ABC – FREEDIVING DLA POCZĄTKUJĄCYCH (TRENING NA BASENIE)

Robert Cetler

Freediving to nurkowanie z zatrzymanym oddechem. Czy widziałeś kiedyś człowieka swobodnie płynącego w głąb na jakimś akwenie lub może piękne ujęcie takiego nurkowania na filmie? Czy chciałbyś choć raz doświadczyć swobody z jaką poruszają się ssaki wodne? Być może wydaje nam się, że woda nie jest naszym naturalnym środowiskiem, ale każdy człowiek posiada zdolność nurkowania, tzw. odruch nurkowy. Pierwsze dziewięć miesięcy życia spędzamy przecież w wodzie.

 

Jak oddychać

Aby nauczyć się nurkowania swobodnego należy nauczyć się zatrzymania oddechu. Zacznijcie od uświadomienia sobie własnego oddechu. Dobrym sposobem jest liczenie cykli oddechowych. Możecie robić to np. tak: podczas wdechu liczcie do 4, a podczas wydechu do 8. Jeśli jest to dla was łatwe, możecie zwiększyć czas trwania wdechu i wydechu, zgodnie z zasadą wydech dwukrotnie dłuższy niż wdech.
Drugą ważną rzeczą jest oddychanie kompleksowe. Jest to oddychanie całą powierzchnią płuc. Nasze płuca składają się z trzech części: dolnej, środkowej i szczytów płuc. Aby wykonać pełny oddech tzw. kompleksowy stań w niewielkim rozkroku. Zrób dość głęboki wydech pochylając lekko barki w dół i do przodu (garbiąc się). Następnie rozpocznij wdech zaczynając od brzucha, wypychając go do przodu. W ten sposób napełniłeś dolną partię płuc. Prostując się kontynuuj wdech ściągając barki ku tyłowi. Kontynuuj do momentu aż klatka piersiowa uwypukli się i twoje płuca będą nieomal pełne. W ostatniej fazie unieś barki i odchyl głowę wciągając ostatnią partie powietrza do szczytów płuc. Teraz wydech, wykonujesz go w odwrotnej kolejności. Zacznij wydech wciągając brzuch, następnie kontynuuj wydychając powietrze z obszaru klatki piersiowej. Ostatnia faza to opuszczenie barków i przyjęcie zgarbionej pozycji z początku ćwiczenia. Kompleksowe oddychanie to najprostszy sposób pełnej wymiany powietrza w twoim organizmie.
Gdy już nauczyliście się obserwować swój oddech i oddychać całą powierzchnią płuc, możecie przejść do samego zatrzymania oddechu. Usiądźcie lub połóżcie się w wygodnym miejscu. Postaraj się spokojnie przez minutę oddychać oddechem brzusznym. Oddychaj ustami i przy wydechu przymykaj je jak do zdmuchnięcia świeczki. Pamiętaj o tym, żeby wydech był dłuższy niż wdech. Tempo nie powinno przekraczać 10-12 oddechów na minutę. Po minucie takiego oddychania wykonaj dwa oddechy kompleksowe. Przy drugim oddechu zwróć uwagę na maksymalny wydech. Następnie wykonaj wdech tak aby zapełnić około 80% swoich płuc i zatrzymaj oddech.
Po jakimś czasie pojawią się nieprzyjemne odczucia w obrębie klatki piersiowej. To skurcze przepony, znak że twój organizm domaga się tlenu. Spróbuj wytrzymać jeszcze kilka lub kilkanaście sekund, następnie wypuść powietrze. Odpocznij minutę i powtórz czynności przygotowawcze (tj. oddychanie brzuszne + dwa oddechy kompleksowe ). Zatrzymaj oddech, postaraj się aby druga próba była dłuższa. Prawdopodobnie tak się stanie i będzie ci łatwiej. Wykonaj jeszcze dwa takie cykle bezdechów, a przekonasz się, że te nieprzyjemne uczucia pojawiają się później i łatwiej je znosić. Te ćwiczenia spowodują że twój ośrodek oddechowy będzie się przyzwyczajał do coraz dłuższych przerw w oddychaniu i kiedy znajdziesz się już pod wodą będziesz czerpał większą przyjemność ze swobodnego nurkowania. Ważna uwaga: jeśli podczas wentylacji poczujecie zawroty głowy lub drętwienie ciała musicie zredukować częstotliwość oddechów lub spłycić wasz oddech. Możecie również co 3-4 oddechy robić kilkusekundowe przerwy. Wentylacja ma za zadanie uspokoić was i spowolnić wasz metabolizm a nie natlenienie na zapas waszych komórek. Praktykujcie te ćwiczenia 3 razy w tygodniu po 20 minut.

