posts - 1 through 12 (of 12 total)
  • wojski
    Participant
    Post count: 596
    #21530 |

    Niedługo jadę na zasłużony urlop na Korfu. Czy był ktoś tam i może ocenić wyspę pod kątem warunków do free; jakieś fajne miejsca, zatoki z czystą wodą; ewentualne zagrożenia (prądy morskie, ruskie turystki etc 🙂 ).
    W ogóle to można by wprowadzić obyczaj, że jesli ktoś gdzieś był i poleca (oczywiscie pod kątem free
    ) to niech to robi na forum


    blokman
    Członek
    Post count: 234
    #21531 |

    Dobry pomysł.
    Fajnie by było jak by administartor pomyślał wogóle o takim dziale na stronie. Opisy ciekawych miejsc do free, w polsce i za granicą.

    Na Korfu nie byłem ale Grecja jest ogólnie ciekawa do free jeśli tylko wszedzie wygląda to tak jak na Krecie.


    Radosław Gaca
    Participant
    Post count: 615
    #21532 |

    Witam To ja poproszę coś o Krecie.

    Pozdrawiam Radek


    blokman
    Członek
    Post count: 234
    #21533 |

    No to się „właściciel” posta obrazi że o Krecie a nie o Korfu.
    Po krótce mogę ci powiedzieć tak, wszystko zależy w jakim hotelu obok jakiej plaży wylądujesz.
    A rozwijając temat najlepiej wybierac te skaliste niewygodne gdzie nie ma turystów, i zajeżdżają miejscowi na hałaśliwych skuterkach. Tam doświadczysz bogactwa podwodnego życia. Warto poszukać takich miejsc na porzyczonym rowerze lub skuterze.
    Plaże oblegane przez turystów to syf hihi! piach, hałas i pustkowie pod wodą.
    Ja byłem w Chani, raczej na obrzeżach. Musisz koniecznie przedostać sie przez góry i zakosztować free na Elafonisi, niesamowite miejsce, pod względem widokowym i tym co pod wodą. Po tej stronie wyspy znajdziesz dużo plaż i ani żywego ducha, żyć nie umierać. Spotkasz pod wodą meduzy, rozgwiazdy, może ośmiornice i mureny. Można tez znaleźć zaczątki rafy koralowej.
    Coś jeszce? 8) :happy


    blokman
    Członek
    Post count: 234
    #21534 |

    Acha, jak używasz Sphery to weź sobie jakąś zapasową maskę, bo jeśli pozosatwisz ją na słońcu to ci padnie 😀
    Serio :J


    Bartek Janiszewski
    Participant
    Post count: 1204
    #21535 |

    Byłem na krecie 5 lat temu ok 10km od Heraklionu. Plaża piach ale wystarczyło wybrać się na 10 minutowy spacer żeby uwolnić się od turystów i znaleźć jakąś fajną zatoczkę gdzie fauna i flora nas zadziwi. jeśli chodzi o freediving to każde miejsce zdala od skuterów wodnych i motorówek będzie dobre. Należy jednak uważać na prądy morskie i fale, miejscami bardzo silne. Co do meduz to nie jestem zwolennikiem ich podziwiania. Miałem kiedyś bliskie spotkanie z jedną z nich i nie chciał bym już tego nigdy doświadczyć.
    Jednak nic nie zastąpi morza czerwonego, jakoś tam mnie najbardziej ciągnie ..


    wilhelm
    Członek
    Post count: 762
    #21536 |

    podzielam opinie Blokmana – niech powstanie dzial 'ciekawe miejsca’ (do free) w PL i za granica 🙂

    PS. Moglbym dodac bardzo fajne miejsce (opis z fotkami) – Budva w Czarnogorze, bylem tam rok temu, nurkowanie w podblizu wyspy (Budva to miejscowosc polozona na zatoce a po srodku jest spora wyspa) jest super, sa tam „grotki” ktorymi mozna przeplywac na druga strone pieknych skał, sporo ryb, masa rozgwiazd, itp. glebokosc zarowno dla poczatkujacych jak i zaawansowanych, woda o bardzo dobrej widocznosci, czysta i o pieknym kolorze (jak to Adriatyk) polecam 🙂

    wiecej info tu:
    http://cro.pl/forum/viewtopic.php?t=10285&highlight=budva


    lao
    Członek
    Post count: 2
    #21537 |

    vitam!
    pod koniec sierpnia przeprowadzam 2tyg. free-desant na kretę mam zamiar zaliczyć rownież kilka pobliskich wysp /min.santorini, karpathos i może uda się amorgos:)/ niestety do korfu jest znacznie za daleko drogą morską. Nastawiam się na „wczasy w płetwach” a przygotowania prakt-teoret idą pełną parą- sprzęt, który zabieram ze sobą: ponton 3osobowy, wszelkie liny, no i oczywiście różne zestawy abc+ głębokościomierz. Jedyne czego brakuje mi do „szczęśćia” to doświadczony partner do nurow, w mojej ekipie będą co prawda snorkelingowcy ale poniżej 5m nie mam na nich co liczyć:( Dlatego plan strategiczny zawiera w pkt1 uderzenie do okolicznych baz nurkowych celem sprawdzenia możliwości nawiazania współpracy na linii free-sprzętowcy oraz przetestowanie zanurzenia na uwięzi czyli założenie uprzęży z liną, zabezpieczającej przed tzw. efektem niewynurzenia się w deklarowanym czasie. Pytanie -czy ktoś testował już taki system? ja mam w tym pewne doświadczenia ale to były tylko prymitywne rozwiązania a teraz chciałbym poświęcić temu więcej uwagi.
    narex


    Tomek Nitka
    Participant
    Post count: 401
    #21538 |

    Czy chodzi ci o system, w którym jesteś na sztywno przywiązany do jednego końca liny, podczas gdy drugi koniec kontroluje ktoś siedzący np. na pontonie?

