Viewing 14 posts - 1 through 14 (of 14 total)
 • zoowik
  Członek
  Post count: 8
  #23093 |

  Witam!
  Po wieloletniej przygodzie w nurkowaniu w ABC zapragnąłem dłużej zostać pod wodą. Temat może nie związany z nurkowaniem swobodnym ale o to chodzi 😛
  Mam problem bo ci co mają CMAS mówią że jest lepszy niż PADI i odwrotnie
  Chciałbym zobaczyć waszą opinie na ten temat bo centra nurkowe robią mi tylko wodę z mózgu.


  malpa
  Członek
  Post count: 239
  #23094 |

  Zdecydowanie,bezapelacyjnie CMAS. Jeżeli szybko bezboleśnie i po łebkach to PADI.Jeżeli poważnie podchodzisz do nurkowania sprzętowego i interesują cię dalsze etapy i poważny dokument patrz pierwszy wers.Powodzenia!


  zoowik
  Członek
  Post count: 8
  #23095 |

  Chciałbym w przyszłości nurkować w jaskiniach i w innych dziwnych miejscach.


  malpa
  Członek
  Post count: 239
  #23096 |

  Jeżeli cały czas mowa o scuba to powinieneś przejść na inne forum .Jest tu z pewnością wielu ludzi nurkujących w sprzęcie,ale tu wyzbywają się tego ciężaru i cieszą wolnością-trochę poleciałem!
  Jest wiele forum gdzie dowiesz się więcej o kursach ,uprawnieniach,nurkowaniu w jaskiniach ,pod lodem itp.


  proca
  Członek
  Post count: 445
  #23097 |

  Mam porównanie co do kursów PADI i CMAS. Osobiście uważam, ze cmas jest lepszy, a padi bardziej komercyjny. Sam też mam cmas, ale wszystko zależy od instruktora i długości kursu.


  zoowik
  Członek
  Post count: 8
  #23098 |

  Większość free diverów ma uprawnienia sprzętowe. Na Stronach o scuba dostane subiektywne rady. freediverzy patrzą na to wszystko bardziej z boku i są bardziej obiektywni


  qos
  Członek
  Post count: 5
  #23099 |

  z kilku źródeł słyszałam to samo co tutaj;] camas-dokładniej, profesjonalniej, padi-czasami szybko i po łebkach, ale oczywiscie zalezy od tego kto. sama mam podobny dylemat, ale chyba jednak zdecyduje sie naa camas;]


  xar
  Członek
  Post count: 6
  #23100 |

  moge potwierdzic to co koledzy o gory pisali. ja jestem tez cmas. Od siebie dodam, zebys zwrocil uwage tez na to, ze w roznych miejscach na swiecie sa roznie postrzegane te organizacje co czasami moze przysporzyć klopotow


  zoowik
  Członek
  Post count: 8
  #23101 |

  Czy to znaczy że nie pozwolom mi nurkować z jadnym patentem a z drugim tak (?)

  I jeszcze jedno pytanie
  Czy po zrobieniu padi OWD będe mug.ł przejść na cmas i zaczynać od dwóch gwiazdek i na odwót (?)


  proca
  Członek
  Post count: 445
  #23102 |

  Mając cmas P1 możesz zrobić sobie AOWD w padi, ale w drugą stronę to nie działa. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na szkołę i instruktora, a nie na papier. Jak będzie dobry instruktor to cię dobrze nauczy nurkować. Przez wakacje pracowałem w bazie nurkowej, jako pomoc i dzięki tej pracy miałem kurs i nie musiałem nic płacić. Przy tej okazji (byłem tam 1,5 miesiąca) przeszedłem 3 drogi nauki nurkowania. Padi, Cmas i Adria. Adria to Chorwacki związek nurkowy i ich kurs wygląda prawie identycznie jak Cmas. Padi to kompletna komercja i głupota. Filmy instruktażowe (parę godzin) zrobione jak dla idiotów (w sumie racja, pod amerykanów) i przeciętny w miarę elokwentny człowiek nie jest w stanie wysiedzieć oglądając to gów**.

