Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 15 total)
  • lwiatko
    Członek
    Post count: 4
    #10864 |

    czy 25 metrów dla osoby słabo pływającej to dużo do osiągnięcia w miesiąc?
    W chwili obecnej jestem w stanie przepłynąć pod woda 13 metrów.
    Przede wszystkim mam problem ze wstrzymaniem oddechu pod wodą.
    Bo o ile jestem w stanie wytrzymać na bezdechu leżąc sobie na łóżku lub chodząc ok 2 min to nurkując w basenie czas ten skraca sie do 30 sekund 🙁
    Natomiast w wanie są to porównywalne czasy 1.30 do 2 min
    Jak sobie z tym problemem


    olekry
    Participant
    Post count: 423
    #10865 |

    Piszesz „słabo pływajacej”…
    Jedną z podstaw tego sportu jest dobra technika plywania – czy to w pletwach czy bez. Zanim więc zaczniesz bezpośrednio dązyc do celu jakim jest nurkowanie na wstrzymanym oddechu, pracuj nad plywaniem – by robic to jak najlepiej, jak najmniejszym nakładam energii, poprawnie technicznie. Do tego nie trzeba specjalnych kursów (choć dobrze jelsi ktoś skoryguje twoje błędy itp) , tylko po prostu ćwiczenia na basenie.
    „Na sucho” – owszem można ćwiczyc statyki.
    W wannie – odradzam – tym bardziej jeśli nikt Cię nie pilnuje. Nie warto ryzykować, bo krzywdę sobie zrobisz.
    Jesli masz asekurację lepiej w basenie próbować. Bardziej przyzwyczaisz sie wtedy mentalnie do „warunków basenowych”
    To normalne, ze czas ststyk bywa dłuższy niż czas plynieciua na bezdechu. W czasie statyk nie pracuja mięśnie, Podczas plynięcia pod wodą – owszem, a one też potrzebują do pracy tlenu.
    Zasada ogólna – nie spiesz się. Wszytsko spokojnie i po kolei… No i bezpieczeństwo najważniejsze, więc dobrze jesli kroś bedzie na Ciebie zerkał podczas prób pod wodą, :OK


    lwiatko
    Członek
    Post count: 4
    #10866 |

    dziś dałem rade moj nowy rekord 26 m 🙂
    masz racje kwintensencja wszystkiego jest technika i w moim przypadku …. spokoj 🙂

    dziś na basenie po lekturze całego forum robiłem sobie wdechy i wydechy 448, potem 5510, 6612 a następnie całkowity wydech i wdech od brzucha – klatke – odchylona gora i nalem rade 🙂

    jednak najwazniejsze dla mnie to wydechy w wodzie – własnie nurkowanie i płyniecie stopniowo wydychajac zdało rade 🙂

    mega pomocne okazały sie filmiki wczesniej robilem za duzo ruchow a tak filmik radka i roberta zdziałały cuda.

    bede cwiczył dalej 🙂


    olekry
    Participant
    Post count: 423
    #10867 |

    To miłe, ze Ci sie udalo.
    Ale nie spiesz się…
    Przeczytaj posty na forum odnoszące sie do przygotowania Przed DNF… Może znajdziesz tam takze informację, że nie robi sie wydechu w czsie płynięcia pod wodą…
    Nie chyba nie znajdziesz, bo wszscy tu uważają to za tak oczywiste, że nikt o tym nie wspomina.
    Po prostu tego akurat nie rób 🙂


    ruby
    Participant
    Post count: 93
    #10868 |

    Jeszcze jedna rzecz o której nie za dużo pisze, bo wszyscy wiedzą hihi!
    – Zabawa ! Stawiaj sobie odległe cele, ale niech osiągnięcie jakiejś konkretnej cyfry nie będzie warunkiem satysfakcji z tego sportu. Sam trening też może (i powinien) być przyjemnością samą w sobie.


    lwiatko
    Członek
    Post count: 4
    #10869 |

    cyt: „Może znajdziesz tam takze informację, że nie robi sie wydechu w czsie płynięcia pod wodą… ”

    serio? pierwszy raz coś takiego słysze i czytam 🙂 czyli robiłem zle oki oki
    a moge wiedzieć dlaczego tego sie nie robi:)

    teraz jak już osiagnałem swój cel to juz tylko zabawa 🙂 co by nie mówić takie nurkowanie to mega frajda 🙂


    olekry
    Participant
    Post count: 423
    #10870 |

    Ogólnie dlatego, że to niebezpieczne. Pozbywając się dwutlenku węgla w czasie wydechu pod wodą, odnosisz wrażenie, że jest nieco łatwiej, ale pozbywasz się równocześnie tlenu. A pamiętać należy, że mimo wstrzymania oddechu wymiana gazowa w twoim organizmie normalnie zachodzi. Czyli jeśli pozbyłeś się podczas wydechu pod wodą części powietrza, zwiększasz ryzyko utraty przytomności. Raz, że pozbyłeś się części tlenu powodując tym samym mniejsze tzw ciśnienie cząstkowe tego tlenu we krwi, a dwa – wydychając równocześnie dwutlenek węgla oszukujesz „bezpieczniki” w twoim organizmie (bo to własnie wysoki poziom CO2 ma Cię zmusić do wynurzenia). Mając za mało tlenu twoje ciało cały czas „myśli”, że ma go dostateczną ilość. To tak w największym skrócie.
    Przy okazji znalazłem artykuł Agaty dla początkujących – może znajdziesz tam kilka interesujących dla Ciebie informacji: http://freediving.bluego.pl/artykuly/jak-podejsc-do-jeza/
    Zerknij jeszcze raz na filmiki na YT – takie kręcone pod wodą. Przypatrz się czy którykolwiek z freediverów płynących na basenie pod wodą 100 czy więcej metrów wypuszcza powietrze…


