Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
 • mordziu
  Członek
  Post count: 2
  #9403 |

  Czy mógłby ktoś kto się dobrze orientuje objaśnić czym dokładnie jest hiperwentylacja. Wiem co się w płucach dzieje i czym to grozi, chodzi mi o to jak to się robi. Rozumiem, że chodzi o kilka pogłębionych na maksa wdechów i wydechów na chwilkę przed wstrzymaniem oddechu.

  Ja sam jak już się uspokoję i pooddycham przez kilka minut przed próbą to biorę około 6 wdechów niemal do pełna (bez pakowania), jednak robię to powoli i bardzo spokojnie (najpierw przeponą potem klatką), wydycham również bardzo spokojnie.

  I tu moje bezpośrednie pytanie: Czy to co robię to jest hiperwentylacja, czy też dochodzi do niej tylko w sytuacji dynamicznych, maksymalnych wdechów i wydechów przed próbą.


  Mateusz Malina
  Participant
  Post count: 480
  #9404 |

  niestety ale to jest hiperwentylacja. Czasem nawet pod wplywem stresu oddychamy glebiej i szybciej niz Nam sie wydaje, przez co nieswiadomie wykonujemy hiperwentylacje. Odruch nurkowy nie dziala pozniej tak jak powinien. :OK  ? -----------------------------------------
  http://www.mattmalina.com
  Limitless - kursy freedivingu
  Instruktor Freedivingu AIDA
  http://www.facebook.com/mattmalinafreediving

  clip7
  Członek
  Post count: 175
  #9405 |

  „hiperwentylacja (nadmierne oddychanie), czyli wykonywanie serii przyśpieszonych i pogłębionych oddechów na krótko przed fazą bezdechu.”
  Według mnie, jeśli nie zachodzą oba załozenia, to na logikę nie jest to hiperwentylacja.
  Wydaje mi się, że przy powolnym, głębokim oddychaniu „wypompowujemy” z organizmu o wiele mniej dwutleneku węgla niż przy szybkim i głębokim oddychaiu.


  Mateusz Malina
  Participant
  Post count: 480
  #9406 |

  dla mnie po prostu kazde inne oddychanie niz tidal breathing na krotko przed nurkiem tj. wlasnie hiperwentylacja, gdyz w jakims tam stopniu zmniejszasz zawartosc CO2 w organizmie.
  to o czym Ty piszesz tj definicja ksiazkowa po wykonaniu ktorej ciezko by bylo ustac na prostych nogach bez zawrotow glowy :bzik  ? -----------------------------------------
  http://www.mattmalina.com
  Limitless - kursy freedivingu
  Instruktor Freedivingu AIDA
  http://www.facebook.com/mattmalinafreediving

Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)

You must be logged in to reply to this topic.