    Podobny sposób rozważaliśmy kiedyś z Tomkiem Kuglerem do asekuracji nurkowań rekreacyjnych w naszych, mętnych wodach. Z tym, że koniec liny miał być nie na łódce / pontonie ale przywiązany do bojki. Oczywiście wariant „na pontonie” jest bezpieczniejszy, bo oznacza, że ktoś będący na tym pontonie cały czas kontroluje co się dzieje z nurkiem i w razie czego może szybciej zareagować. Może on też wypuszczać lub wybierać linę, dzięki czemu jest mniejsze ryzyko, że ta gdzieś się zaplącze.

    Kwestią niebanalną jest sposób zamocowania nurka do liny. My po dłuższych rozważaniach doszliśmy do wniosku, że lina powinna być przywiązana do pasa balastowego. Chodzi o to, że nurek musi mieć możliwość odpięcia się od liny, na wypadek gdyby ta zaplątała się w jakiś obiekt pod wodą. W razie takiej sytuacji nurek odpina pas uwalniając się od liny i wynurza się szybko, bo bez balastu. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to, że w innej sytuacji awaryjnej – wynikającej z niedotlenienia i świadomości ryzyka blackoutu, nurek nie ma oporów przed odpięciem pasa natury „jak odepnę pas, to stracę balast i nie będę mógł potem nurkować”. Pas pozostanie przywiązany do liny i zawsze będzie można go odzyskać.

    Niestety poważnym mankamentem tego rozwiązania jest to, że jakoś nie udało się nam nigdy przetestować go w praktyce. A w praktyce z reguły okazuje się, że rozwiązania wymyślone teoretycznie niekoniecznie się sprawdzają. Jeśli nawet nie jest tak, ze w całości nadają się do kosza, to z reguły trzeba je modyfikować. Miej to na uwadze.

    I pamiętaj, że taki system można ewentualnie stosować ale tylko do nurkowań płytkich do, powiedzmy 15-20 metrów.



    ? -------------------------------
    Tomek „Nitas” Nitka
    Instruktor freedivingu Apnea Academy, SSI, PADI; Sędzia AIDA
    Nitas Apnoe – kursy, warsztaty, szkolenia indywidualne z zakresu freedivingu
    http://www.nitas.pl

    lao
    Członek
    Post count: 2
    #21539 |

    Dokładnie.
    Rozważam właśnie ten wariant asekuracji z pontonu z przygotowaną do tego osobą dzierżącą koniec liny. Zamocowanie nurka do liny również było przedmiotem moich rozważań i eksperymentów jednak w moim przypadku ciepłowodnych nurkowań nie biorę ze sobą pianki więc pasa nie będę używał choć rozwiązaniem jest pas bez obciążenia lub uprząż znana wspinającym się na skałkach. I właśnie z tych rozwiązań chciałbym skorzystać/szybkie wypięcie karabinka, ekspresy itd/

    Miejsce mocowania do ciała -jeżeli nie pas biodrowy to co? -próbowałem z nogą -pasek zapięty wokół kostki /niby wygodne przy zanurzaniu/ szybko jednak został odrzucony, w sytuacji awaryjnej podszas wyciągania nurka za nogę czyli głową w dół robi się nieciekawie z kilku przyczyn /nie będę opisywał -każdy może sobie wyobrazić:(/ pas biodrowy jednak też nie jest najlepszy jeżeli chodzi o opory aerodynamiczne przy wydobywaniu bezwładnego ciała. Może więc nadgarstek? Chcę wypróbować właśnie tę koncepcję oraz pas.


    Tomek Nitka
    Participant
    Post count: 401
    #21540 |

    Może jesteś odporny na zimno, ale ja na Morze Śródziemne z całą pewnością zabrałbym piankę.
    Co do oporów hydrodynamicznych, to masz rację. Wyciąganie nurka za nadgarstek daje najmniejsze opory, ale obawiam się, że przy nurkowaniu rekreacyjnym, kiedy czasem człowiek chce np. pogmerać ręką w dnie, może to trochę przeszkadzać.
    Zresztą, okaże się jak przetestujesz oba warianty.
    BTW chętnie przeczytałbym Twoje spostrzeżenia na ten temat po powrocie.



    ? -------------------------------
    Tomek „Nitas” Nitka
    Instruktor freedivingu Apnea Academy, SSI, PADI; Sędzia AIDA
    Nitas Apnoe – kursy, warsztaty, szkolenia indywidualne z zakresu freedivingu
    http://www.nitas.pl

    wojski
    Participant
    Post count: 596
    #21541 |

    Byłem na Korfu i przez pierwsze 10 dni woda była cieplutka (oczywiścia na 10 m już mniej:) ale przez ostatnie 4 dni powiał mistral z pólnocy i tak wszystko zmieszał, że normalnie jak w Bałtyku, tak więc za rok piankę biorę na 100%


Viewing 12 posts - 1 through 12 (of 12 total)

You must be logged in to reply to this topic.