Sprzęt

Sprzęt „freedivera” to ABC czyli maska, fajka i płetwy, a jeżeli nurkujemy w jeziorze dochodzi do tego kombinezon nurkowy i pas balastowy. Jeśli nurkowałeś już kiedyś i posiadasz tradycyjny sprzęt ABC to na początku nie ma potrzeby abyś dokonywał zmian. Ale jeśli nie nurkowałeś i nie masz sprzętu ABC, warto abyś zainwestował w kupno freediving’owych akcesoriów:

MASKA – jak najmniejszej objętości, dobrze dopasowana.

FAJKA – niektórzy twierdzą że powinna być jak najprostsza bez zaworków, ja jednak uważam, że zaworki bardzo ułatwiają korzystanie z fajki szczególnie gdy długo pływamy rekreacyjnie i często nurkujemy. Wydmuchiwanie wody z fajki wymaga trochę wysiłku a po 30 czy 40 wynurzeniu może to stać się kłopotliwe. Przy fajce z zaworkiem ilość powietrza i wysiłku jaka potrzebna jest do opróżnienia fajki jest minimalna.

PŁETWY – te do bezdechu są długie i sztywne. Mają służyć wam do szybkiego zejścia na odpowiednią głębokość i równie sprawnego wydostania się na powierzchnie. Powinniście wybrać płetwy średniej sztywności. Będą one sprawdzały się zarówno przy nurkowaniach rekreacyjnych jak i przy tych głębszych. Zwróćcie uwagę na budowę płetwy. Pióro płetwy powinno być dość mocno nachylone w stosunku do kalosza. Według mnie taka płetwa pracuje równiej (siła podczas ruchu kopiącego jak i powrotnego jest rozłożona równomierniej). Poza tym w takiej płetwie staw skokowy jest mniej obciążony.

KOMBINEZON NURKOWY – jeśli dopiero zaczynacie nurkować i zamierzacie podziwiać podwodny świat do głębokości 4-6 m, to na początek wystarczy wam tylko żyleta czyli ocieplacz. Ja swój pierwszy sezon przenurkowałem w starym obcisłym swetrze. Jeżeli zamierzacie nurkować głębiej powinniście zaopatrzyć się w coś cieplejszego.

Zasada doboru kombinezonu:

 • Grubość pianki nie powinna przekraczać 5 mm. Tak aby nie było potrzeby zakładania zbyt ciężkiego pasa balastowego.
 • Dobrze dopasowana (najlepiej szyta na miarę) aby zminimalizować utratę ciepła spowodowaną cienkim neoprenem.
 • Wygodna. Zwróćcie szczególną uwagę na to czy możecie bez trudu przyjąć pozycję z rękoma nad głową.
 • Dobrze gdy ma jakiś jaskrawy element. Jesteście lepiej widoczni dla partnera.

 

PAS BALASTOWY I BALAST – najlepiej elastyczny (gumowy). Obciążenie jak najmniejsze, nie mamy przecież jacketu, który zneutralizował by wagę naszego ołowiu. Ja używam na piankę 3 mm 1,6 kg do głębokich nurkowań i 4 kg do płytkich (między 1 a 6 m).

