Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
 • Marcin Baranowski
  Moderator
  Post count: 668
  #25138 |

  Wrzucam film z próby jakby ktoś jeszcze nie widział. Niesamowita sprawa, pojawia się zawodnik, o którym nikt nie słyszał (jeżeli to nieprawda to wyprowadźcie mnie z błędu, w rankingu AIDA go nie ma) i płynie najdalej w historii. Dodatkowo wbrew obecnym standardom stosowanym przez większość czołowych zawodników płynie w czepku, okularkach i z noseclipem. Po wynurzeniu wyglądał całkiem dobrze więc 300m pewnie by zrobił bez problemu. A gdyby pozbył się sprzętu z twarzy?

  Myślałem, że okolice 300m w DYN to będzie ten moment kiedy o WR będzie już naprawdę trudno. Wygląda jednak na to, że ten limit jest dużo dalej.


  olekry
  Participant
  Post count: 423
  #25139 |

  To nie tak, ze nieznany. Po prostu facet startuje tylko w zawodach CMAS-u. W zeszłym roku pobił NR Francji osiągając 275m (było to II miejsce w ME CMAS – po Goranie, który wtedy osiągnął 288m). Nawiasem mówiąc tegoroczne MŚ CMASU prezentowały dosyć wysoki poziom. Jedynie wyniki nieco gorsze od MŚ AIDA były w DNF (z tym, że CMAS przeprowadza też inne dyscypliny – np Speed Apnea, czy 16*50).
  Nieco z innej beczki: mnie osobiście jako jakby nie było osobę zajmującą się tym sportem jednak głównie amatorsko i rekreacyjnie, trochę mierzi fakt, że rekordy są ściśle przypisane do poszczególnych organizacji. Rozumiem nieco różne standardy, ale niedługo będzie tak, że jak ktoś zechce mieć swój rekord świata, to stworzy swoją organizację i sobie ten rekord pobije ;). Już w tej chwili na „rynku europejskim” zawody są przeprowadzane przez 3 różne organizacje: AIDA, CMAS, Pure Apnea…. Nie wiem może coś jeszcze. Zamiast więc iść w kierunku standaryzacji idzie się w kierunku… Organizacji … różnych 🙂


  Marcin Baranowski
  Moderator
  Post count: 668
  #25140 |

  Też mnie to denerwuje ale wygląda na to, że w tej kwestii szybko nic się nie zmieni. Najgorsze jest to, że niektórzy czołowi zawodnicy mają kontrakt na wyłączność z CMAS i nie mogą startować w zawodach AIDA. To dopiero skandal.


  Mateusz Malina
  Participant
  Post count: 480
  #25142 |

  Alexis jest malo znany w AIDA, gdyz on glownie w CMAS startuje i to od wielu lat. Osiaga bardzo dobre wyniki, a teraz na tyle dobre aby byl zauwazony rowniez w gronie AIDA 🙂 Ostatnio 275m, jeszcze wczesniej cos okolo 255.

  Mysle, ze nikt nie mial problemu z AIDA i CMAS, gdy wszystkie rekordy AIDA byly lepsze od CMAS’u.

  Jako ciekawostke podam, ze Alex trenowal i nastawial sie na DNF w tym roku, jednak zostal zdyskalifikowany za zbyt pozny start, a mono nie trenowal, ba nawet nie mial ze soba. Pozyczyl taka sama pletwe jak jego i przeplynal prawie 300m 🙂 Mowil mi, ze trenowal ponad 4 lata tylko do mono i tego sie nie zapomina, a trening w DNF znacznie mu pomogl w tym nurkowaniu.

  Nie byl na MS AIDA, gdyz nie moglby pojechac na mistrzoswa CMAS. Niestety CMAS w zaleznosci od kraju naklada rozne sankcje na zawodnikow i musza sie go sluchac, jezeli chca zachowac stypendium…M.in dlatego nie zobaczymy juz mocnych wlochow/wloszek (ilaria, zechini, viturrini) czy francuzow na MŚ AIDA. Bussierre byl w Belgradzie i przez to nie mogl pojechac na MS CMAS.



  ? -----------------------------------------
  http://www.mattmalina.com
  Limitless - kursy freedivingu
  Instruktor Freedivingu AIDA
  http://www.facebook.com/mattmalinafreediving

  Tomek Nitka
  Participant
  Post count: 401
  #25145 |

  nie Duvivier?



  ? -------------------------------
  Tomek „Nitas” Nitka
  Instruktor freedivingu Apnea Academy, SSI, PADI; Sędzia AIDA
  Nitas Apnoe – kursy, warsztaty, szkolenia indywidualne z zakresu freedivingu
  http://www.nitas.pl

  Bartek Lubecki
  Participant
  Post count: 53
  #25158 |

  Ja bym sie zbytnio nie obawial o nowe federacje. Wiekszosc nastawia sie na szkolenia/rekreacje (SSI RAID etc) a renoma sportowego freedivingu powinna zostac z AIDA i CMAS. Szkoda ze CMAS wylacza zawodnikow z innych imprez ale poki sport jest glownie amatorski to stypendia i sponsorzy odgrywaja glowna role w tym gdzie zawodnik startuje (albo nie startuje…)


Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)

You must be logged in to reply to this topic.