  Ćwiczenia wykonywane na kursie Padi pod wodą są dużo łatwiejsze niż w Cmas i nie jest to bynajmniej zaleta.

  Przykładowa procedura. „gdy partner nie ma powietrza”

  W Cmas;
  wyciągamy octopus, podpływamy do partnera i podajemy mu go.

  (ocopus- zapasowy automat oddechowy)

  W Padi;
  pozostajemy w pozycji pionowej w miejscu, rozkładamy nogi dla lepszej kontroli, odpinamy od jacketu octopus rozkładamy ręce, by ułatwić swobodny dostęp do octopusa swojemu partnerowi i czekamy, aż ten weźmie go i będzie razem z nami przez niego oddychał.

  Potem oczywiście w obu wynurzanie.

  Mój komentarz…
  Gość się dusi, bo nie ma powietrza, często nie od razu to możemy zauważyć, a on może nie mieć powietrza w płucach i zaczyna się dusić. W Padi musi sobie do nas podpłynąć itd. Ciekawe co by było jakby gość już nie dawał rady. Cóż procedury Padi tego nie przewidują.

  PADI;
  Pay After Diving Immedietely
  Put Another Dolar In

  Oni nie patrzą czy ty się nauczysz nurkować, lub nie i zrobisz sobie krzywdę tudzież zginiesz przy najbliższym nurkowaniu, po prostu płać i masz papier.

  W sumie cmas i wszystkie inne związki nurkowe uczą dosyć szybko i po kursie nie jesteśmy w zasadzie w pełni gotowi do nurkowania, jednak w cmas te kursy są jako takie.


  proca
  Członek
  Post count: 445
  #23103 |

  Za dawnych czasów kursy nurkowe trwały ok miesiąc i one rzeczywiście uczyły jak nurkować, teraz to jest turystyka podwodna i maszyna do robienia kasy, więc wszystko zależy od instruktora, czy mu zależy na was, czy ma odpowiednie umiejętności i czy dobrze umie przekazać wiedzę teoretyczną i praktyczną.

  Miałem przez te 1,5 miesiąca kontakt dzień w dzień z instruktorami, pomagałem im itp., a przy okazji dużo się nauczyłem i zobaczyłem jak to działa.
  W tym roku robię P2 w cmas.

  Pozdrawiam

  Ps. Mam nadzieję, że nie uraziłem nurków padi i że to co napisałem da wam do myślenia przed wyborem kursu.


  apneus
  Participant
  Post count: 583
  #23104 |

  Też polecałbym CMAS bo sam mam stopnie w tef federacji .PADI to komercja i wyzysk.Osobiście bałbym się nurkować ze świerzakiem z PADI. CMAS to szkoła z tradycjami. Tak jak pisał poprzednik bardzo dużo liczy się od poziomu instruktora, jeśli trafisz na kogoś kto naprawdę uczy a nie wyrywa kasę to wal śmiało do CMAS.


  joe.dora@wp.pl
  Participant
  Post count: 1
  #29899 |

  Jesli ktos chce nurkowac bardziej profesjonalnie to polecalbym SDI/TDI – Scuba Diving International/ Technical Diving International.


  mieciu
  Participant
  Post count: 17
  #29901 |

  Zoowik

  Jak już chcesz naprawdę wybrać porządną organizację i nie boisz się trochę większych wydatków na początek to olej padi/cmas i poszukaj w okolicy instruktora GUE.

  Ich kurs podstawowy da Ci dużo więcej – tylko trzeba uważać żeby do sekty radykalnych wyznawców nie dołączyć 😉

  Inną opcją jest znalezienie lokalnie jakiegoś aktywnego (powtarzam aktywnego) klubu nurkowego z pozytywną renomą gdzie będziesz mógł się szkolić i poznać ludzi z którymi będziesz później nurkować.

  Wystrzegaj się szybkich kursów za śmiesznie niskie pieniądze – naprawdę nie warto.

  Wszystkie ćwiczenia staraj się też wykonywać w toni, a nie klęcząc na kolankach tak jak to często uczą.

  Powodzenia

  Scuba&free diver 😉


Viewing 14 posts - 1 through 14 (of 14 total)

You must be logged in to reply to this topic.