 

Na basenie

Następnym etapem waszego przygotowania będzie przeniesienie ćwiczeń na basen. Jest on bardzo przyjemnym i wdzięcznym miejscem na treningi swobodnego nurkowania. W tym miejscu chciałbym was zapoznać z zagrożeniami jakie mogą spotkać nurka bezdechowego:

SAMBA – utrata koordynacji psychomotorycznej. Może wystąpić bezpośrednio po wypłynięciu (płynięcie dystansu pod wodą lub statyczne wstrzymywanie oddechu). Objawia się brakiem kontroli nad swoim ciałem tzn. drgawkami i nieartykułowanymi dźwiękami. Może prowadzić do ponownego zanurzenia pod wodę i w konsekwencji do utraty przytomności i utonięcia.

BLACKOUT – utrata przytomności. Może wystąpić bezpośrednio po wypłynięciu lub jeszcze pod wodą. W konsekwencji prowadzi do utonięcia.

Aby uniknąć konsekwencji wyżej wymienionych zagrożeń należy stosować się bezwzględnie do prostych zasad!!!

 • Zadbajcie o to żeby znaleźć sobie zaufanego partnera, z którym zawsze będziecie mogli trenować. Spróbujcie zarazić kogoś swoją pasją tak abyście ćwiczyli razem, ważne abyście mieli do tej osoby zaufanie, a ta osoba również była świadoma zagrożeń. Podczas ćwiczeń stosujcie zasadę jeden ćwiczy (płynie dystans, statycznie wstrzymuje oddech), a drugi asekuruje.
 • Podczas ćwiczeń polegających na pływaniu dystansów pod wodą, partner który was asekuruje płynie nad wami, nieco z boku po powierzchni (na fajce) i bacznie was obserwuje. W momencie wypłynięcia powinien być bardzo blisko was i zapytać znakiem OK czy wszystko w porządku, a wy niezwłocznie powinniście odpowiedzieć tym samym. Ważne jest abyście pozostawali w kontakcie wzrokowym.

W przypadku gdy wystąpią u was objawy „samby”, wasz partner powinien podtrzymać waszą głowę nad powierzchnią wody do momentu odzyskania przez was kontroli. Nie może pozwolić aby wasze drogi oddechowe znalazły się pod wodą. W przypadku blackout’u, partner trzyma waszą głowę nad powierzchnią wody, zdejmując wam maskę i lekko dmuchając na waszą twarz. Powinien do was spokojnie mówić np. powtarzać wasze imię, lub słowo „oddychaj”. Nie jestem zwolennikiem klepania po twarzy i krzyczenia. Może to po ocknięciu spowodować agresję poszkodowanego i nie potrzebne dodatkowe stresowanie. W przypadku gdy blackout następuje jeszcze pod wodą (objawami mogą być np. nagłe wypuszczenie powietrza, nagłe zaprzestanie płynięcia i opadanie na dno lub nieskoordynowane ruchy) partner powinien w kilku sekund wyciągnąć nas na powierzchnię i wykonać wyżej wymienione czynności.

 • Podczas ćwiczeń polegających na statycznym wstrzymaniu oddechu, powinieneś z góry zadeklarować partnerowi na jaki czas będziesz zatrzymywał oddech. Umów się z partnerem na system znaków odpytywań i odpowiedzi np. pytaniem może być lekkie klepnięcie w bark, a odpowiedzią znak OK. Ważne aby znaki te były zrozumiałe dla was. Partner powinien zacząć odpytywać was na minutę przed deklarowanym przez was czasem, a następnie odpytywać was co 15 sekund. Partner przez cały czas trwania próby bacznie was obserwuje. Asekurujący powinien was odpytywać nie tylko w umówionym czasie, ale w każdym momencie gdy wasze zachowanie wyda mu się niepokojące, (np. gwałtowne wypuszczenie powietrza pod wodą , lub nieskoordynowane ruchy). W wypadku nie uzyskania odpowiedzi powinien niezwłocznie wydobyć waszą głowę nad powierzchnię wody i postępować jak w przypadku blackout’u.
 • Po zakończeniu próby partner odpytuje nas znakiem OK. a my odpowiadamy tym samym, ciągle utrzymując kontakt wzrokowy. W przypadku samby po wynurzeniu towarzysz pomaga nam dojść do siebie.
  Zarówno w przypadku blackout’u jak i samby przy prawidłowym postępowaniu powinniśmy odzyskać sprawność po kilku lub kilkunastu sekundach.

