Strona główna Działy Sprzęt Pianki Spodnie neoprenowe, long-john Reply To: Spodnie neoprenowe, long-john

olekry
Participant
Post count: 423
#29426 |

Ja mam takiego „Sleeveless’a” https://www.scuba.com/scuba-gear-598/148731/Aqua-Sphere-1mm-WT60-Super-Stretch-Aqua-Skin-Sleeveless-Jumpsuit.html. Kupiłem po taniości parę lat temu i do pływania na powierzchni jest super  –  daje zauważalne zyski w stosunku do samych gaci… Ale już w dynamikach i DNF, odczuwałem wyraźniejsze opory niż w wersji z rękawami (bo mam kilka wersji tego modelu w różnych stanach rozkładu 🙂 ) Wydaje mi się, że mało osób pływa dynamiki w „bezrękawnikach” i chyba jest jakiś tego powód – to jest model do triathonu, pływania na wodach otwartych, dla tych, których rękawy krępują przy kraulu…. Nie jest on produkowany z myślą o free, wiec nikt nie bada jak zbiera wodę przez plecy czy pachy podczas odbić od ściany.
Jeśli masz problem z wyciągnięciem rąk w pełnej piance, to raczej wina za grubej i za sztywnej pianki… Z kolei pianki cienkie (tak jak Aquasphere winter skins – grubosć 0,5-1mm), są stosunkowo delikatne i mało trwałe. Ale… Ja na przykład jestem na granicy rozmiarów S i M (tego konkretnego modelu), wiec do zawodów miałem S-kę, a na co dzień nieco luźniejszą M.
Bronek Kokot używa chyba tego (nie jestem pewien):  https://www.swimoutlet.com/p/aqua-sphere-mens-pursuit-sleeveless-tri-wetsuit-8139858/
Możesz wiec zapytać jak u niego to wygląda przy odbiciach z penetrowaniem przez wodę…
Jednak dla mnie osobiście to by była za gruba pianka, bo u mnie jeśli jest grubsza niż 1mm (ewentualnie 1,5) to już zaczyna być problem z wyważeniem. Zbyt dużo neoprenu w nogach moze powodować, że trzeba dodawać więcej balastu do pasa… po pociągnięciu zaś rękami (DNF) zmienia sie środek ciężkości. Osobiście wiec, na basen wolę pianki bardzo cienkie ale w wersji full.