Strona główna Działy Treningi i techniki Pozostałe Pakowanie płuc.. Reply To: Pakowanie płuc..

Tomek Nitka
Participant
Post count: 401
#5483 |

Jedna istotna uwaga : kiedy zassiesz powietrze do ust, to żeby ono nie uciekło z powrotem, musisz zaraz po skończeniu pojedynczego „zassania” zatkać słomkę językiem. Dopiero wtedy przepychaj do płuc.

U mnie wygląda to tak, że aby zassać powietrze odprowadzam język w dół i do tyłu wytwarzając „próżnię” czyli siłę ssącą. Powietrze gromadzi się nad językiem. Natychmiast po zamknięciu ust (w wariancie ze słomką – po zatkaniu słomki językiem) podnoszę język do góry tak by całą powierzchnią przylgnął do podniebienia. W ten sposób zmniejszam prawie do zera objętość nad językiem, więc powietrze, które było tam przed chwilą musi gdzieś sobie pójść. Nie mogąc uciec na zewnątrz (usta/słomka są zamknięte), ucieka do płuc.

Fattah proponuje dodatkowe proste ćwiczenie polegające na tym, że „wydychasz” powietrze z płuc przy zamkniętych ustach. W ten sposób wydymasz policzki. Następnie ściskasz je tak by powietrze wróciło do płuc. Powtarzasz to kilka razy. Ma to ćwiczyć to co Ci nie wychodzi tj. przepychanie powietrza z ust do płuc. W moim wariancie to nie specjalnie ma sens, bo ja właściwie nie używam policzków tylko języka. Ale każdy z nas jest inny, więc może warto żebyś spróbował?? -------------------------------
Tomek „Nitas” Nitka
Instruktor freedivingu Apnea Academy, SSI, PADI; Sędzia AIDA
Nitas Apnoe – kursy, warsztaty, szkolenia indywidualne z zakresu freedivingu
http://www.nitas.pl