Gdy już mamy odpowiedzialnego partnera i przyswoiliśmy sobie zasady bezpieczeństwa możemy zacząć ćwiczenia na basenie.

Przykłady ćwiczeń na basenie 25-cio metrowym:

 • 25 m pod wodą powrót na powierzchni (pływacie na zmianę z asekuracją, gdy płyniecie pod wodą jesteście asekurowani, gdy płyniecie po powierzchni to wy asekurujecie ), wykonajcie kilka takich serii
 • 6 * 25 m w przerwach między poszczególnymi odcinkami zrób 8 wdechów , partner asekuruje cię a po całej serii ty asekurujesz partnera
 • 50 m pod wodą na zmianę z partnerem
 • statyczne wstrzymanie oddechu (jak nazwa wskazuje robimy to leżąc bez ruchu w wodzie z zanurzoną twarzą w narożnej, płytkiej części basenu) proponuje wam przeprowadzać próby według waszych zdolności, ale z zachowaniem zasad asekuracji
 • dobrym ćwiczeniem swobodnego nurkowania będą zabawy pod wodą, proste poszukiwania i wydobywania różnych przedmiotów, jeżeli wasz basen jest głębszy możecie próbować chodzić po dnie obciążeni dodatkowym balastem, często kluby nurkowe urządzają mecze podwodnej piłki lub też hokeja – jest to doskonała forma treningu bezdechowego

 

Jeśli chodzi o technikę pływania to każdy powinien określić jak pływa mu się najwygodniej i w jakiej pozycji jest najbardziej zrelaksowany. Warto jest podczas płynięcia mieć ręce wyciągnięte i złączone nad głową. Głowa schowana w ramionach. Nie odchylamy jej do tyłu by patrzeć przed siebie. Ta pozycja daje najmniejsze opory hydrodynamiczne. Ruchy płetw spokojne ale nie za wolne. Starajmy się wykorzystać całą powierzchnie płetw. Prędkość powinna wynosić ok. 1m/sek lub nieznacznie szybciej. Czasami podczas końcowych metrów płynięcia pod wodą nieświadomie zmieniamy styl na delfinowy. Może to być znak że wasze ciało preferuje właśnie ten styl pływania i być może powinniście poświęcić temu stylowi więcej uwagi. Najważniejsze abyście wsłuchali się w to co mówi wam wasz organizm.

Równie ważnym tematem nurkowania jest umiejętność wyrównywania ciśnienia. Ciśnienie wody działa nasze błony bębenkowe, przejawia się to najczęściej bólem uszu, szumem, uczuciem rozsadzania głowy. Aby uchronić się przed tymi dolegliwościami należy wyrównać ciśnienie. Robimy to w następujący sposób: zaciskamy nos palcami, zaciskamy usta i dmuchamy tak jak byśmy chcieli wydmuchać nos. Powinniśmy usłyszeć charakterystyczne kliknięcie w uszach i poczuć ulgę. Ciśnienie musimy wyrównywać co 3 m głębokości, lub w każdym momencie pojawienia się ucisku i bólu. Inne sposoby wyrównywania ciśnienia to ziewanie lub przełykanie śliny. Może na początku nie zawsze uda ci się wyrównać ciśnienie. Wymaga to pewnej wprawy. Czasem mimo usilnych prób „przedmuchania się” nie możemy tego zrobić. Przyczyną tego mogą być stany zapalne zatok czy uszu. Warto w takich sytuacjach zasięgnąć rady lekarza.

