Strona główna Działy Różności Różności cmas czy padi Reply To: cmas czy padi

proca
Członek
Post count: 445
#23102 |

Mając cmas P1 możesz zrobić sobie AOWD w padi, ale w drugą stronę to nie działa. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na szkołę i instruktora, a nie na papier. Jak będzie dobry instruktor to cię dobrze nauczy nurkować. Przez wakacje pracowałem w bazie nurkowej, jako pomoc i dzięki tej pracy miałem kurs i nie musiałem nic płacić. Przy tej okazji (byłem tam 1,5 miesiąca) przeszedłem 3 drogi nauki nurkowania. Padi, Cmas i Adria. Adria to Chorwacki związek nurkowy i ich kurs wygląda prawie identycznie jak Cmas. Padi to kompletna komercja i głupota. Filmy instruktażowe (parę godzin) zrobione jak dla idiotów (w sumie racja, pod amerykanów) i przeciętny w miarę elokwentny człowiek nie jest w stanie wysiedzieć oglądając to gów**.

Ćwiczenia wykonywane na kursie Padi pod wodą są dużo łatwiejsze niż w Cmas i nie jest to bynajmniej zaleta.

Przykładowa procedura. „gdy partner nie ma powietrza”

W Cmas;
wyciągamy octopus, podpływamy do partnera i podajemy mu go.

(ocopus- zapasowy automat oddechowy)

W Padi;
pozostajemy w pozycji pionowej w miejscu, rozkładamy nogi dla lepszej kontroli, odpinamy od jacketu octopus rozkładamy ręce, by ułatwić swobodny dostęp do octopusa swojemu partnerowi i czekamy, aż ten weźmie go i będzie razem z nami przez niego oddychał.

Potem oczywiście w obu wynurzanie.

Mój komentarz…
Gość się dusi, bo nie ma powietrza, często nie od razu to możemy zauważyć, a on może nie mieć powietrza w płucach i zaczyna się dusić. W Padi musi sobie do nas podpłynąć itd. Ciekawe co by było jakby gość już nie dawał rady. Cóż procedury Padi tego nie przewidują.

PADI;
Pay After Diving Immedietely
Put Another Dolar In

Oni nie patrzą czy ty się nauczysz nurkować, lub nie i zrobisz sobie krzywdę tudzież zginiesz przy najbliższym nurkowaniu, po prostu płać i masz papier.

W sumie cmas i wszystkie inne związki nurkowe uczą dosyć szybko i po kursie nie jesteśmy w zasadzie w pełni gotowi do nurkowania, jednak w cmas te kursy są jako takie.