Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
 • ruby
  Participant
  Post count: 93
  #20492 |

  Gdyby tak założyć że ktoś zupełnie nie potrzebuje termoizolacji, bo nawet w czepku jest mu gorąco. I że kieruje się jedynie pokusą polepszenia wydajności pływania DYN – poślizgu, kompresji, nie wiem jakie jeszcze czynniki poprawia kombinezon. Co byście polecili? Cienką piankę smoothskin, czy tzw. skórę rekina, strój pływacki? Załóżmy też na chwilę że nie ma żadnych ograniczeń budżetu – chcemy ustalić który to jest ten jeden jedyny kombinezon który sam popłynie hihi! Co polecacie?


  glaude
  Participant
  Post count: 79
  #20493 |

  Myślę, że 'rekin’ powinien dać większy poślizg. Syn mojego kolegi od 12 lat pływa zawodniczo żabką i gdy robił to w obcisłych bermudach rekina, miał na 200m ok. 1-1,5s lepsze czasy. Tak więc cały 'pajacyk’ powinien dać lepszy efekt. Nie mam jednak żadnych osobistych doświadczeń. W zawodach pływackich rekin jest chyba też obecnie zabroniony.


  Marcin Baranowski
  Moderator
  Post count: 668
  #20494 |

  Kiedyś trochę czytałem na ten temat i według badań tarcie wody o taką skórę jest podobne jak w przypadku ogolonego ciała. Lepsze wyniki pływaków miały raczej wynikać z efektu kompresji oraz z tego, że przynajmniej część z tych kombinezonów miała powierzchnię zatrzymującą bąbelki powietrza co zwiększało wyporność.

  W przypadku freedivingu moim zdaniem ważniejsze jest zapobieganie tonięciu nóg co może dać tylko neopren. No chyba, że nogi ci nie toną, wtedy skóra może być lepszym pomysłem. Jakoś nie przypominam sobie jednak żeby ktoś z czołowych zawodników pływał w skórze zamiast pianki więc coś musi być na rzeczy.


  olekry
  Participant
  Post count: 423
  #20495 |

  Osobiście mam doświadczenia i z tym, i z tym.
  Mój faworyt Aquasphere Winterskin.
  Okazjonalnie pływam też w SPEEDO LZR RACER
  Ale na zawodach zawsze Winterskin
  Mam egzemplarze o rożnym stopniu zużycia, podziurawienia – na treningach nawet w tym najstarszym jakoś minimalnie lepiej mi się pływa niż w SPEEDO, choć może to różnica przyzwyczajenia. Zresztą dla mnie ważne jest też, że to 0,5 mmm jednak trochę izoluje termicznie
  Za Aquasphere przemawia jeszcze jedna rzecz – ubiorę ją sam, do Speedo potrzebuję pomocy przy zapinaniu zamka. :OK


  glaude
  Participant
  Post count: 79
  #20496 |

  Przepraszam, małe sprostowanie. To 400m- a nie 200.


Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)

You must be logged in to reply to this topic.