Gdy już opanowaliście zdolność pływania na zatrzymanym oddechu na basenie możecie sprawdzić swoje umiejętności na otwartym akwenie…

89 komentarzy

 1. Nurkowanie Na Bezdechu Trening | How To Static Apnea? Tips U0026 Tools For Beginners ⭐️⭐️ 최근 답변 197개 says:

  […] + 여기에 표시 […]

 2. Nurkowanie Na Bezdechu Trening | How To Static Apnea? Tips U0026 Tools For Beginners ⭐️⭐️ 51 개의 가장 정확한 답변 says:

  […] + 여기에 보기 […]

 3. Top 10 Nurkowanie Na Bezdechu Trening Top Answer Update says:

  […] Read More […]

 4. tadalafil harmonized code says:

  tadalafil harmonized code

  ABC – FREEDIVING DLA POCZĄTKUJĄCYCH (TRENING NA BASENIE) – Stowarzyszenie Freediving Poland

 5. mba essay service says:

  mba essay service

  ABC – FREEDIVING DLA POCZĄTKUJĄCYCH (TRENING NA BASENIE) – Stowarzyszenie Freediving Poland

 6. order cheap essay online says:

  order cheap essay online

  ABC – FREEDIVING DLA POCZĄTKUJĄCYCH (TRENING NA BASENIE) – Stowarzyszenie Freediving Poland

 7. write my social work essay says:

  write my social work essay

  ABC – FREEDIVING DLA POCZĄTKUJĄCYCH (TRENING NA BASENIE) – Stowarzyszenie Freediving Poland

 8. cheap essay writer service says:

  cheap essay writer service

  ABC – FREEDIVING DLA POCZĄTKUJĄCYCH (TRENING NA BASENIE) – Stowarzyszenie Freediving Poland

 9. can i get someone to write my essay says:

  can i get someone to write my essay

  ABC – FREEDIVING DLA POCZĄTKUJĄCYCH (TRENING NA BASENIE) – Stowarzyszenie Freediving Poland

 10. common application essay help says:

  common application essay help

  ABC – FREEDIVING DLA POCZĄTKUJĄCYCH (TRENING NA BASENIE) – Stowarzyszenie Freediving Poland

 11. college application essay help online says:

  college application essay help online

  ABC – FREEDIVING DLA POCZĄTKUJĄCYCH (TRENING NA BASENIE) – Stowarzyszenie Freediving Poland

 12. cheap essay writing service us says:

  cheap essay writing service us

  ABC – FREEDIVING DLA POCZĄTKUJĄCYCH (TRENING NA BASENIE) – Stowarzyszenie Freediving Poland

 13. online essay writing services says:

  online essay writing services

  ABC – FREEDIVING DLA POCZĄTKUJĄCYCH (TRENING NA BASENIE) – Stowarzyszenie Freediving Poland

 14. essay writing services usa says:

  essay writing services usa

  ABC – FREEDIVING DLA POCZĄTKUJĄCYCH (TRENING NA BASENIE) – Stowarzyszenie Freediving Poland

 15. legitimate essay writing services says:

  legitimate essay writing services

  ABC – FREEDIVING DLA POCZĄTKUJĄCYCH (TRENING NA BASENIE) – Stowarzyszenie Freediving Poland

 16. cheapest essay writing service says:

  cheapest essay writing service

  ABC – FREEDIVING DLA POCZĄTKUJĄCYCH (TRENING NA BASENIE) – Stowarzyszenie Freediving Poland

 17. which essay writing service is the best says:

  which essay writing service is the best

  ABC – FREEDIVING DLA POCZĄTKUJĄCYCH (TRENING NA BASENIE) – Stowarzyszenie Freediving Poland

 18. mba admission essay writing service says:

  mba admission essay writing service

  ABC – FREEDIVING DLA POCZĄTKUJĄCYCH (TRENING NA BASENIE) – Stowarzyszenie Freediving Poland

 19. custom essay writers says:

  custom essay writers

  ABC – FREEDIVING DLA POCZĄTKUJĄCYCH (TRENING NA BASENIE) – Stowarzyszenie Freediving Poland