    olekry
    Participant
    Post count: 423
    #10871 |

    O! I jeszcze nawet cytat (kogoś mądrzejszego ode mnie) się znalazł:)
    Umberto Pelizzari „Podręcznik freedivingu” rozdział „Bezpieczeństwo” strona 317:
    „Najczęstszym błędem jest mocny i głęboki wydech przez usta natychmiast po wynurzeniu; jeszcze gorsze jest rozpoczęcie wydechu podczas wynurzania się na powierzchnię. Powoduje to nagły spadek ciśnienia cząstkowego tlenu we krwi, a konsekwencji „sambę” albo całkowite omdlenie.”


    lwiatko
    Członek
    Post count: 4
    #10872 |

    To wystarczy zeby zrezygnowac z wypuszczania powietrza 🙂

    Na tych wszystkich filmikach zauważyłem jeszcze jedno że duzy sukces to mega silne odbicie od brzegu basenu – ćwiczenia na suwnic, przysiady pomogą czy tu też są jakieś inne
    ja jak sie odbiję od brzegu to raptem z 5 m płynę potem już sie zatrzymuje 🙁


    lwiatko
    Członek
    Post count: 4
    #10873 |

    aha czy ja dobrze zauważyłem ruch rąk:
    dłonie złączone tak jabym płyną strzałka, następnie rozchodzą sie na boki do lini barków i stąd mega mocne pociągniećie do tyłu blisko tułowia jakby dwie fazy???


    olekry
    Participant
    Post count: 423
    #10874 |

    Pisałem już, że technika plywania jest istotna, wiec kilka filmikow z ćwiczeniami.
    Filmy z serwisu dla plywaków – przydaja sie zarówno jeśli chcesz poprawic swój styl na powierzchni, jak i pod wodą. Ogladać, ćwiczyć jak pokazano, a na pewno postępy będą. Najlepiej skupic się na samej technice, a dopiero za jakiś czas poplyć pod wodą „kontrolny dystans” i zobaczysz, że pójdzie Ci lepiej. Ale panietaj by ktoś Cię asekurował – w tej zabawie to podstawa.
    http://www.goswim.tv/entries/5996/all-strokes-simple-streamline.html

    http://www.goswim.tv/entries/5357/breaststroke-streamlined-push.html

    http://www.goswim.tv/entries/3172/breaststroke-double-underwater-pull.html

    http://www.goswim.tv/entries/5794/breaststroke-underwaters.html

    Jesli dobrze rozumiem, na razie plywasz, bez balastu, wiec filmy dla pływaków, będą bardziej pomocne przy cwiczeniach. Predzej czy później zaczniesz mieć ochote na pływanie z balastem (żeby woda Cię nie wypychała do góry). Wtedy minimalnie zmienia się technika plynięcia -co juz pewnie widzaiłeś na filmach.
    Ale zabieraj ze sobą kogoś na bsen – asekuracja to podstawa, no i jesli wiesz, zę ktoś czuwa nad twoim bezpieczeństwem, latwiej się pod wodą rozluźnić i mieć z tego po prostu dobrą zabawę, a o to przecież chodzi. :OK


    olekry
    Participant
    Post count: 423
    #10875 |

    p.s. Dobrym pomysłem jest, żeby poćwiczyc w kolejnosci w jakiej przesłałem Ci te filmy:
    1. Najpierw samo odbiciie, by szybować w wodzie jak najdalej.
    2 Potem dołożyć do odbicia 1 ruch rękami i zobaczyć jak daleko CIę to zaprowadzi – oczywiście powtarzać i starać się zwiększyc dystans przebyty przy pomocy tego odbicia i jednego ruchu – jesli dobrze to zroibisz, jesteś juz w połowie basenu.
    3. Ćwiczyc sekwencję odbicie od ściany + 2 pełne cykle (ręce + nogi)
    Starać się znowu jak najlepiej wykorzystyać tę sekwencję.
    4. Po jakimś czasie (kilku treningach gdzie skupiasz sie tylko na technioce – jak to wyzej opisałem) spróbowac przeplynać całą długosć basenu – zobaczysz jak proste teraz sie to okaże.


    perry
    Członek
    Post count: 43
    #10876 |

    W kwestii oddychania, najlepiej nie ingeruj choćby w najmniejszym stopniu w oddech przed płynięciem. W wielu miejscach czytając różne artykuły lub oglądając filmiki mówi się o wydechu dwa razy dłuższym niż wdech (tego typu ingerencja w oddech też jest hiperwentylacją więc bym nie zalecał).

    W kwestii techniki oprócz tych filmików Olekrego z GoSwim(muszę przyznać, są świetne) osobiście godni naśladowania jeśli chodzi o technikę są jak dla mnie na pewno Mullins i Jody Fisher.

    Druga sprawa to żeby czerpać pełną frajdę z pływania pod wodą to warto by pomyśleć nad zrobieniem necka i zakupem jakiejś pianki w celu dobrego wyważenia. Warto w tej kwestii przeczytać ten artykuł z FP(„NECKWEIGHT I WYWAŻENIE W DYNAMICE”).


    olekry
    Participant
    Post count: 423
    #10877 |

    No i można też tak 🙂


    Marcin Baranowski
    Moderator
    Post count: 668
    #10878 |

    A jeszcze lepiej tak :wow


Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 15 total)

You must be logged in to reply to this topic.