Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
 • clip7
  Członek
  Post count: 175
  #17637 |

  Próbuję wybrać dla siebie płetwy firmy C4 ale nie wiedziałem, że będę się tyle zastanawiał.
  Martwi mnie to, że większośc piór C4 preferowana jest do łowiedztwa a nie freedivingu.
  Jaka jest różnica. Czy pióra do łowiedztwa są bardziej sztywne? Znalazłem taki opis, że apnea fins mają „constant water-rails” a spearfishing fins mają „parabolic water-rails”.
  Obecnie wpadły mi w oko płetwy C4 Mustang 80, z „wiązanym” kaloszem. Przeznaczone są do freedivingu. Problem w tym, że jest tylko jedna sztywność soft 25, a więc te najbardziej miękkie i boję się, czy nie aż za natto.
  Jak pływałem w moich omerach competition i potem przesiadłem się na gary kumpla, to napęd był wolniejszy i gorszy dla mnie. Preferuję raczej szybsze tempo.
  Jeśli mogę zapytać, Radek jak tobię się pływało w tych 80, nie były dla ciebie za miękkie? Ja waże 75 kg i mam 178 cm.
  Gdybym zdecydował się na same pióra do kaloszy omera, mógłbyć opisać jak wklejałeś swoje pióra i jakim klejem?
  Na niektórych stronkach internetowych sklepów widzę płetwy C4 flap oferowane z kaloszami omer?


  Radosław Gaca
  Participant
  Post count: 615
  #17638 |

  Witaj. Tak jak Ci pisałem wcześniej moje doświadczenia dotyczą C 4 z przed paru lat. Jak zauważyłem na stronie C4 http://www.c4carbon.com/util/viewer.aspx?album=falconVGR&img=01.jpg obecnie pióra ( Falcon i Flap ) mają odpowiednią modyfikacje zarówno jeśli chodzi o mocowanie do kalosza ( te niższe rilsy ) jak również o stabilizację kierunkową ( te wyższe ). Obawiam się, że dotyczy to wyłącznie piór oznaczonych jako VGR. W związku z powyższym wydaje się, że nie będzie potrzeby klejenia ich do kalosza.

  Jeżeli chodzi o twardość Falkonów i Flapów to widzę, że są trzy

  Le pinne C4 FALCON – VGR sono disponibili in tre durezze: 25 (soft) 30 (medium) e 40 (hard).

  Le pale C4 FALCON – VGR hanno dimensioni di 760 x 190 mm.

  Jeżeli chodzi o twardość to różnica miedzy nimi a OMERAMI jest b duża. Sam pływam w OMERACH i w nich trenuje na basenie. Na wodach otwartych używam wyłącznie C4 80 tek które według indeksu twardości są super miękki. Doskonale sprawdzają się w trakcie długiego pływania. Występuje tu ciekawe zjawisko związane z efektywnością napędu. Mniej się meczysz a prędkość jest ta sama. Jeżli chodzi i te nowe płetwy C4 zintegrowane z wiązanym kaloszem to wydaja mi się nieco dziwne. Widziałem je we Włoszech ale w nich nie pływałem. Bardzo dziwny jest układ tego kalosza w stosunku do pióra bo kalosz kończy się tam gdzie występuje największe naprężenie i gdzie właśnie pękały stare płetwy. Jeżeli chcesz zobaczyć Falkony 30 tki i 80 tki to zapraszam na zawody do Wawy.

  Pozdrawiam Radek


  clip7
  Członek
  Post count: 175
  #17639 |

  A do stałego balastu lepiej nadają się C4 30 czy C4 80?


  Tomek Nitka
  Participant
  Post count: 401
  #17640 |

  Będąc ostatnio w Sharm zauważyłem, że całkiem sporo ludzi używa C4 Mustang – również wśród instruktorów. Rozmawiałem z 2 osobami, które były z nich bardzo zadowolone. Płetwy rzeczywiście zginają się zaraz za końcem kalosza, ale nie słyszałem, żeby komuś się złamały. Za to dzięki temu płetwa pracuje całą swoją długością. W normalnej płetwie część zaraz za kaloszem (tam gdzie są wąsy kalosza) prawie się nie zgina i w związku z tym nie wykonuje efektywnej pracy. W Mustangach jest inaczej – dzięki temu płetwa jest bardziej efektywna mimo, że jest krótsza od normalnej. Druga zaleta to lewy – prawy kalosz. Jest wygodniejszy, a noga ma lepszą kontrolę nad płetwą. Wreszcie, pod stopą pióro płetwy nie kończy się tam, gdzie w normalnej płetwie (gdzieś pod śródstopiem) ale jest dłuższe – sięga prawie aż pod piętę. To zapewnia sztywność stopie, a w konsekwencji lepszą kontrolę i rzadziej występujące skurcze stóp. Tyle przynajmniej zeznał jeden z instruktorów używający Mustangów 80. Miałem je raz na nogach i szczerze mówiąc nie dostrzegłem dramatycznej różnicy pomiędzy nimi a moimi Specialfins Soft (poza tym, że Mustangi, mimo że przez Maxa – właściciela – określane jako „very, very soft” okazały się jednak twardsze). Może jednak zbyt krótko je testowałem, a ponadto Max ma dużo większą stopę od mojej, więc cały zysk z lepszego dopasowania kalosza do stopy diabli wzięli.

  Max zeznawał też, że Flapy są bardziej sztywne od Falconów. Jego zdaniem Flap 25 jest bardziej sztywny niż Falcon 30! Aż trudno w to uwierzyć, więc powtarzam tę opinię, ale nie biorę za nią odpowiedzialności.

  PS.
  Jak pisał Radek, Mustangi nie wymagają klejenia – przychodzą w komplecie z jedynymi w swoim rodzaju kaloszami, od razu zmontowane.  ? -------------------------------
  Tomek „Nitas” Nitka
  Instruktor freedivingu Apnea Academy, SSI, PADI; Sędzia AIDA
  Nitas Apnoe – kursy, warsztaty, szkolenia indywidualne z zakresu freedivingu
  http://www.nitas.pl

  adamski
  Członek
  Post count: 14
  #17641 |

  Witaj Radku, potrzebuje fachowej porady w jakich okolicznosciach,etapie lub miejscach pletwy z karbonu lub z fiberglasu przydaja sie i mozna wyczuc roznice .np jezeli ja nurkuje przewaznie na koparkach i basenie a raz w roku przez 2 tygodnie gzies tam w cieplych wodach to czy ma ses kupowac te super i drozsze ? z pozdrowieniami adam. 8)


Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)

You must be logged in to reply to this topic.