 20. buying online pharmacy says:

  buying online pharmacy

  ABC – FREEDIVING DLA POCZĄTKUJĄCYCH (TRENING NA BASENIE) – Stowarzyszenie Freediving Poland

 21. finasteride pharmacy says:

  finasteride pharmacy

  ABC – FREEDIVING DLA POCZĄTKUJĄCYCH (TRENING NA BASENIE) – Stowarzyszenie Freediving Poland

 22. Nemasole says:

  Nemasole

  ABC – FREEDIVING DLA POCZĄTKUJĄCYCH (TRENING NA BASENIE) – Stowarzyszenie Freediving Poland

 23. avandia retail pharmacy says:

  avandia retail pharmacy

  ABC – FREEDIVING DLA POCZĄTKUJĄCYCH (TRENING NA BASENIE) – Stowarzyszenie Freediving Poland

 24. online pharmacy diflucan says:

  online pharmacy diflucan

  online pharmacy diflucan

 25. real cialis on line ordering says:

  real cialis on line ordering

  real cialis on line ordering

 26. buy viagra online uk fast delivery says:

  buy viagra online uk fast delivery

  buy viagra online uk fast delivery

 27. tadalafil tablets 20 mg reviews says:

  tadalafil tablets 20 mg reviews

  tadalafil tablets 20 mg reviews

 28. cialis cheap online says:

  cialis cheap online

  cialis cheap online

 29. viagra 100mg online buy says:

  viagra 100mg online buy

  viagra 100mg online buy

 30. 100mg viagra price in india says:

  100mg viagra price in india

  100mg viagra price in india

 31. cheap viagra online free shipping australia says:

  cheap viagra online free shipping australia

  cheap viagra online free shipping australia

 32. cialis at a discount says:

  cialis at a discount

  cialis at a discount

 33. where to buy generic viagra over the counter says:

  where to buy generic viagra over the counter

  where to buy generic viagra over the counter

 34. cialis paypal pay with says:

  cialis paypal pay with

  cialis paypal pay with

 35. genuine viagra pills says:

  genuine viagra pills

  genuine viagra pills

 36. cialis overnight shipping says:

  cialis overnight shipping

  cialis overnight shipping

 37. generic valtrex online pharmacy says:

  generic valtrex online pharmacy

  generic valtrex online pharmacy

 38. iras pharmacy oxycodone says:

  iras pharmacy oxycodone

  iras pharmacy oxycodone

 39. cheapest cialis in australia says:

  cheapest cialis in australia

  cheapest cialis in australia

 40. purchase sildenafil pills says:

  purchase sildenafil pills

  purchase sildenafil pills

 41. low price viagra says:

  low price viagra

  low price viagra

 42. sildenafil tablet usa says:

  sildenafil tablet usa

  sildenafil tablet usa

 43. order viagra 50 mg says:

  order viagra 50 mg

  order viagra 50 mg

 44. effect of tadalafil on female says:

  effect of tadalafil on female

  effect of tadalafil on female

 45. valtrex pharmacokinetics says:

  valtrex pharmacokinetics

  valtrex pharmacokinetics

 46. pregabalin y tramadol. pueden tomarse juntas says:

  pregabalin y tramadol. pueden tomarse juntas

  pregabalin y tramadol. pueden tomarse juntas

 47. tamoxifen prodej says:

  tamoxifen prodej

  tamoxifen prodej

 48. hydrochloorthiazide furosemide says:

  hydrochloorthiazide furosemide

  hydrochloorthiazide furosemide

 49. metformin mundtrockenheit says:

  metformin mundtrockenheit

  metformin mundtrockenheit

 50. flagyl rectal says:

  flagyl rectal

  flagyl rectal

 51. escitalopram oxalate vs escitalopram says:

  escitalopram oxalate vs escitalopram

  escitalopram oxalate vs escitalopram

 52. buy cephalexin online says:

  buy cephalexin online

  buy cephalexin online

 53. gabapentin compresse says:

  gabapentin compresse

  gabapentin compresse

 54. cymbalta erectile dysfunction says:

  cymbalta erectile dysfunction

  cymbalta erectile dysfunction

 55. ciprofloxacin and keflex says:

  ciprofloxacin and keflex

  ciprofloxacin and keflex

 56. does fluoxetine cause acne says:

  does fluoxetine cause acne

  does fluoxetine cause acne

 57. ciprofloxacin and antacids says:

  ciprofloxacin and antacids

  ciprofloxacin and antacids

 58. cephalexin brand name says:

  cephalexin brand name

  cephalexin brand name

 59. does bactrim treat strep throat says:

  does bactrim treat strep throat

  does bactrim treat strep throat

 60. gabapentin neurontin high says:

  gabapentin neurontin high

  gabapentin neurontin high

 61. amoxicillin allergy rash says:

  amoxicillin allergy rash

  amoxicillin allergy rash

 62. plenity vs contrave says:

  plenity vs contrave

  plenity vs contrave

 63. flomax for women bladder says:

  flomax for women bladder

  flomax for women bladder

 64. diltiazem 180mg says:

  diltiazem 180mg

  diltiazem 180mg

 65. citalopram sirve para la ansiedad says:

  citalopram sirve para la ansiedad

  citalopram sirve para la ansiedad

 66. cozaar contraindications says:

  cozaar contraindications

  cozaar contraindications

 67. can augmentin cause a yeast infection says:

  can augmentin cause a yeast infection

  can augmentin cause a yeast infection

 68. coming off effexor weight loss says:

  coming off effexor weight loss

  coming off effexor weight loss

 69. allopurinol 300 mg.tablets says:

  allopurinol 300 mg.tablets

  allopurinol 300 mg.tablets

 70. which medication is given to clients who are diagnosed with angina but are allergic to aspirin? says:

  which medication is given to clients who are diagnosed with angina but are allergic to aspirin?

  which medication is given to clients who are diagnosed with angina but are allergic to aspirin?

 71. what is baclofen taken for says:

  what is baclofen taken for

  what is baclofen taken for

 72. bupropion extended release says:

  bupropion extended release

  bupropion extended release

 73. reaction to augmentin says:

  reaction to augmentin

  reaction to augmentin

 74. celexa during pregnancy says:

  celexa during pregnancy

  celexa during pregnancy

 75. remeron vs wellbutrin says:

  remeron vs wellbutrin

  remeron vs wellbutrin

 76. protonix classification says:

  protonix classification

  protonix classification

 77. is amitriptyline a controlled substance says:

  is amitriptyline a controlled substance

  is amitriptyline a controlled substance

 78. simultaneous estimation of ezetimibe and simvastatin says:

  simultaneous estimation of ezetimibe and simvastatin

  simultaneous estimation of ezetimibe and simvastatin

 79. actos-protocolo.com says:

  actos-protocolo.com

  actos-protocolo.com

 80. spironolactone 25 mg says:

  spironolactone 25 mg

  spironolactone 25 mg

 81. synthroid milligrams says:

  synthroid milligrams

  synthroid milligrams

 82. repaglinide ld50 says:

  repaglinide ld50

  repaglinide ld50

 83. linagliptin vs sitagliptin dose conversion says:

  linagliptin vs sitagliptin dose conversion

  linagliptin vs sitagliptin dose conversion

 84. abilify para que sirve says:

  abilify para que sirve

  abilify para que sirve

 85. tamsulosin hair loss says:

  tamsulosin hair loss

  tamsulosin hair loss

 86. actos acarbose says:

  actos acarbose

  actos acarbose

 87. does venlafaxine make you sleepy says:

  does venlafaxine make you sleepy

  does venlafaxine make you sleepy

 88. what is equal to voltaren gel says:

  what is equal to voltaren gel

  what is equal to voltaren gel

 89. ivermectin over the counter canada says:

  ivermectin over the counter canada

  ivermectin over the counter canada

Zostaw komentarz